Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ prodává část pražského sídliště. Obyvatelé svolali demonstraci

  10:15aktualizováno  10:15
Polostátní firma ČEZ hodlá na pražském sídlišti Písnice prodat 770 bytů i s pozemky. Získá je zájemce, který nabídne nejvyšší sumu. Obyvatelé, mezi nimiž jsou stále i tací, kteří paneláky během brigád v 80. letech pomáhali budovat, mají strach, že domy koupí spekulanti s pozemky nebo vietnamská Sapa.

Současná forma prodeje podle nájemníků představuje velký prostor pro spekulanty. Obávají se, že se budou muset odstěhovat, anebo že nový majitel bude „přinejmenším“ usilovat o zvýšení nájmů.

„Součástí prodeje je kromě bytového fondu i občanská vybavenost včetně prodejny potravin. Vedle ní by měla v budoucnu vzniknout stanice metra Písnice, což hodnotu těch nemovitostí i pozemků ohromně navýší,“ myslí si Ondřej Václavík, mluvčí vzniklé občanské iniciativy Moje Písnice.

Fotogalerie

Podle něj mají nájemníci obavu také z toho, že ve výběrovém řízení zvítězí subjekt spojený s nedalekou vietnamskou tržnicí Sapa.

„Jde o natolik velké právnické osoby s investičními zkušenostmi, že si myslím, že pokud bude mít nějaký vietnamský finanční gigant zájem, tak Sapa peníze na odkup sídliště sežene,“ dodává Václavík.

Podobné obavy navíc sdílí i vedení městské části Praha-Libuš. „Neradi bychom, aby tady postupně vznikala nějaká vietnamská čtvrť,“ říká starosta Jiří Koubek (TOP 09).

Společnost ČEZ však jakékoli spekulace o tom, že by byl prodej tržnici Sapa domluvený předem, v což někteří nájemníci věří, odmítá. „S žádným potenciálním uchazečem jsme předem nejednali a nejednáme. Okruh osob, které budou mít zájem účastnit se veřejné soutěže, není nijak omezen,“ uvádí mluvčí společnosti Roman Gazdík. Podle něj se navíc plánovaným prodejem postavení nájemníků nijak nezmění.

Prodej bytů ČEZ

  • Prodej bytů na sídlišti Písnice je spolu s 33 byty ve Vršovicích poslední částí bytového fondu společnosti ČEZ určeného k odprodeji.
  • ČEZ se postupně zbavuje asi 8 000 bytů, které zprivatizoval. V roce 2010 společnost prodala například asi 2 000 bytů v Kadani, Chomutově, Jirkově a Klášterci nad Ohří.
  • Nájemníci pražského sídliště Písnice se přitom právě na tento prodej odvolávají. ČEZ totiž byty prodal společnosti Murom, která však měla jako nový vlastník ve smlouvě zakotvenou povinnost nabídnout byty přednostně nájemníkům. Ti, kteří měli zájem, si tak nakonec byty odkoupili.
  • Podle představitelů společnosti ČEZ není možné v případě Písnice takto postupovat proto, že při pokusu o prodej v roce 2003 tento postup napadla z právního hlediska jedna z realitních kanceláří, která je zároveň minoritním akcionářem ČEZ.

A jejich obavy o budoucnost bydlení mírní například také místopředseda Sdružení nájemníků ČR Jan Vozárik. „Uzavřené nájemní smlouvy budou platit i při změně pronajímatele. Ten může sice dát návrh na zvýšení nájemného, ale v případě, že nájemci nebudou s navýšením souhlasit, mohou se obrátit na soud, který výši nájmu určí,“ vysvětluje.

„Chceme byty přednostně“

Problém místní vidí také v tom, že se současný majitel domů neobrátil s nabídkou odkupu bytů nejprve na ně. „Naší prioritou teď je, aby bylo výběrové řízení pozastaveno a byty nám ČEZ nabídl přednostně za sníženou cenu,“ říká jedna z nájemníků Božena Holubová.

K nabídce odkupu bytů už však ze strany ČEZ jednou došlo. „V roce 2003 jsme byty k odprodeji nabízeli. Obdrželi jsme však od jiného subjektu nevyžádanou nabídku za vyšší cenu, než za jakou byl nájemníkům odkup nabízen,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Kvůli této nabídce musela společnost proces zastavit, protože prodej za nižší cenu by byl v rozporu s péčí řádného hospodáře, kterou ČEZ jako polostátní firma musí dodržovat. V případě, že by společnost upřednostnila jinou nabídku než tu s nejvyšší cenou, můžou ji zároveň žalovat i menšinoví akcionáři.

Podle Gazdíka je možné, že nový majitel byty nájemníkům k odkoupení nabídne. Při posuzování dvou cenově stejných nabídek navíc dostane přednost ta, ve které se kupující zaváže, že byty nájemníkům případně prodá za výhodnou cenu.

Na úterní podvečer svolává iniciativa Moje Písnice proti prodeji části sídliště demonstraci. „Na prvním setkání nájemníků byla účast přibližně 400 osob. Vzhledem k tomu, že nyní oslovujeme nejen zúčastněné nájemníky, ale celé sídliště, očekáváme účast zhruba tisícovky lidí,“ dodává Václavík.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Kradl v památníku Gabčíka či Kubiše. Teď se bojí, že přijde o práci

Michal Sedlmajer kradl v Národním památníku hrdinů heydrichiády

Čtyřiadvacetiletý Michal Sedlmajer, který letos v červenci ukradl peníze z kasičky v Národním památníku hrdinů...

Co udělá Sparta v zimě? Spíš bude řešit kádr než změny kolem kouče

Andrea Stramaccioni, trenér Sparty, během derby se Slavií

Ještě dva zápasy, pak zásadní rozhodnutí. Fotbalová Sparta musí už brzy rozseknout, jak dál. Z dění v posledních...

Maccabi - Slavia 0:2, výhra z venku po deseti letech, rozhodl Hušbauer

ČERVENOBÍLÁ OSLAVA. Slávisté objímají Josefa Hušbauera, který právě vstřelil...

Po více než deseti letech a po dlouhých dvaceti zápasech vyhrála Slavia v evropských pohárech na hřišti soupeře. V...Další z rubriky

Pomník maršála Koněva v Praze 6 posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Mezi Malostranskou a Chotkovými sady v Praze týden nepojedou tramvaje

Úzký prostor uvnitř Chotkovy zatáčky u Pražského hradu by se mohl zastavět...

Od 25. listopadu do 4. prosince bude uzavřená tramvajová trať mezi zastávkami Malostranská a Chotkovy sady v Praze....

VIDEO: Žena poslala vězni na Pankráci knihu s pervitinem, teď ji hledají

Neznámá žena poslala do věznice spolu s knihou i pervitin

Neobvyklá četba dorazila do pankráckého vězení jednomu z tamních trestanců. Pracovníci věznice odhalili, že se v knize...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz