Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ prodává část pražského sídliště. Obyvatelé svolali demonstraci

  10:15aktualizováno  10:15
Polostátní firma ČEZ hodlá na pražském sídlišti Písnice prodat 770 bytů i s pozemky. Získá je zájemce, který nabídne nejvyšší sumu. Obyvatelé, mezi nimiž jsou stále i tací, kteří paneláky během brigád v 80. letech pomáhali budovat, mají strach, že domy koupí spekulanti s pozemky nebo vietnamská Sapa.

Současná forma prodeje podle nájemníků představuje velký prostor pro spekulanty. Obávají se, že se budou muset odstěhovat, anebo že nový majitel bude „přinejmenším“ usilovat o zvýšení nájmů.

„Součástí prodeje je kromě bytového fondu i občanská vybavenost včetně prodejny potravin. Vedle ní by měla v budoucnu vzniknout stanice metra Písnice, což hodnotu těch nemovitostí i pozemků ohromně navýší,“ myslí si Ondřej Václavík, mluvčí vzniklé občanské iniciativy Moje Písnice.

Fotogalerie

Podle něj mají nájemníci obavu také z toho, že ve výběrovém řízení zvítězí subjekt spojený s nedalekou vietnamskou tržnicí Sapa.

„Jde o natolik velké právnické osoby s investičními zkušenostmi, že si myslím, že pokud bude mít nějaký vietnamský finanční gigant zájem, tak Sapa peníze na odkup sídliště sežene,“ dodává Václavík.

Podobné obavy navíc sdílí i vedení městské části Praha-Libuš. „Neradi bychom, aby tady postupně vznikala nějaká vietnamská čtvrť,“ říká starosta Jiří Koubek (TOP 09).

Společnost ČEZ však jakékoli spekulace o tom, že by byl prodej tržnici Sapa domluvený předem, v což někteří nájemníci věří, odmítá. „S žádným potenciálním uchazečem jsme předem nejednali a nejednáme. Okruh osob, které budou mít zájem účastnit se veřejné soutěže, není nijak omezen,“ uvádí mluvčí společnosti Roman Gazdík. Podle něj se navíc plánovaným prodejem postavení nájemníků nijak nezmění.

Prodej bytů ČEZ

  • Prodej bytů na sídlišti Písnice je spolu s 33 byty ve Vršovicích poslední částí bytového fondu společnosti ČEZ určeného k odprodeji.
  • ČEZ se postupně zbavuje asi 8 000 bytů, které zprivatizoval. V roce 2010 společnost prodala například asi 2 000 bytů v Kadani, Chomutově, Jirkově a Klášterci nad Ohří.
  • Nájemníci pražského sídliště Písnice se přitom právě na tento prodej odvolávají. ČEZ totiž byty prodal společnosti Murom, která však měla jako nový vlastník ve smlouvě zakotvenou povinnost nabídnout byty přednostně nájemníkům. Ti, kteří měli zájem, si tak nakonec byty odkoupili.
  • Podle představitelů společnosti ČEZ není možné v případě Písnice takto postupovat proto, že při pokusu o prodej v roce 2003 tento postup napadla z právního hlediska jedna z realitních kanceláří, která je zároveň minoritním akcionářem ČEZ.

A jejich obavy o budoucnost bydlení mírní například také místopředseda Sdružení nájemníků ČR Jan Vozárik. „Uzavřené nájemní smlouvy budou platit i při změně pronajímatele. Ten může sice dát návrh na zvýšení nájemného, ale v případě, že nájemci nebudou s navýšením souhlasit, mohou se obrátit na soud, který výši nájmu určí,“ vysvětluje.

„Chceme byty přednostně“

Problém místní vidí také v tom, že se současný majitel domů neobrátil s nabídkou odkupu bytů nejprve na ně. „Naší prioritou teď je, aby bylo výběrové řízení pozastaveno a byty nám ČEZ nabídl přednostně za sníženou cenu,“ říká jedna z nájemníků Božena Holubová.

K nabídce odkupu bytů už však ze strany ČEZ jednou došlo. „V roce 2003 jsme byty k odprodeji nabízeli. Obdrželi jsme však od jiného subjektu nevyžádanou nabídku za vyšší cenu, než za jakou byl nájemníkům odkup nabízen,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Kvůli této nabídce musela společnost proces zastavit, protože prodej za nižší cenu by byl v rozporu s péčí řádného hospodáře, kterou ČEZ jako polostátní firma musí dodržovat. V případě, že by společnost upřednostnila jinou nabídku než tu s nejvyšší cenou, můžou ji zároveň žalovat i menšinoví akcionáři.

Podle Gazdíka je možné, že nový majitel byty nájemníkům k odkoupení nabídne. Při posuzování dvou cenově stejných nabídek navíc dostane přednost ta, ve které se kupující zaváže, že byty nájemníkům případně prodá za výhodnou cenu.

Na úterní podvečer svolává iniciativa Moje Písnice proti prodeji části sídliště demonstraci. „Na prvním setkání nájemníků byla účast přibližně 400 osob. Vzhledem k tomu, že nyní oslovujeme nejen zúčastněné nájemníky, ale celé sídliště, očekáváme účast zhruba tisícovky lidí,“ dodává Václavík.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Policie hledá muže, kteří ukradli firmu a vzali si úvěr za miliony

Policie pátrá po podvodnících. Neznáte tohoto muže? (15.01.2018)

Pražští policisté pátrají po dvojici mužů, kteří si loni díky podvodu přivlastnili soukromou firmu, nakládali s jejím...

Muž chtěl upálit exmanželku a jejího přítele v chatce, dostal deset let

Jedenašedesátiletý zedník Zdeněk Chadim je obžalován z podpálení chaty, ve...

Zdeněk Chadima si za pokus o dvojnásobnou vraždu odpyká deset let a musí zaplatit tři sta tisíc odškodného. Rozhodl o...

Rodině po řidiči autobusu u Horoměřic chtějí pomoci kolegové. Vypsali sbírku

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Pro rodinu řidiče autobusu, který zahynul při tragické nehodě na okraji Prahy u Horoměřic, vznikla mezi jeho kolegy z...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz