Pohled na Chodov z letadla.

Pohled na Chodov z letadla. | foto: Dan Materna, MAFRA

Cena pozemku pro mrakodrap na Chodově se za dva roky ztrojnásobila

  • 5
Před více než dvěma lety se Praha 11 rozhodla, že prodá parčík na Litochlebském náměstí soukromému investorovi na stavbu 90 metrů vysokého mrakodrapu. Podle tehdejšího posudku radnice byla hodnota pozemků jedenáct milionů korun. Nyní je to téměř čtyřikrát víc.

Pozemek o výměře téměř čtyři a půl tisíce metrů čtverečních měl zaplatit investor, společnost Tweelingen. Proti prodeji se postavila opozice i občané. Zmíněnou cenu považovali za podhodnocenou.

Nyní, před konečným hlasováním o prodeji, které proběhne na zastupitelstvu 19. listopadu, si radnice nechala udělat nový odhad. Ten stanovil cenu 38 milionů korun. I ta je však v této lokalitě podle některých odborníků velmi nízká.

Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský tvrdí, že se od počátku počítalo s tím, že před konečným prodejem bude udělán nový odhad ceny pozemku.

"Proces prodeje běží už dva a půl roku. V okamžiku, kdy měl pozemek územní rozhodnutí na administrativní budovu, nechali jsme udělat nový posudek. Vždy jsem říkal, že cena bude určena až ve chvíli, kdy se prodej bude uskutečňovat," hájí kroky radnice Mlejnský.

"To je krystalická lež," reaguje na starostovo tvrzení opoziční zastupitel z Hnutí pro Prahu 11 Petr Lukeš.

"Máme řadu dokumentů a audiozáznam z mimořádného zasedání zastupitelstva z dubna 2010, kdy starosta obhajuje to, že cena pozemků je správná. Ve smlouvě o realizaci projektu se jasně psalo o kupní ceně 10,7 milionu. Mlejnský se novému posudku ze všech sil bránil. Tohle je ústup do předem připravených pozic," rozčiluje se Lukeš.

Za vyšší cenu může změna územního plánu, říká starosta

Zvláštní ovšem je, že se ceny v posudcích vzdálených od sebe pouhé dva roky tak výrazně liší. Jednou je to necelých 11 milionů korun, podruhé 38 milionů. Rozdíl podle Mlejnského spočívá v tom, že developer už získal územní rozhodnutí.

"Máte-li pozemek, na kterém je tráva a jinak nic, má nižší hodnotu, než když získáte územní rozhodnutí. Pak je ten pozemek komerčně využitelný. Dokud tam nebylo nic a žádné povolení, tak si na tom pozemku můžete maximálně skákat přes švihadlo," říká starosta Mlejnský.

Územní plán však se zástavbou počítal už dlouhé roky předtím. Navíc je naprosto zřejmé, že soukromý investor by park nekupoval, když by na něm nemohl v budoucnu stavět.

Aby toho nebylo málo: ve zmíněném parku, který chce radnice prodat, je dnes pietní místo vojáků padlých během dvou světových válek. Vedení Prahy 11 od prodeje části pozemku s pomníky upustilo až po protestech občanů.

Podle opozice by se ale parcela neměla prodávat vůbec. "Nejde o to, jestli tam jsou, nebo nejsou pomníky, ale o to, že v těsné blízkosti bydlí lidé v panelácích 30 metrů vysokých a teď jim vedle vyšvihnou stometrový barák. Kromě toho tam například zhoustne i doprava," uvedl Lukeš.

, ,