Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanceláře u stanic metra nebudou, developeři nabídli jen třetinu ceny

  18:17aktualizováno  18:17
Za pozemky nad stanicemi metra Kačerov, Českomoravská a Vysočanská chtěl Dopravní podnik jen třetinu ceny, kterou mohl dostat. Vyplynulo to z analýzy, kterou si nechal udělat primátor Bohuslav Svoboda. Dopravní podnik již rozhodl, že od smluv odstoupí.

Výhled z BTS operátora O2 na střeše věžáku na Kačerově | foto: Mobil.iDNES.cz

Čisté toalety, malé obchůdky ani budovy plné kanceláří u vestibulů stanic metra Vysočanská, Kačerov a Českomoravská patrně v nejbližších letech nevzniknou.

Dopravní podnik oznámil, že hodlá odstoupit od uzavřených dohod s investory, kteří tu chtěli stavět. "Znalecké posudky, které si Dopravní podnik nechal zpracovat, konstatovaly, že všechna tři memoranda jsou nevýhodná. Byla nabídnuta nízká kupní cena," řekla prozatímní šéfka Dopravního podniku Magdalena Češková.

Smlouvy pražského Dopravního podniku

Smlouvy pražského Dopravního podniku

Podle ní posudky ukázaly, že obvyklá cena za pozemky je zhruba třikrát vyšší, než nabídl developer. Za pozemek na Kačerově měl například zaplatit 30 milionů, nad stanicí Českomoravská 37 milionů a za Vysočanskou 22 milionů.

"Navíc je ale naší povinností zaplatit bezbariérový vstup do metra, nová sociální zařízení a opravit vestibuly. Pozemky lze navíc pro výstavbu použít pouze zčásti. Většina bude i nadále sloužit dopravci," vysvětlil Jan Jerie, šéf společnosti Crescon, která chce nad vestibuly stavět. Má už i připravené projekty staveb.

Smlouvy pražského Dopravního podniku

Smlouvy pražského Dopravního podniku

Podle bývalého ředitele Dopravního podniku Martina Dvořáka je prodej výhodný. "Nevím, co by mělo být nevýhodné na tom, že se prodávají železobetonové skelety, které Dopravní podnik jen stojí peníze na údržbu a tak dále. Je to jednoznačně výhodné. Navíc u všeho byli soudní znalci, posudky, komise a myslím si, že je to naprosto v pořádku," řekl Dvořák.

V chystaném prodeji figurovali právníci Šachta & Partners

Podívejme se na samotnou soutěž, kterou organizovala firma Peskim. V ní sedí lidé, kteří spolupracují s právníky z Šachta & Partners (dnes MSB legal). Výběrové řízení vyhrály developerské společnosti Crescon alfa, beta a Asset bloom. Kolem všech tří se opět motali stejní právníci, kteří zároveň pracovali pro Dopravní podnik.

Smlouvy pražského Dopravního podniku

Smlouvy pražského Dopravního podniku

Navíc se podle Reportérů ČT přihlásily do výběrového řízení ještě další dvě firmy, ale podle odborníků se jejich projekty jevily, jako by vyhrát nechtěly.

Společnosti Crescon alfa a beta zakládali právě právníci z kanceláře Šachta & Partners a nyní už je jediným vlastníkem Crescon. Asset bloom však vlastní z poloviny společnost Aelia limited se sídlem na Kypru. Tu podle dokumentů z roku 2009, které má MF DNES k dispozici, vlastnila společnost Mavex. Právě ta se objevila v souvislosti s kauzou kolem nákupu nemovitosti matkou Martina Dvořáka.

Jerie za Asset bloom komunikoval i s významným developerem Sergem Borensteinem. "S panem Borensteinem jsme pouze diskutovali možnosti společných investic, které se týkaly společnosti Asset bloom, ale zůstaly nenaplněny," řekl Jerie.

Borenstein se však ke zmíněným firmám nehlásí. "Pan Borenstein nefiguruje v žádné z uvedených společností a nezná jejich aktivity," napsala za developera PR manažerka Hana Samuelová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Najdete na iDNES.cz