Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodloužení metra A může přijít o dotace. Problémem jsou „vícepráce“

  20:51aktualizováno  13. září 10:45
Stavba čtyř nových stanic metra A se dostává do problémů. Podle interního auditu Dopravního podniku hrozí, že Praha přijde o část peněz z několikamiliardové evropské dotace. Auditoři upozorňují především na nedostatky ve smluvních vztazích. Kritizují postup firmy, která dělá stavební dozor. Případ možná skončí u policie.

Stavba prodlouženého úseku trasy metra A do Motola. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Dopravní podnik totiž se stavebními firmami stále neuzavřel dodatky ke smlouvám, které se týkají některých víceprací - tedy prací jaksi nad plán, s nimiž se původně nepočítalo. Ty už jsou přitom dokončené. Potřebná výběrová řízení se tak uskutečnila až dodatečně.

Významné projekty IDS

- Inženýring dopravních staveb je soukromá firma, která vznikla transformací z bývalého odštěpného závodu Dopravního podniku.

- Figuruje u významných zakázek v Praze. Kromě metra A dohlíží i na stavbu tunelu Blanka.

- Z dokončených staveb se jednalo třeba o metro do Letňan, dozorovala stavbu části Pražského okruhu a výstavbu trati na sídliště Barrandov.

"Vícepráce byly již ke dni vyhlášení těchto řízení dokončeny, a to za desítky milionů korun, aniž by jejich provedení předcházelo řádné řízení. To měla provést firma Inženýring dopravních staveb (IDS)," píše šéf interního auditu Lukáš Wagenknecht ve zprávě, kterou v pondělí zkoumalo představenstvo.

Postup firmy Inženýring dopravních staveb, která je na stavbě metra stavebním dozorem, je tak podle auditora v rozporu se zákonem a město kvůli tomu může přijít o část dotace z Evropské unie. V takovém případě by Praha musela vícepráce zaplatit ze svého rozpočtu.

Wagenknecht navíc soudí, že se společnost Inženýring dopravních staveb v souvislosti s dodatečnými náklady mohla dopustit trestného činu.

Stavební dozor jakékoli pochybení odmítá

IDS tvrdí, že o auditu nic neví. "Naše organizace za desítky let své existence a při realizaci nejvýznamnějších dopravních staveb v Praze žádný zákon neporušila a neporušuje. O interním auditu Dopravního podniku nám není nic známo, a tak se k jakýmkoli jeho závěrům nemůžeme vyjadřovat," řekl mluvčí firmy Jozef Brázdil.

Stavba dalších čtyř stanic metra A má však podle něj taková specifika, že se řeší technické i právní otázky - avšak ve shodě s dopravcem. "Zejména ty právní jsou řešeny zcela konsenzuálně na úrovni právních zástupců našich společností, a to striktně dle platných právních předpisů," dodal Brázdil.

Mluvčí Dopravního podniku Aneta Řehková potvrdila, že šetření auditorů zjistilo pochybení. "Celý audit ještě není dokončený. Pokud se potvrdí škoda způsobená externím dodavatelem, je nezbytné zvážit další postup," řekla mluvčí.

Pokud se potvrdí záměrné porušení zákona, obrátí se vedení Dopravního podniku na policii. "V každém případě však bude posouzena mandátní smlouva se společností IDS," doplnila Řehková.

Právě kvůli sporu s Inženýringem dopravních staveb se podle některých politiků zvýšil tlak na odvolání stávajícího ředitele Dopravního podniku Milana Křístka (více čtěte zde).

Auditoři doporučili vedení Dopravního podniku, aby nyní nepodepisovalo připravované dodatky k původním smlouvám s najatými stavebními a dalšími firmami. Auditoři se totiž obávají, že by se tím mohl dopravce vystavovat riziku pokuty ze strany antimonopolního úřadu.

"Ten může uložit pokutu, a to až do výše deseti procent ceny zakázky nebo dvacet milionů, nelze-li celkovou cenu veřejné zakázky zjistit," píše se mimo jiné v auditu.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

Noční klid v centru Prahy ohlídají měřiče hluku, mají pomoci strážníkům

Noční ruch v pražské Dlouhé ulici na Starém městě a okolí.

Nekončící halas v ulicích každou noc obtěžuje obyvatele Prahy 1. Radnice se proti tomu rozhodla bojovat měřiči hluku,...

Muž doprovodil ženu domů, při pokusu o znásilnění jí zlomil čelist

Cizinec při pokusu o znásilnění ženě zlomil čelist

Pražská policie vyšetřuje pokus o znásilnění, ze kterého je podezřelý rusky mluvící cizinec. Lstí se dostal do bytu...

VIDEO: Ve Strašnicích se srazila dvě auta, jedno se otočilo na střechu

Nehoda v ulici Úvalská

Dvě osobní auta se odpoledne srazila na křižovatce ve Strašnicích v Praze 10. Jedno z vozidel se otočilo na střechu....

Najdete na iDNES.cz