Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jízdné zdarma, domovy seniorů. Středočeské strany představily své vize

  20:22aktualizováno  20:22
Tři hlavní parlamentní strany - ODS, ČSSD a TOP 09, které jdou ve středních Čechách do krajských voleb, zahájily své kampaně. Ve svých programech mají odlišný názor především na to, na čem by měl kraj šetřit. Na voliče se snaží zapůsobit také tím, že poukazují na přešlapy ostatních.

Kandidáti na středočeského hejtmana (zleva) Raduan Nwelati (ODS), Helena Langšádlová (TOP 09) a Josef Řihák (ČSSD) | foto: Koláž - iDNES.cz

Budou mezi sebou bojovat především ODS a ČSSD jako při minulých krajských volbách? Jak zapůsobí na výsledek voleb nové strany a opravdu velký počet kandidátek, kterých je jednadvacet? Otázek se tři týdny před volbami nabízí více než dost. MF DNES se podívala na to, jaké jsou hlavní priority stran, které se budou ucházet o hlasy voličů, a co od nich lze očekávat.

ČSSD: poplatky a jízdné

Sociální demokracie se v krajských volbách prosadila až v roce 2008, do té doby ve středních Čechách příliš silná nebyla. V roce 2000 skončila ve volbách čtvrtá, v roce 2004 třetí. Před čtyřmi lety ČSSD vyhrála díky slibům, že zruší zdravotnické poplatky a zavede žákovské jízdné zdarma.

S nimi jde do voleb i letos, i když krajskou kasu zatěžují. Zdravotnické poplatky ji stály už 140 milionů korun. "Je to hodně, nebo málo? Důležité je, že my jsme tím symbolem, slib jsme dodrželi a lidé nám mohou věřit," říká lídr krajské ČSSD Josef Řihák.

Vláda ČSSD začala také z Fondu rozvoje obcí a měst rozdávat dotace obcím s méně než pěti tisíci obyvateli. Opozice kritizuje sociální demokraty za to, že dotace rozdávají podle stranického klíče. Tedy že lépe jsou na tom "spříznění" starostové. I přesto je krajská vláda na tento fond pyšná a chce v této pomoci obcím pokračovat.

Mezi priority, o kterých levicová strana mluví, patří dostupné veřejné služby, především sociální, zdravotnické a vzdělávací. Chce třeba přidat zaměstnancům krajských nemocnic, zachovat lékařské pohotovosti a dál podporovat učně stipendii.

ODS: pracovní místa a školky

Je jasné, že občanští demokraté zdravotnické poplatky proplácet nebudou. "Je to věc daná zákonem a my ho obcházet nebudeme," říká lídr ODS Raduan Nwelati.

Ani jízdné zdarma se od něj čekat nedá. "Část těch peněz bych dal na stipendia a část do škol. Takže žáci o peníze nepřijdou, ale budou využité lépe. Stipendia nemusí být jen pro učně, je to pomoc pro studenta, který se snaží, je motivovaný. U jízdného zdarma žádná motivace není," říká Nwelati.

Další aktéři nadcházejících krajských voleb a jejich plány

ODS jde do voleb s těmito prioritami: pracovní místo pro každého Středočecha, kvalitní a dostupná zdravotní péče, víc školek a služeb pro seniory, průhledné zakázky kraje a zveřejňování informací. Větší počet školek spojuje ODS hlavně se zaměstnaností. Chce totiž, aby matky dětí, které chodí do školky, mohly pracovat a nezůstávaly nuceně doma.

Nwelati nabízí ještě projekt decentralizace kraje. Chce snížit počet zaměstnanců krajského úřadu v Praze a vytvořit místa pro Středočechy v jednotlivých okresech. Starat se mají o agendu okresu, který znají. Nwelati zároveň popírá, že chce privatizovat zdravotnická nebo sociální zařízení, jak o něm tvrdí ČSSD.

TOP 09 a STAN: zveřejňování výdajů kraje a jedna jízdenka

Všechny výdaje kraje nad 50 tisíc korun chce TOP 09 se Starosty a nezávislými zveřejňovat na webu kraje. Další prioritou je pro ně Metropolitní integrovaná doprava. "Je to projekt společné veřejné dopravy Středočeského kraje a Prahy, aby Středočeši mohli dojet z kterékoli části kraje na jednu jízdenku až do Prahy i napříč krajem," vysvětluje lídryně kandidátky Helena Langšádlová.

Důležité podle ní také je, aby z obcí a měst zmizely kamiony. I ona se chce zaměřit na sociální služby, především specializované domovy pro seniory, stacionáře a odlehčovací služby.

Podpoří prý i zakládání fakult vysokých škol v kraji, vědeckých pracovišť, ale i kulturní a spolkový život v obcích. Nechce pokračovat v rozdávání dotací z Fondu rozvoje měst a obcí. Podle ní nejsou rozdělovány spravedlivě.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: Dupnutí na hlavu i kopance. Opilí mladíci zbili ostrahu obchoďáku

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Brutální útok na dva pracovníky bezpečnostní agentury se odehrál u obchodního domu v Praze-Butovicích. Muži chtěli...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Nájezd na Pražský okruh u Písnice se dočasně otevřel kvůli opravám v Libuši

Sjezd z okruho Písnice

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Praze-Libuši,...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz