Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projděte se po Milovicích, které právě před 20 lety opustili Sověti

  5:48aktualizováno  5:48
Když se řeknou Milovice, tak to nemusí být jen vybydlené paneláky po sovětských vojácích, kteří odsud před 20 lety odešli. Může to být tip na výlet. Plán na vybudování naučné stezky tu dokonce i byl. Nenašly se na ni sice peníze, ale přesto je v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na co se dívat.

"Naučná stezka měla mít zhruba padesát kilometrů, ale bohužel nevznikla. Nejsou na ni peníze," posteskl si Pavel Hlaváč, předseda společnosti Zlatý pruh Polabí, která v Milovicích provozuje infocentrum. Přesto tvrdí, že má cenu se do Milovic vydat. A na iDNES.cz si je můžete "projít" už nyní.

První zastávkou je Dům důstojníků. U hlavního schodiště je obří mozaika, kterou tvoří 444 tisíc kamenů. Jsou na ní vyobrazeni kosmonauti, vojáci i družice. Do sálu se vešlo na šest set diváků a pódium měří 15 x 17 metrů. "Na jevišti mívali i živé koně," podotkl Hlaváč.

Výzdoba sovětských vojáků v milovickém kulturáku.

Výzdoba sovětských vojáků v milovickém kulturáku.

Mozaika v milovickém kulturáku je největší ve střední Evropě.

Mozaika v milovickém kulturáku je největší ve střední Evropě.

Mozaika v milovickém kulturáku je největší ve střední Evropě.

Detail mozaiky v milovickém kulturáku.

Za pozornost stojí i vybavení kulturního domu. Například lampy připomínající rakety, nebo plastiky se zemědělskými stroji. Šikmo vlevo od vchodu do kulturního domu je pak nízká budova, která sloužila jako opravna tanků.

Od "kulturáku" se můžete projít buď směrem na západ k části obce Mladá. Tady najdete například mozaiku na bývalém skladu zdravotnických potřeb. Na níž je vyobrazen lékař, který drží v dlani srdce.

Jedna ze zachovalých venkovních mozaiek v Milovicích.

Zachovalá venkovních mozaika na bývalém skladu lékařského materiálu.

V této části narazíte na domy, které byly postaveny ještě za Rakouska-Uherska. Vojenský prostor tady byl už na začátku 20. století.

Projdete-li touto částí dostanete se k panelákům, které tu postavili Rusové. Naprostá většina z nich je opravených a udržovaných a bydlí v nich Milovičtí. Mezi paneláky najdete i nižší budovy, bývalé obchody, kde Sověti prodávali luxusní zboží. "Paneláky vozili z Kyjeva a potom je tady montovali," uvedl Hlaváč.

Milovice dvacet let po odchodu Sovětů

K vidění je i hřbitov italských vojáků, kteří padli v bojích za I. světové války. Vznikl v letech 1914 až 1918, kdy tady byl italský a ruský zajatecký tábor. Pohřbeno tu je 5 170 italských, 521 ruských a 51 srbských vojáků.

Letiště Boží Dar i sídliště, kde bydleli vojáci

Druhý směr, kterým je možné se od kulturního domu vydat, je směrem na Boží Dar k bývalému vojenskému letišti. Právě tady můžete vidět vybydlené paneláky a zničené letištní budovy.

Cestou k letišti můžete vidět po levé straně Ostravské ulice nízké podlouhlé rozbité domy, střelnici pro tanky. Do nich tanky zajížděly v průběhu výcviku a střílely z nich na louku rozkládající se na sever od obce.

Na samotném letišti je k vidění řídící věž, která je ale téměř celá zdevastovaná, stejně jako nedaleká jídelna, kam chodili na jídlo letci a vojáci. Její zeď zdobí namalovaný obraz sovětských pilotů.

Na letišti je také zhruba sedmdesát hangárů. Většinu z nich ale využívají majitelé soukromých letadel. Přesto se dá do některých podívat. Je třeba si ale dát pozor na injekční stříkačky, otevřené hangáry často vyhledávají narkomané.

Zbytky výzdoby po sovětských vojácích na letišti v Božím Daru.

Zbytky výzdoby po sovětských vojácích na letišti v Božím Daru.

Rozpadající se řídící věž na bývalém vojenském letišti v Božím Daru.

Rozpadající se řídící věž na bývalém vojenském letišti v Božím Daru.

Jeden z prázdných hangárů na bývalém vojenském letišti v Božím Daru.

Jeden z prázdných hangárů na bývalém vojenském letišti v Božím Daru.

Přistávací plocha a hangáry na bývalém vojenském letišti v Božím Daru.

Přistávací plocha a hangáry na bývalém vojenském letišti v Božím Daru.

Pokud někdo přijede na kole na letiště, měl by si dát pozor. Hlavní brána sice zavřena není, ale pokud by ho policisté chytili při vstup na přistávací dráhu, může to skončit pokutou až dva miliony korun.

Jen pár desítek metrů od letiště je potom ta největší hrůza, která tu po vojácích zbyla, tedy vymlácené a ohořelé sídliště na Božím Daru. Tady bydleli sovětští vojáci se svými rodinami.

Cestou od letiště jsou po pravé straně budovy bývalých obchodů. Uvnitř se povalují rusky psané inventární listy.

Pozůstatky základní v Božím Daru školy pro děti sovětských vojáků.

Pozůstatky základní školy pro děti sovětských vojáků.

Dvacet let po odchodu sovětů jsou vojenské ubytovny v Božím Daru v dezolátním stavu.

Dvacet let po odchodu Sovětů jsou vojenské ubytovny v Božím Daru v dezolátním stavu.

Zdevastovaná tělocvična v jednom z vojenských domů v Božím Daru.

Zdevastovaná tělocvična v jednom z vojenských domů v Božím Daru.

Naproti je umělecká škola. V ní jsou ještě na zdech zachovány nápisy v azbuce nebo obrázek z ruského seriálu Jen, počkej! o vlkovi a zajíci. Rozpoznat lze také bývalou tělocvičnu.

Bývalé kino  v Božím Daru.

Bývalé kino v Božím Daru.

Vpravo za školou stojí bývalé kino. Také do jeho sálu je možné vejít, je však naprosto zdevastovaný. Na stěně tu býval namalovaný obraz Lenina, křižníku Aurory a elektrárny, ta se ale před časem zřítila a malby už tak dnes nelze najít a poznat.

Nejvíce času ale zřejmě výletníci stráví na vybydleném sídlišti, kde je zhruba desítka panelových domů. Byty mají vytlučená okna, vykopané dveře, vytrhané podlahy a strhané tapety a omítky a na chodbách jsou ulámaná zábradlí. Mezi odpadky tu je možné ještě dnes najít staré ruské noviny nebo knihy, případně kusy nábytku.

Chátrající panelové domy po sovětských důstojnících v Milovicích.

Chátrající panelové domy po sovětských důstojnících v Milovicích.

Ve vybydlených panelácích se téměř všude válejí staré ruské knihy, noviny a časopisy.

Ve vybydlených panelácích se téměř všude válejí staré ruské knihy, noviny a časopisy.

Dvacet let po odchodu sovětů jsou v Božím Daru stále celé bloky vybydlených paneláků.

Dvacet let po odchodu Sovětů jsou v Božím Daru stále celé bloky vybydlených paneláků.

Na kole se dá projet i po cestách, kde cvičili vojáci. Rovněž tady najdete rozpadající se budovy. Kromě nich tu je řada bunkrů. Ty ale nejsou pouze sovětské, ale jsou tu i české prvorepublikové.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Městský soud v Praze vyměřil Oldřichu Konrádovi výjimečný pětadvacetiletý trest...
Klánovický vrah si odsedí 25 let, jeho požadavek na doživotí soud zamítl

Vrah z Klánovického lesa Ondřej Konrád půjde s konečnou platností do vězení na 25 let. Vrchní soud odmítl odvolání, v němž pro sebe muž požadoval doživotí.  celý článek

Hasiči z obce Kly hasili požár ve vlastní zbrojnici. Vznítilo se jim zásahové...
Hasičům ve zbrojnici shořela cisterna, svolala je zkratovaná siréna

Hasičům ve Klích na Mělnicku shořela přímo ve zbrojnici cisterna. Větším škodám zabránila náhoda. Požár totiž poškodil sirénu, která v důsledku toho začala...  celý článek

Na stěnách pražské kanalizace se usazuje tuk. Při větším množství hrozí ucpání...
VIDEO: Pražskou kanalizaci ucpává tuk z restaurací, někdy i hokejky

Pražská kanalizace se zanáší tuky a nerozpustným odpadem nejen z domácností. Průtok zhoršují především restaurace, které do kanálů vylévají jedlé tuky a oleje....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.