Promrzlá Praha postaví v Karlíně stan pro padesát bezdomovců

  13:18aktualizováno  14:20
Pražský magistrát postaví kvůli nynějším mrazům stan pro bezdomovce. Stát bude na Rohanském ostrově v Karlíně v Praze 8. Lidem bez přístřeší bude k dispozici zatím jen padesát míst. Ve chvíli, kdy bude jeho kapacita vyčerpána, mohou být zřízeny ještě dva další přístřešky na jiných místech metropole.

Stany pro bezdomovce vyrostly v Praze poprvé v roce 2006. Tenkrát stály na Letenské pláni. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Praha původně uvažovala, že pro bezdomovce postaví nafukovací halu, kterou městu daroval majitel jablonecké firmy Jablotron Dalibor Dědek. Zástupci radnice pro ni ale nedokázali najít vhodný pozemek, žádná z oslovených městských částí ji ale na svém území nechtěla.

Praha přijala kvůli současným mrazům takzvaná zimní opatření. "Došlo k zahájení nočního provozu v denních centrech organizací zajišťující služby pro osoby bez přístřeší a upravení provozu na lodi Hermes," uvedl náměstek pražského primátora pro sociální oblast Ivan Kabický.

Centrum sociálních služeb Praha zároveň zrušilo dvacetikorunový poplatek za nocleh na lodi a uvolnilo vstupní podmínky. Dále rozšířilo poskytování zdravotního ošetření, které probíhá jednak na Hermesu, jednak přímo v terénu. Současně byl rozšířen každodenní provoz terénních programů o rozvoz polévky a čaje.

Náklady spojené s nočním provozem v neziskových organizacích budou hrazeny z rozpočtu hlavního města. Na zimních opatřeních se podílejí například Armáda spásy, Arcidiecézní charta či Naděje.

"Kapacita v těchto zařízeních dosahuje 443 bezplatných noclehů pro bezdomovce každou noc. K dnešnímu dni stále ještě neziskové organizace hlásí volných více než 50 míst," řekl náměstek Kabický s tím, že s ohledem na předpověď počasí a avizovaný výrazný pokles teplot budou služby na lodi Hermes od středy rozšířeny o provoz denního centra.

V Karlíně vyroste jeden stan, přibýt mohou ještě další dva

Pro další potřebné Praha navíc postaví ve středu vytápěný stan včetně nutného zázemí, jako jsou například toalety. "Ve středu ráno začne Centrum sociálních služeb Praha stavět stan na Rohanském ostrově v Karlíně. Jeho kapacita bude 50 míst," řekla iDNES.cz mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Pokud bude kapacita ubytovacích míst pro pražské bezdomovce i nadále nedostatečná, je město připraveno postavit ještě další dva padesátimístné stany na jiných místech Prahy. "Vyrostou tam, kde bude potřeba. Opět budou v úvahu připadat už dříve vytipované lokality - tedy Praha 4, 7, 10 či 11," dodala Krásenská. 

Stany pro bezdomovce postavil magistrát kvůli nízkým zimním teplotám poprvé v lednu 2006 na Letenské pláni. Tehdy stálo na Letné pět stanů s celkovou kapacitou sto míst.

Mráz, který v posledních dnech zachvátil Českou republiku, si v hlavním městě vyžádal v noci na úterý první oběť. V bývalém zahradnictví na pražském Veleslavíně byla nalezena žena, která podle policie pravděpodobně zemřela na podchlazení (více čtěte zde).

Silné mrazy vydrží podle meteorologů minimálně do konce týdne. Přes den mají klesnout až k minus čtrnácti stupňům, v noci dokonce až pod minus 30 (podrobnosti najdete tady).

Autor:

Nejčtenější

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Vlak srazil u Černošic nezletilou dívku se sluchátky, trať do Plzně stála

U Černošic srazil rychlík na železničním přejezdu nezletilou dívku. (6....

Krátce před sedmou hodinou srazil na trati z Prahy do Plzně vlak nezletilou dívku. Kvůli smrtelné nehodě byl přerušen...

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Další z rubriky

Pozorujte Prahu z nových úhlů díky kameře na střeše redakce iDNES.cz

Záběr z kamery na střeše Anděl Media Centra na Národní divadlo

Chcete vědět, jak je dnes v Praze? Nepřetržitý rozhled nad metropolí vám zprostředkuje nová kamera na střeše budovy...

Armáda spásy má pro bezdomovce v Praze 350 lůžek, v ulicích rozdá deky

Armáda spásy představila nově zrekonstruovanou noclehárnu pro muže v pražských...

Charitativní organizace Armáda spásy připravila své noclehárny na zahájení zimního provozu. Možnost přespání může...

Magistrát nechá za 230 milionů opravit park na Karlově náměstí v Praze

Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci

Pražský magistrát nechá za 230 milionů korun opravit park na Karlově náměstí. Ošetřeny budou stromy, vznikne síť cest a...

Najdete na iDNES.cz