Propaganda na každém pražském rohu. Kavárny se hádají o název

  12:06aktualizováno  12:06
Deset let zavedená kavárna Propaganda svádí nyní boj s nově zavedeným retro podnikem Glenna Spickera, který od letošního června nese stejný název - Propaganda. Oba podniky jsou v Praze 1. Vzdušnou čarou jsou od sebe vzdáleny pouhých šest set metrů. Nyní se spolu přou o jméno.

“Původní“ studentská kavárna Propaganda vznikla před deseti lety. | foto: Nikola HronkováMF DNES

Zmatení dodavatelé dovážející objednané zboží jinam, než mají, hudebníci hledající "tu správnou" Propagandu, ve které by měli vystupovat, nebo přátelé čekající na sebe netrpělivě - každý jinde.

To jsou zmatky, které způsobuje fakt, že v Praze 1 jsou od června dva podniky se stejným názvem - Propaganda.

BOJ DVOU PROPAGAND

Café-Bar Propaganda (Pštrossova 29) versus Propaganda Pub, Restaurant and Club Experience (Michalská 12). Café-Bar Propaganda fungoval deset let - bez registrace názvu na Úřadu průmyslového vlastnictví. Letos otevřený Propaganda Pub se pokusil o registraci názvu "Propaganda", Majitelé café baru podali proti této registraci námitky. Ochrannou známku zatím nemá ani jeden, čekají na rozhodnutí úřadu.

K dlouho zavedené studentské kavárně Propaganda v Pštrossově ulici, kterou spolu před deseti lety založili Marika Faltová a Jan Kroupa, přibyla nyní v Michalské ulici restaurace a klub v retro stylu se stejným názvem. Otevřel ji majitel jazz klubu U malého Glena a Muzea komunismu Glenn Spicker.

"Naše kavárna funguje deset let. Když jsme podnik zaváděli, říkala jsem si, že mě čekají různé věci, ale nenapadlo mě, že by mohl nastat takový problém, jako teď. Bohužel jsme si název Propaganda na Úřadu průmyslového vlastnictví nezaregistrovali," popisuje Marika Faltová.

Glenn Spicker však ano. "Název jsem si vymyslel sám a o existenci kavárny paní Faltové jsem se dozvěděl až v době, kdy už byl celý proces rozjetý," řekl Spicker a dodává, že ho to mrzí, ale název Propaganda na Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistrovaný nebyl, což pro něj bylo směrodatné.

Rozhodnout by měli úředníci

Na Úřadu podal tedy žádost o registraci, Marika Faltová podala proti jeho žádosti námitku a nyní se čeká, jak úřad rozhodne.

Nová Propaganda

"Ztěžuje mi to práci. Volají mi muzikanti, kdy mají přijít na koncert, který se u nás nekoná, náš obchodní zástupce z pivovaru musel nadřízeným vysvětlovat, proč v naší druhé pobočce točíme pivo jiné značky. Konkurence mi nevadí a v tomto případě ani o konkurenci nejde. Máme jinou cílovou skupinu než podnik pana Spickera. Ten je spíš pro cizince," popisuje Marika Faltová a dodává, že o zákazníky zatím její studentský café bar nepřichází.

Šanci uspět mají oba podnikatelé

"Vadí mi to, že si někdo v podstatě vedle může otevřít podnik se stejným jménem. Je to proti dobrým mravům, my jsme tu byli první," říká Marika Faltová.

Nabídku Glenna Spickera, že by mohli spolupracovat a propagovat svoje podniky společně, však přijmout nechce. "Kdyby přišel předtím, bylo by to jiné," podotkla.

Podle advokáta Viléma Daňka mají šanci na úspěch obě strany. "Majitelé café baru si měli svůj název přihlásit. Pokud ale prokáží druhé straně nekalou soutěž, mají se svou námitkou šanci," uvedl advokát.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Krnáčová v Rozstřelu odpoví, kdo by měl být dalším pražským primátorem

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Co čeká Adrianu Krnáčovou až odevzdá klíče kanceláře novému primátorovi Prahy nebo jaký má vztah s premiérem Andrejem...

Dvě hodiny nejela část linky metra A, průsak vody mohli zavinit dělníci

Kvůli průsaku vody do stanice metra A Bořislavka nejezdí metro mezi Náměstím...

Kvůli průsaku vody do stanice metra A Bořislavka nejezdilo v neděli dopoledne metro mezi stanicemi Náměstí Míru a...

Ježek či výří duo. Zvířecí pohotovost v Jinonicích léči živočichy

Zachráněný ježek v jinonické záchranné stanici

Rekordy letos láme počet pacientů zvířecí záchranky v hlavním městě. Ošetřovatelé Záchranné stanice pro volně žijící...

Najdete na iDNES.cz