Propaganda na každém pražském rohu. Kavárny se hádají o název

  12:06aktualizováno  12:06
Deset let zavedená kavárna Propaganda svádí nyní boj s nově zavedeným retro podnikem Glenna Spickera, který od letošního června nese stejný název - Propaganda. Oba podniky jsou v Praze 1. Vzdušnou čarou jsou od sebe vzdáleny pouhých šest set metrů. Nyní se spolu přou o jméno.

“Původní“ studentská kavárna Propaganda vznikla před deseti lety. | foto: Nikola HronkováMF DNES

Zmatení dodavatelé dovážející objednané zboží jinam, než mají, hudebníci hledající "tu správnou" Propagandu, ve které by měli vystupovat, nebo přátelé čekající na sebe netrpělivě - každý jinde.

To jsou zmatky, které způsobuje fakt, že v Praze 1 jsou od června dva podniky se stejným názvem - Propaganda.

BOJ DVOU PROPAGAND

Café-Bar Propaganda (Pštrossova 29) versus Propaganda Pub, Restaurant and Club Experience (Michalská 12). Café-Bar Propaganda fungoval deset let - bez registrace názvu na Úřadu průmyslového vlastnictví. Letos otevřený Propaganda Pub se pokusil o registraci názvu "Propaganda", Majitelé café baru podali proti této registraci námitky. Ochrannou známku zatím nemá ani jeden, čekají na rozhodnutí úřadu.

K dlouho zavedené studentské kavárně Propaganda v Pštrossově ulici, kterou spolu před deseti lety založili Marika Faltová a Jan Kroupa, přibyla nyní v Michalské ulici restaurace a klub v retro stylu se stejným názvem. Otevřel ji majitel jazz klubu U malého Glena a Muzea komunismu Glenn Spicker.

"Naše kavárna funguje deset let. Když jsme podnik zaváděli, říkala jsem si, že mě čekají různé věci, ale nenapadlo mě, že by mohl nastat takový problém, jako teď. Bohužel jsme si název Propaganda na Úřadu průmyslového vlastnictví nezaregistrovali," popisuje Marika Faltová.

Glenn Spicker však ano. "Název jsem si vymyslel sám a o existenci kavárny paní Faltové jsem se dozvěděl až v době, kdy už byl celý proces rozjetý," řekl Spicker a dodává, že ho to mrzí, ale název Propaganda na Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistrovaný nebyl, což pro něj bylo směrodatné.

Rozhodnout by měli úředníci

Na Úřadu podal tedy žádost o registraci, Marika Faltová podala proti jeho žádosti námitku a nyní se čeká, jak úřad rozhodne.

Nová Propaganda

"Ztěžuje mi to práci. Volají mi muzikanti, kdy mají přijít na koncert, který se u nás nekoná, náš obchodní zástupce z pivovaru musel nadřízeným vysvětlovat, proč v naší druhé pobočce točíme pivo jiné značky. Konkurence mi nevadí a v tomto případě ani o konkurenci nejde. Máme jinou cílovou skupinu než podnik pana Spickera. Ten je spíš pro cizince," popisuje Marika Faltová a dodává, že o zákazníky zatím její studentský café bar nepřichází.

Šanci uspět mají oba podnikatelé

"Vadí mi to, že si někdo v podstatě vedle může otevřít podnik se stejným jménem. Je to proti dobrým mravům, my jsme tu byli první," říká Marika Faltová.

Nabídku Glenna Spickera, že by mohli spolupracovat a propagovat svoje podniky společně, však přijmout nechce. "Kdyby přišel předtím, bylo by to jiné," podotkla.

Podle advokáta Viléma Daňka mají šanci na úspěch obě strany. "Majitelé café baru si měli svůj název přihlásit. Pokud ale prokáží druhé straně nekalou soutěž, mají se svou námitkou šanci," uvedl advokát.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

Trest za zardoušení a vyhození družky z okna platí, nové řízení nebude

Miroslav Sabol

Čtyřiapadesátiletý Miroslav Sabol si musí dál odpykávat šestnáctiletý trest za to, že před čtyřmi lety zardousil družku...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Auto najelo na zastávku tramvaje, zábradlí mu prorazilo čelní sklo

Nehoda ve Švehlově ulici v Praze 10 (9. prosince 2018)

Osobní auto narazilo do zábradlí, které mu prorazilo čelní sklo, ve Švehlově ulice v Praze 10. Po chvíli ve stejné...

Najdete na iDNES.cz