Zaměstnanci na krajském úřadu jsou často v příbuzenském vztahu s vedením a politiky. Ilustrační snímek

Zaměstnanci na krajském úřadu jsou často v příbuzenském vztahu s vedením a politiky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rodinné vztahy na hejtmanství. Místa často získávají příbuzní politiků

  • 22
Dcera radního. Bývalá manželka radního. Děti vedoucího odboru. Syn zastupitele. Přítel vedoucího odboru. Dcera exministra. Pro Středočeský kraj pracují desítky lidí, kteří jsou příbuzní nebo blízcí politiků a vysoce postavených úředníků. V některých případech dokonce byly konkurzy šité na míru. Hejtman to ale odmítá.

Procházet jména v seznamu zaměstnanců Středočeského kraje je trochu jako číst v rodinné kronice. "Sám jsem byl překvapen, kolik jich tady je, ale zjišťuji to náhodou, jak se s úřadem seznamuji, slyším, kdo je s kým rodina," potvrzuje Robert Georgiev, který je řízením krajského úřadu pověřen od března. Poté, co z funkce odešel Zdeněk Štětina, který neoprávněně podepsal výhodný dodatek pro firmu, v níž pracovala jeho přítelkyně.

Pokud jde o rodinné příslušníky, na kraji ještě nedávno pracovala například bývalá manželka radního a dnes ministra Marcela Chládka (ČSSD), dcera zastupitelky Miloslavy Vlkové (ČSSD), syn zastupitele Jiřího Svobody (KSČM) nebo dvě děti vedoucího odboru životního prostředí Josefa Keřky.

Minulý týden například na kraji skončila mluvčí Nicole Mertinová, dcera bývalé sociálnědemokratické poslankyně Marcely Mertinové. Ve stejném odboru je zaměstnána i dcera senátora a někdejšího ministra vnitra Františka Bublana.

Ti z Příbrami

A pak je tu jedna zvláštní kategorie - lidé z Příbrami, kde byl do roku 2012 starostou hejtman Josef Řihák. Na kraj se dostali třeba příbramský radní Martin Poulíček, hejtmanova současná vedoucí kanceláře Martina Himmelová nebo šéf odboru zakázek Emil Mašanka.

Ještě když byl Řihák starostou, dostávala peníze z radnice jako poradkyně jeho sestra. I když je evidentní, že někteří lidé na kraj přišli v souvislosti s hejtmanem, on sám to popírá.

"Nikoho jsem si na krajský úřad nepřivedl, zaměstnance úřadu přijímá jeho ředitel na základě výsledku výběrového řízení," tvrdí s tím, že není možné zamezit někomu v získání práce jen proto, že je s někým příbuzný. "To by byla diskriminace," prohlašuje hejtman.

A podobně odpovídá třeba i Keřka, který má na kraji syna a donedávna tam měl i dceru. "Prošli standardním výběrovým řízením. To, že tady pracuji, nemělo vliv. A například syn je v takové platové třídě, že rozhodně není nijak upřednostňován," argumentuje Keřka.

MF DNES však má svědectví, které naznačuje, že lidé "nabalení" na stávající úředníky či politiky mají minimálně v některých případech oproti jiným zájemcům o práci výhodu.

"Dopředu jsme věděli, že vítěz je jasný"

Jeden ze zaměstnanců, jehož svědectví má MF DNES k dispozici, tvrdí: Často bylo dopředu jasné, kdo vyhraje. A jako příklad uvádí třeba zrovna Martina Poulíčka, který je radním v Příbrami a z kraje před pár týdny odešel. Policie ho totiž vyšetřuje kvůli falšovanému maturitnímu vysvědčení.

"Od začátku bylo jasné, že toto výběrko vyhraje pan Poulíček. Přihlásilo se sice kolem patnácti lidí, ale dopředu jsme věděli, že vítěz je jasný," prohlašuje tento zaměstnanec.

Poulíček skutečně místo získal, a to v oddělení, které shodou okolností vzniklo krátce před jeho nástupem na kraj. Nyní, když z kraje odešel, je toto oddělení bez zaměstnance.

Hejtman ale trvá na svém. Všechno je prý v pořádku, nikdo neměl a nemá protekci. "Opakuji, že průběh a výsledky výběrového řízení na zaměstnance úřadu má vždy v kompetenci odborná komise. Nikdy jsem nebyl jejím členem."

Před pár měsíci se odehrál ještě jeden ukázkový případ. Výběrové řízení na šéfa velvarského domova seniorů vyhrál zmiňovaný exředitel krajského úřadu Štětina. Už když rezignoval, nesly se krajem zvěsti, že je pro něj připraveno nové místo.

Pokud jde konkrétně o přijetí Martina Poulíčka na kraj, mohlo by do něj vnést více vyšetřování policie. Policisté mimo jiné zjišťují, jakým způsobem se vyučený elektrikář "probojoval" na krajský úřednický post.