Nejste fit, už vás nepotřebujeme, slyší častěji pražští strážníci

  13:50aktualizováno  13:50
Neprošli prohlídkou, a tak museli skončit. V Praze přibývá strážníků, kteří po letech služby dostali výpověď kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu. Často jde o lidi, na jejichž zdraví se podepsal právě výkon práce. Odboráři chtějí systém změnit, není podle nich fér.
Pražští strážníci dostávají častěji výpovědi kvůli zdravotnímu stavu. Ilustrační snímek

Pražští strážníci dostávají častěji výpovědi kvůli zdravotnímu stavu. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Padesátiletý strážník Miloslav právě teď čeká na výpověď. Loni v lednu spadl na schodech služebny a poranil si záda.

„Nejdříve jsem si myslel, že ta bolest přejde a že se to vyléčí, ale chtěl jsem začít co nejdříve pracovat. Pak se mi to zhoršilo, nemohl jsem se často bolestí ani hnout,“ popisuje.

Verdikt lékařů je jednoznačný, služba na ulici, kterou vykonával dvanáct let, už pro něj není. Proto se prý snažil o přeřazení na jinou pozici, jenže neuspěl.

Městská policie loni dala celkem devatenáct výpovědí ze zdravotních důvodů. Dvě kvůli pracovnímu úrazu a sedmnáct proto, že strážníci neprošli každoroční lékařskou prohlídkou.

Výpovědi kvůli zdraví

  • 2012 - 9
  • 2013 - 19
  • 2014 - 7 (do května)

V Praze pracuje 2 300 strážníků. Další dvě stovky míst se nedaří obsadit. Městská policie připravila kampaň, kterou chce nové posily lákat. Právě výpovědi kvůli zdraví však podle odborářů mohou jejich zájem snížit.

V prvním případě mají zaměstnanci nárok na roční odstupné, v druhém případě dostanou osm platů na odchod pouze pokud mají za sebou nejméně deset let služby. Při pracovním poměru nad 15 let je to deset platů.

Výpovědí ze zdravotních důvodů loni výrazně přibylo. Městská policie zatím nechce spekulovat o důvodech. Odbory se chtějí zasadit o to, aby číslo zase kleslo.

Důvody jsou jasné: současný stav podle odborářů není zrovna lákadlem pro nové strážníky, kterých Praze aktuálně chybí kolem dvou stovek.

„Nechceme vytvářet další nová místa v administrativě. Jsme přesvědčeni, že je u městské policie dostatek pozic pro nemocné, zraněné nebo starší kolegy. Požadujeme při hledání jejich dalšího uplatnění pouze rovný přístup zaměstnavatele,“ uvádějí odboráři v dopise, který se chystají zaslat řediteli městské policie Eduardu Šusterovi.

Poukazují na to, že platnost zdravotního posudku je obvykle tříletá, v Praze je zkrácena na jeden rok. Strážníci tak musí riziko výpovědi podstupovat každoročně.

Podle Šustera takový postup nařizuje zákon. Reálná není ani varianta, že by strážníci s horším zdravím u městské policie zůstali dál, volná místa pro ně podle něj k dispozici nejsou, loni byla velká část z nich zrušena.

„Uložil jsem ale úkol, že takto propuštěným strážníkům budeme aktivně nabízet pomoc při hledání práce v rámci orgánů a institucí hlavního města,“ dodává Šuster. Kritiku odborů považuje za účelovou.

Krmič v zoo? Řidič autobusu?

Většina propuštěných podle něj na nabídku nereaguje. Jedním z nich byl například propuštěný strážník Josef Vašek. Ve službě ho napadli, ze šarvátky si odnesl vážná zranění, dodnes nemá velkou část chrupu. Za svůj čin, kdy útočníka ještě dokázal zadržet, získal vyznamenání. Jenže krátce nato se mu zhoršila cukrovka a neprošel zdravotní prohlídkou.

Podle Vaška a jeho právníka mělo zhoršení onemocnění s napadením přímou souvislost, podle městské policie ne. Proto musel v 56 letech odejít bez zmiňovaného odstupného.

„Nabízeli mi práci, to ano, ale třeba krmiče v zoo nebo řidiče autobusu. A to jsem odmítl,“ uvádí Vašek. Dnes pracuje na úřadu Prahy 8, místo mu podle jeho slov zajistily právě odbory.

Nové benefity

Vašek podal na městskou policii žalobu na neplatnost výpovědi, minulý týden ji stáhl.

Podle jeho obhájce Jana Bílého jde čistě o formální krok, protože bývalý strážník již nové zaměstnání má. Chystá se ale městskou policii žalovat za škody na zdraví. Částku, kterou požaduje, nechtěl Bílý upřesnit. Městská policie i v tomto případě jakákoliv pochybení odmítá.

Vedení městské policie chce nejpozději do čtrnácti dnů představit systém benefitů, díky kterým by se měla stát práce strážníka atraktivnější. Výpovědí ze zdravotních důvodů se představené novinky podle Eduarda Šustera týkat nebudou.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Ježek či výří duo. Zvířecí pohotovost v Jinonicích léči živočichy

Zachráněný ježek v jinonické záchranné stanici

Rekordy letos láme počet pacientů zvířecí záchranky v hlavním městě. Ošetřovatelé Záchranné stanice pro volně žijící...

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...

Uměleckoprůmyslové muzeum je opět krásné. Už 118 let hlídá český vkus

Vstupní sál do expozic vyniká slavnostní výzdobou - stropní malby od Karla V....

Průmyslová velkovýroba a s tím spojený pokles obecného vkusu stály před 118 lety za vznikem Uměleckoprůmyslového muzea...

Najdete na iDNES.cz