Pražští strážníci dostávají častěji výpovědi kvůli zdravotnímu stavu. Ilustrační snímek

Pražští strážníci dostávají častěji výpovědi kvůli zdravotnímu stavu. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nejste fit, už vás nepotřebujeme, slyší častěji pražští strážníci

  • 16
Neprošli prohlídkou, a tak museli skončit. V Praze přibývá strážníků, kteří po letech služby dostali výpověď kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu. Často jde o lidi, na jejichž zdraví se podepsal právě výkon práce. Odboráři chtějí systém změnit, není podle nich fér.

Padesátiletý strážník Miloslav právě teď čeká na výpověď. Loni v lednu spadl na schodech služebny a poranil si záda.

„Nejdříve jsem si myslel, že ta bolest přejde a že se to vyléčí, ale chtěl jsem začít co nejdříve pracovat. Pak se mi to zhoršilo, nemohl jsem se často bolestí ani hnout,“ popisuje.

Verdikt lékařů je jednoznačný, služba na ulici, kterou vykonával dvanáct let, už pro něj není. Proto se prý snažil o přeřazení na jinou pozici, jenže neuspěl.

Městská policie loni dala celkem devatenáct výpovědí ze zdravotních důvodů. Dvě kvůli pracovnímu úrazu a sedmnáct proto, že strážníci neprošli každoroční lékařskou prohlídkou.

Výpovědi kvůli zdraví

  • 2012 - 9
  • 2013 - 19
  • 2014 - 7 (do května)

V Praze pracuje 2 300 strážníků. Další dvě stovky míst se nedaří obsadit. Městská policie připravila kampaň, kterou chce nové posily lákat. Právě výpovědi kvůli zdraví však podle odborářů mohou jejich zájem snížit.

V prvním případě mají zaměstnanci nárok na roční odstupné, v druhém případě dostanou osm platů na odchod pouze pokud mají za sebou nejméně deset let služby. Při pracovním poměru nad 15 let je to deset platů.

Výpovědí ze zdravotních důvodů loni výrazně přibylo. Městská policie zatím nechce spekulovat o důvodech. Odbory se chtějí zasadit o to, aby číslo zase kleslo.

Důvody jsou jasné: současný stav podle odborářů není zrovna lákadlem pro nové strážníky, kterých Praze aktuálně chybí kolem dvou stovek.

„Nechceme vytvářet další nová místa v administrativě. Jsme přesvědčeni, že je u městské policie dostatek pozic pro nemocné, zraněné nebo starší kolegy. Požadujeme při hledání jejich dalšího uplatnění pouze rovný přístup zaměstnavatele,“ uvádějí odboráři v dopise, který se chystají zaslat řediteli městské policie Eduardu Šusterovi.

Poukazují na to, že platnost zdravotního posudku je obvykle tříletá, v Praze je zkrácena na jeden rok. Strážníci tak musí riziko výpovědi podstupovat každoročně.

Podle Šustera takový postup nařizuje zákon. Reálná není ani varianta, že by strážníci s horším zdravím u městské policie zůstali dál, volná místa pro ně podle něj k dispozici nejsou, loni byla velká část z nich zrušena.

„Uložil jsem ale úkol, že takto propuštěným strážníkům budeme aktivně nabízet pomoc při hledání práce v rámci orgánů a institucí hlavního města,“ dodává Šuster. Kritiku odborů považuje za účelovou.

Krmič v zoo? Řidič autobusu?

Většina propuštěných podle něj na nabídku nereaguje. Jedním z nich byl například propuštěný strážník Josef Vašek. Ve službě ho napadli, ze šarvátky si odnesl vážná zranění, dodnes nemá velkou část chrupu. Za svůj čin, kdy útočníka ještě dokázal zadržet, získal vyznamenání. Jenže krátce nato se mu zhoršila cukrovka a neprošel zdravotní prohlídkou.

Podle Vaška a jeho právníka mělo zhoršení onemocnění s napadením přímou souvislost, podle městské policie ne. Proto musel v 56 letech odejít bez zmiňovaného odstupného.

„Nabízeli mi práci, to ano, ale třeba krmiče v zoo nebo řidiče autobusu. A to jsem odmítl,“ uvádí Vašek. Dnes pracuje na úřadu Prahy 8, místo mu podle jeho slov zajistily právě odbory.

Nové benefity

Vašek podal na městskou policii žalobu na neplatnost výpovědi, minulý týden ji stáhl.

Podle jeho obhájce Jana Bílého jde čistě o formální krok, protože bývalý strážník již nové zaměstnání má. Chystá se ale městskou policii žalovat za škody na zdraví. Částku, kterou požaduje, nechtěl Bílý upřesnit. Městská policie i v tomto případě jakákoliv pochybení odmítá.

Vedení městské policie chce nejpozději do čtrnácti dnů představit systém benefitů, díky kterým by se měla stát práce strážníka atraktivnější. Výpovědí ze zdravotních důvodů se představené novinky podle Eduarda Šustera týkat nebudou.