Jihoměstská radnice musí spor ve škole vyřešit. (Ilustrační snímek)

Jihoměstská radnice musí spor ve škole vyřešit. (Ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Desítky učitelů ze školy v Praze 11 hrozí výpovědí, zůstalo by jich šest

  • 3
Radnice pražského Jižního Města se potýká s neobvyklým problémem - 34 z celkem 40 učitelů základní školy v Mikulově ulici na Chodově je totiž ve stávkové pohotovosti a hrozí, že podají výpověď. Školou cloumají spory kvůli personálním změnám.

Spory mezi částí učitelského sboru a rodičů a vedením školy vyvolalo rozhodnutí ředitele vyměnit dvě zástupkyně. Kritici tvrdí, že škola od té doby nefunguje dobře.

"Vyhozené zástupkyně byly velmi schopné a pracovaly skvěle. Na jejich místech jsou noví zástupci, ale škola jednoduše řečeno nefunguje tak, jak má. Když to řeknu otevřeně, ve vedení školy nejsou odborníci. Nejsou pomalu schopni ani vybrat peníze za kroužky pro děti," řekla předsedkyně SRPŠ Michaela Pešoutová.

Pedagogičtí pracovníci školy 20. prosince na protest vstoupili do stávkové pohotovosti. "Vedení školy vydává rozhodnutí, která samo následně popírá, a je v něm člověk bez aprobace," uvedla učitelka Petra Zelená.

Zároveň 34 učitelů uvažuje o ukončení pracovního poměru. "Naším zájmem není školu položit, ale co vše je třeba, aby se ještě stalo, než zřizovatel situaci začne řešit?" poznamenala učitelka s tím, že jedna kolegyně již odešla a další kvůli vypjaté situaci zkolabovala.

Pokud by učitelé skutečně dali výpovědi, v učitelském sboru by jich zůstalo pouhých šest.

Chceme se dohodnout, ujišťuje vedení

Vedení školy se chce s učiteli domluvit a zabránit případným odchodům. "Je to nepříjemná situace a nás netěší. Chceme se s učiteli domluvit, nějaké ústupky budou muset udělat obě strany," řekl zástupce ředitele Jaroslav Hnátek.

Sám ředitel školy Radek Pulkert napsal rodičům žáků dopis, který vyvěsil na web školy. "Ukázalo se, že ne všichni členové vedení školy jsou ochotni táhnout za jeden provaz. Nabídl jsem vstřícné kroky, které nebyly akceptovány. Jedinou možností tedy bylo to, co je v pravomoci ředitele, nutnost provést ve vedení školy personální změny," vysvětlil ředitel v prohlášení, proč bývalé zástupkyně odvolal.

Problémem se začala zabývat rovněž radnice Prahy 11, která je zřizovatelem školy. Tvrdí, že udělá vše pro to, aby k "exodu" drtivé většiny učitelů nedošlo. "Městská část v žádném případě nedopustí, aby osobní pře mezi zaměstnanci školy jakkoliv ohrozily její chod," uvedla mluvčí radnice Andrea Wolfová.

Potíže mohou pro školu nastat již při plánovaném zápisu do prvních tříd, který se má uskutečnit 15. a 16. ledna. Ani to se však podle vedení radnice nestane. "Zápisy do prvních tříd samozřejmě nic neovlivní ani neohrozí," uvedla Wolfová.

Termín odchodu učitelé zatím nevyhlásili

Situací v chodovské základní škole se zabývají úředníci školského odboru Prahy 11. "Na situaci ve škole intenzivně dohlíží odbor školství i radní pro oblast školství. Ve škole probíhají kontroly. Věříme, že vše proběhne v pořádku a tak, aby se situace a emoce mezi zaměstnanci školy uklidnily a nepromítaly do jejich práce s dětmi," sdělila mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová.

Podle Wolfové zatím úředníci ve škole nenašli žádné závady. A ani v postupu ředitele prý nenašli nic, v čem by pochybil.

Jak bude radnice společně s vedením školy spory řešit, zatím není zcela jasné. Ve čtvrtek by se měly všechny zúčastněné strany sejít, situaci rozebrat a pokusit se nalézt řešení.

Termín, dokdy by nespokojení učitelé případně dali výpovědi, zatím neurčili. "To je otevřené, naším zájmem je, aby se situace vyřešila a učitelé mohli zůstat," řekla učitelka Petra Zelená.