Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeský kraj se brání velké vodě, za ochranu zaplatí dvě miliardy

  17:35aktualizováno  17:35
Středočeský kraj nebyl v roce 2002 ušetřen ničivé povodně, právě naopak. Například Zálezlice se staly smutným symbolem ničivé povodně. Kraj si proto kvůli velké vodě nechal zpracovat studii nejohroženějších míst. Sem nyní poplynou peníze na hráze a poldr. V Zálezlicích se začne stavět v září.

Plán umístění ochranného valu kolem Zálezlic. | foto: Ministerstvo zemědělství

"Pokud by dnes přišla povodeň takového rozsahu jako v roce 2002, tedy povodeň pětisetletá, následky by byly asi podobné jako tehdy," připustil předseda povodňové komise a radní pro životní prostředí kraje Miloš Petera.

Kraj podle něj uvažuje v horizontu vody stoleté. "Před každou výstavbou protipovodňového opatření zvažujeme také ekonomickou návratnost, to znamená, jestli to nebude stát více než samotný majetek, který by byl ochráněn. Můžeme postavit hráz i proti vodě tisícileté. Otázkou je, jak moc za to dáme," popsal Petera.

Kraj se prý tou poslední povodní každopádně poučil. Na opatřeních proti velké vodě začal pracovat díky dotacím z ministerstva zemědělství v hodnotě dvou miliard sto milionů korun. "Nechali jsme si stavební fakultou ČVUT zpracovat studii, která zpracovala odtokové poměry v našem kraji. Z tohoto dokumentu například víme, jak se v různých situacích voda bude chovat," vysvětlil radní.

Vytipováno má vedení kraje 280 ohrožených lokalit, kde začnou státní podniky povodí s úpravami. Jde například o Mělnicko, Nymbursko nebo Poděbradsko.

Stavby valů komplikují majetkoprávní spory

Kromě klasických valů nebo hrází existuje trend stavět přirozené zadržovací prostory, aby se voda pokud možno vylévala do bezpečných zón. "Tyto suché poldry by měly umět pojmout určité množství vody. Po opadnutí záplav se pak může voda dostat zpátky do toku," řekl Petera.

Modernizací procházejí i zděné hráze, které se stavějí pojízdné, aby se po nich mohla dostat těžká technika. Čerpat peníze na drobné lokální hráze nebo valy či úpravu vodních toků mohou každoročně samy obce nebo místní sdružení.

"Z fondu životního prostředí a zemědělství jsme třeba loni dávali na podobné účely necelé tři miliony, předloni asi pět a půl," vypočítává Petera. Sám připouští, že se protipovodňová opatření rodí pomalu. "V jedné z nejvíce postižených obcí, v Zálezlicích, začne firma se stavbou hráze tento podzim," říká Petera.

Patnáct set metrů a čtyři metry vysoká hráz bude stát 160 milionů a peníze poplynou právě z dotací ministerstva zemědělství. Podle ministra zemědělství Petra Bendla jsou nejčastějším důvodem těchto zdržení připomínky majitelů pozemků. Takto tomu bylo i v případě Zálezlic (o stavbě valu v Zálezlicích čtěte zde).
Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

V pražské Krči prasklo potrubí, voda podemlela chodník

V pražské Krč prasklo potrubí. (26.42018)

V ulici Zelený Pruh v pražské Krči odpoledne prasklo vodovodní potrubí. Voda podemlela část chodníku a silnice. Opravy...

O vazbě pro Nizozemce viněné z napadení číšníka soud rozhodne ve čtvrtek

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zastupitelství dnes podalo návrhy na potrestání tří Nizozemců obviněných z výtržnictví po napadení číšníka v...

Zastupitelé o Libeňském mostu nerozhodnou, neprošel program

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Ačkoliv pražští radní za ANO a ČSSD podpořili záměr zbourat Libeňský most kvůli jeho špatnému stavu a na jeho místě a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz