Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeský kraj se brání velké vodě, za ochranu zaplatí dvě miliardy

  17:35aktualizováno  17:35
Středočeský kraj nebyl v roce 2002 ušetřen ničivé povodně, právě naopak. Například Zálezlice se staly smutným symbolem ničivé povodně. Kraj si proto kvůli velké vodě nechal zpracovat studii nejohroženějších míst. Sem nyní poplynou peníze na hráze a poldr. V Zálezlicích se začne stavět v září.

Plán umístění ochranného valu kolem Zálezlic. | foto: Ministerstvo zemědělství

"Pokud by dnes přišla povodeň takového rozsahu jako v roce 2002, tedy povodeň pětisetletá, následky by byly asi podobné jako tehdy," připustil předseda povodňové komise a radní pro životní prostředí kraje Miloš Petera.

Kraj podle něj uvažuje v horizontu vody stoleté. "Před každou výstavbou protipovodňového opatření zvažujeme také ekonomickou návratnost, to znamená, jestli to nebude stát více než samotný majetek, který by byl ochráněn. Můžeme postavit hráz i proti vodě tisícileté. Otázkou je, jak moc za to dáme," popsal Petera.

Kraj se prý tou poslední povodní každopádně poučil. Na opatřeních proti velké vodě začal pracovat díky dotacím z ministerstva zemědělství v hodnotě dvou miliard sto milionů korun. "Nechali jsme si stavební fakultou ČVUT zpracovat studii, která zpracovala odtokové poměry v našem kraji. Z tohoto dokumentu například víme, jak se v různých situacích voda bude chovat," vysvětlil radní.

Vytipováno má vedení kraje 280 ohrožených lokalit, kde začnou státní podniky povodí s úpravami. Jde například o Mělnicko, Nymbursko nebo Poděbradsko.

Stavby valů komplikují majetkoprávní spory

Kromě klasických valů nebo hrází existuje trend stavět přirozené zadržovací prostory, aby se voda pokud možno vylévala do bezpečných zón. "Tyto suché poldry by měly umět pojmout určité množství vody. Po opadnutí záplav se pak může voda dostat zpátky do toku," řekl Petera.

Modernizací procházejí i zděné hráze, které se stavějí pojízdné, aby se po nich mohla dostat těžká technika. Čerpat peníze na drobné lokální hráze nebo valy či úpravu vodních toků mohou každoročně samy obce nebo místní sdružení.

"Z fondu životního prostředí a zemědělství jsme třeba loni dávali na podobné účely necelé tři miliony, předloni asi pět a půl," vypočítává Petera. Sám připouští, že se protipovodňová opatření rodí pomalu. "V jedné z nejvíce postižených obcí, v Zálezlicích, začne firma se stavbou hráze tento podzim," říká Petera.

Patnáct set metrů a čtyři metry vysoká hráz bude stát 160 milionů a peníze poplynou právě z dotací ministerstva zemědělství. Podle ministra zemědělství Petra Bendla jsou nejčastějším důvodem těchto zdržení připomínky majitelů pozemků. Takto tomu bylo i v případě Zálezlic (o stavbě valu v Zálezlicích čtěte zde).

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Prioritní jsou pro nás okruh, metro i rychlodráha, říká Stuchlík

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík na tiskové konferenci k...

Ve středu dopoledne představil kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík své řešení pro pražskou dopravu....

Najdete na iDNES.cz