Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reaktor v Řeži slaví. Málem musel ustoupit kalovým jámám

  10:10aktualizováno  10:10
Před šedesáti lety vstoupilo Československo do elitní společnosti atomových mocností. V Řeži u Prahy vznikl Ústav jaderné fyziky. Jeho počátky provázely kuriózní okolnosti. Narychlo sehnaný bagr zabránil tomu, aby místo reaktoru byly kalové jámy. A chladicí voda obsahovala stopy mléka.

V roce 1957 vědci v Řeži v experimentálním reaktoru odstartovali první štěpnou reakci v Československu. | foto: ÚJV Řež

Je 25. září 1957. Vědci do experimentálního reaktoru vložili poslední, šestadvacátou kazetu s obohaceným uranem. V Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy (ÚJV) se spouští vůbec první štěpná reakce v dějinách Československa.

Po patnácti minutách šéf směny nařídil odstavení reaktoru. „Díky tomu jsme se dostali do první světové desítky zemí provozujících podobná zařízení. Československo bylo tehdy devátou zemí, která zprovoznila reaktor,“ uvedl Vladimír Věrčák z ÚJV Řež.

Reaktor VVR-S měl v rodném listě zapsáno podobné datum narození jako tehdejší Ústav jaderné fyziky. Experti na jeho vzniku začali pracovat před 60 lety v roce 1955, a to na základě dohody se SSSR o spolupráci a výzkumu jaderné energie.

Legenda z Řeže: mléko na ochlazení reaktoru

Jedinečný počin záhy opředly legendy. Například o tom, že reaktor chladilo mléko. Mléčný zákal se opravdu v tekutině objevil. Vysvětlení jeho původu je však podle vědců prozaické. K chlazení reaktoru odborníci potřebovali obrovské množství destilované vody. A tu transportovaly cisterny, z nichž některé sloužily také mlékárnám.

Výzkum jaderné energie v Československu odstartovalo vcelku nenápadné vládní nařízení o šesti paragrafech. To posvětil 10. června 1955 premiér Viliam Široký. Nařízení se stalo i křestním listem Ústavu jaderné fyziky.

Fotogalerie

K vybudování ústavu vedla složitá cesta. Oříškem bylo již hledání vhodného místa. To muselo splňovat řadu podmínek. Například musel být pozemek podle úředního zadání do 50 kilometrů od metropole.

„Měl zde být také k dispozici dostatek chladicí vody, kterou by nebylo třeba čerpat do velké výšky. Poblíž mělo existovat napojení na elektrickou síť s dostatečným výkonem,“ uvedl Vladimír Věrčák z ÚJV Řež.

Kromě řady technických podmínek projektanti museli vyjít vstříc i námitkám politického rázu. Ústav nesměl vzniknout západně od Prahy, to bylo nežádoucí z vojenského pohledu. Územní plán uzavřel cestu na jih od Prahy, předurčený pro rekreaci. Jihovýchodní směr za hranicemi metropole pro stavbu nevyhovoval kvůli nedostatku vody.

Experti hledali tedy severně a východně. Ve hře se ocitl i pozemek sousedící s trojskou zoo. Malá plocha však vyřadila ze hry variantu umístění ústavu v Troji i středočeském Přemyšlení poblíž Zdib.

Ideální pozemek, splňující všechny parametry, nalezli vědci v Řeži v Praze-východ. Z metropole sem sice náklaďáky vozily kaly do vyhnívacích jam, pražské čisticí stanici však pozemek nikdy nebyl oficiálně přidělen. Jan Neuman, náměstek výboru pro výzkum a mírové využití jaderné energie, požádal o přidělení areálu. Úředníci mu jej obratem přiklepli. Ovšem pozemek přidělili také čisticí stanici.

Bagr ústavu byl rychlejší

Závod o pozemky vyhráli atomoví vědci, a to díky zásahu prvního ředitele ústavu Čestmíra Šimáně. „Ten požádal vedoucího investiční výstavby, aby urychleně opatřil bagr a do kalových polí provedl první stavební zásah,“ uvedl Věrčák.

Rychlý a úspěšný zábor trochu připomínal metodu osidlování amerického Západu. Během šedesátileté historie se ústav podílel i na stavbě jaderných elektráren v Jaslovských Bohunicích, Dukovanech, Mochovcích a Temelíně.

„Působíme v oborech bezpečnosti jaderných elektráren, výzkumu a sledování stavu materiálů, projektování a nakládání s radioaktivními odpady,“ popisuje činnosti ústavu šéf představenstva Karel Křížek.

Vědci tu také vyrábějí léky pro nukleární medicínu. Velké konkurence se ústav ani do budoucna bát nemusí. Pravděpodobně zůstane i dál jediným zařízením svého druhu v Česku. Mimo jiné i proto, že na zřízení podobné instituce se jen tak nenajdou peníze.

Autor:Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

D7 blokovala nehoda autobusu, na D11 se srazilo šest aut

Řidič kamionu na D5 usmrtil muže (13.2.2017).

Dálnici D7 u Makotřas na Kladensku uzavřela ráno ve směru na Chomutov nehoda dvou osobních auta a autobusu. Zavřená...

VIDEO: Bagry zbouraly půlku mostu u Brandýsa nad Labem, D10 už opět jezdí

Bourání mostu na dálnici D1 u obce Psáře (17. srpna 2013).

V noci na neděli museli řidiči objíždět část dálnice D10 u Brandýsa nad Labem, kde dělníci bourali polovinu mostu. Vše...

Cizince obžalovali za přejetí ženy v centru Prahy. Zřejmě porušil i kauci

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Státní zastupitelství obžalovalo cizince, který o silvestrovské noci přejel v Praze ženu. Za usmrcení z nedbalosti a za...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz