Dům knihy v dolní části Václavského náměstí už milovníkům literatury sloužit nebude. Ilustrační snímek

Dům knihy v dolní části Václavského náměstí už milovníkům literatury sloužit nebude. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

První velké pražské knihkupectví končí. Dům knihy opustí na 35 000 knih

  • 4
Po třinácti letech fungování skončilo kdysi největší pražské knihkupectví - Dům knihy Kanzelsberger na Václavském náměstí. Zlikvidovala jej konkurence. V sobotu tu přivítali poslední zákazníky. Když se obchod v roce 1998 otevřel, představoval první velké knihkupectví nejen v Praze, ale i v České republice.

Dům knihy se o víkendu stal definitivně historií. O té shodou okolností vypráví i poslední prodaná kniha Libeň - zmizelý svět, kterou si krátce před zavřením odnesl poslední zákazník Jan Krblich.

"Dřív jsem sem chodíval často. Bylo to něco, na co jsme v minulosti nebyli zvyklí. Velké prostory, kavárna. Když se ale otevřela konkurenční prodejna Luxor, začal jsem chodit tam. Díky tomu, že je to tam rozlehlejší. A je tam i hezčí prostředí. Tady je to stísněné a pořád musíte běhat z patra do patra," vysvětloval Krblich.

Právě nedostačující prostory, úbytek zákazníků a výše nájemného o ukončení provozu Domu knihy rozhodly. Rozhodnutí padlo už před dvěma lety.

Ubyli zákazníci a prodejnu nelze zmodernizovat

"V době, kdy jsme Dům knihy otevírali, to bylo něco mimořádného, ale za deset let se standardy posunuly. I kvůli tomu, že je dům památkově chráněný, nešlo provádět potřebné úpravy. Navíc by se to ani nevyplatilo," uvedl mluvčí sítě knihkupectví Kanzelsberger Zdeněk Fekar.

Dům knihy Kanzelsberger

První velké knihkupectví západního stylu se v Česku otevřelo v říjnu 1998 v paláci Astra na Václavském náměstí. Nabídlo přibližně 16 tisíc titulů na jednom místě a literární kavárnu, kde se často konaly autogramiády a autorská čtení. Obchod se definitivně uzavřel v sobotu 26. února.

Problém je například v tom, že do obchodu se nevstupuje přímo z náměstí, ale zákazníci musí nejdřív vejít do pasáže vedoucí na Jungmannovo náměstí. Mezi patry také nelze kvůli památkové ochraně vybudovat eskalátory.

"Na první pohled to tak zásadní problém není, v prodejně je výtah. Na druhou stranu zákazníci jsou dnes na takový komfort zvyklí," uvažuje mluvčí.

Stejný problém je i s kavárnou. "Je sice architektonicky krásná, ale z provozních důvodů by potřebovala spoustu úprav. Jenže ani to by neprošlo," dodal Fekar.

Nový obchod bude o pár desítek metrů dál

Ačkoliv Dům knihy skončil, nová prodejna Kanzelsberger se během května otevře jen o pár desítek metrů dál, v Ehlenově domě na Jungmannově náměstí. Tato prodejna bude ovšem menší.

"Dům knihy má 2 000 metrů čtverečních, nová prodejna bude na ploše zhruba 800 metrů čtverečních. Také uvažujeme o otevření nové kavárny někde poblíž," uvedl Zdeněk Fekar.

Část knih se ze zavřeného obchodu přestěhuje do nového a například oddělení hudebnin se přesune do úplně první prodejny Kanzelsbergeru na Václavském náměstí poblíž Štěpánské ulice, kde tomuto sortimentu vyhradí větší prostor.

Knihkupce nahradí banka

Zalepené krabice téměř ve všech patrech v sobotu ukazovaly na jediné - je potřeba zabalit a odvézt více než třicet pět tisíc knih.

Až se obchod vystěhuje, kmenoví zaměstnanci většinou přejdou do jiných poboček sítě Kanzelsberger, brigádníci skončí. "Pracoval jsem tu tři a půl roku, takže nostalgie tu určitě je. Ještě nevím, jestli budu pokračovat, ale v každém případě to byla příjemná práce," řekl prodavač Jan Voborník.

Knihkupectví v budově na Václavském náměstí podle neoficiálních zpráv nahradí kanceláře Raiffeisenbank.