Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Parukářce vznikne psí hřiště. Má pomoct od konfliktů i exkrementů

  19:27aktualizováno  19:27
Psí hřiště za jeden a půl milionu korun se má každým dnem začít stavět v žižkovském parku Parukářka. Bude podobné dětskému, kromě houpačky a odpočinkových zón s lavičkami tam však budou i agility, tunely či kladina. Městská část si od hřiště slibuje čistší ulice.

Žižkovský park Parukářka je oblíbeným cílem procházek pejskařů z širokého okolí. Městská část se tam pro ně rozhodla zřídit psí hřiště. Na 3 500 metrech čtverečních nechá postavit například psí prolézačky i houpačku. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Doby, kdy se se psy chodilo jen tak do parku nebo do lesa, jsou zřejmě pryč. Pejskaři stále častěji volají po vzniku takzvaných psích hřišť a luk, na kterých by měli jejich svěřenci podobné vyžití, jako mají děti na pískovišti a prolézačkách. Za posledních pět let jich v Praze vznikly desítky. To nejnovější se každým dnem začne stavět v severovýchodní části žižkovského parku Parukářka.

„Parukářka je jedno z nejnavštěvovanějších míst pejskaři na Praze 3 vůbec. Po psím hřišti už jsme od nich měli dlouho poptávku,“ odůvodňuje vznik projektu starostka třetí městské části Vladislava Hujová (TOP 09). Kromě toho, že hřiště nebude oplocené, se v mnohém od těch dětských, která jsou v témže místě, lišit nebude.

Psí louky v Praze

  • Psí hřiště neboli psí louky jsou místa, kde mají majitelé psů možnost své čtyřnohé svěřence pustit na volno, hrát si s nimi, případně je cvičit.
  • První psí hřiště v metropoli vzniklo před necelými šesti lety na Proseku v parku Přátelství. Následně se začala psí hřiště budovat po celém městě a každým rokem se objevují další.
  • V loňském roce otevřela jedno hřiště Praha 7 v parku na Letné. Další jsou například v Úvalské ulici ve Strašnicích, v Malešickém parku, na Zahradním Městě v ulici Želivecká, v ulici U Vršovického nádraží, v Podolí u Podolské vodárny, v Letňanech v Příborské ulici, v Libni v ulici U Meteoru, v Bohnicích v ulici Katovická, v Karlíně na sídlišti Invalidovna nebo ve Stromovce.

Má zaujímat plochu 3 500 metrů čtverečních, na níž pejskaři najdou celkem čtrnáct agility prvků, tedy cvičebních objektů, a tři odpočinkové zóny s lavičkami. Psi se zde budou moci proběhnout několika tunely, přejít kladinu, přeskočit překážky nebo se zhoupnout na houpačce.

„Hřiště je určené hlavně pro širokou pejskařskou veřejnost. Nejsem si jistá, zda by stačilo profesionálním agilitářům,“ říká Barbora Banýrová, jež je majitelkou psího výcvikového centra Panda Praha a která se na realizaci hřiště na Parukářce podílela jako poradce z oboru.

Říká, že hřiště bude přesně takové, aby uspokojilo potřeby běžných Pražanů se psy.

„Takové hřiště by mělo být v každé městské části,“ míní Banýrová, podle které by se tím předešlo mnohým konfliktům mezi pejskaři a ostatními obyvateli Prahy.

Právě konflikty mezi Žižkovany byly jedním z hlavních důvodů k vytvoření hřiště. Zejména rodiče s malými dětmi se mezi pobíhající psy na Parukářce mnohdy bojí chodit. Hřiště má tento problém vyřešit.

„Pražané se psy se budou od léta více koncentrovat k psímu hřišti, zatímco například rodiče s dětmi zůstanou na druhé straně parku u dětského hřiště,“ vysvětluje Hujová a dodává, že Parukářka má sedm hektarů a je nutné, aby si v ní našel místo každý, ať už jde na pivo, opalovat se, nebo se psem.

Psí louka má podle ní i tu výhodu, že se pejskaři budou mezi sebou více hlídat při sbírání exkrementů, a v parku tak bude více čisto.

K tomu však podle městské části Praha 10, kde v posledních letech vzniklo podobných hřišť několik, jen vybudování psí louky nestačí. Je nutné také šířit osvětu mezi pejskaři.

„V lokalitách, kde máme nyní psí hřiště, je sice o něco více čisto, ale je to dané tím, že jsme nová hřiště využili i k setkávání a komunikaci s pejskaři. Pořádáme na nich různé akce a snažíme se lidi informovat o tom, jak se v lokalitách chovat,“ říká mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

„Překážky do parku nepatří“

S výstavbou hřiště striktně nesouhlasí opoziční zastupitel a někdejší starosta Prahy 3 Tomáš Mikeska (STAN). Namítá, že hřiště poničí ráz krajiny a vzrostlou zeleň, která se na místě nachází.

„Přírodní park zastavíme překážkami, které tam podle mého názoru nepatří. Na výcvik psů je v Praze podle internetu 33 vyhrazených cvičišť,“ říká Mikeska.

Hujová jeho výtky odmítá s tím, že přírodní charakter Parukářky Praha 3 plně zachová – psí prolézačky mají být dřevěné, aby nenarušily ráz místa, a hřiště podle ní lokalitě spíše pomůže, protože se zkultivuje vymezený prostor.

Nové hřiště pro psy radnici vyjde na více než jeden a půl milionu korun bez DPH. Má být hotové v červenci. Kromě něj se na Parukářce letos objeví nové hřiště na pétanque, pítka a dvě grilovací místa, kde si budou moci Pražané uspořádat piknik. Park by měl být v půlce roku také přístupný z více míst.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Dopravní podnik upravil jízdní řády kvůli uzávěře Libeňského mostu

Doprava na Smíchově zkolabovala a tramvaje musely jezdit Radlickou ulicí.

Pražský dopravní podnik v pátek zveřejnil, jak pojedou tramvaje v oblasti kolem Libeňského mostu po jeho uzavření v...

Učitelka měla hlídat druháky při plaveckém výcviku, místo toho popíjela

Ilustrační snímek

Když se loni v prosinci děti ze základní školy v Kosmonosech na Mladoboleslavsku učily v bazénu plavat, jejich třídní...

Najdete na iDNES.cz