Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psy přiotrávil u Lysé zakázaný karbofuran, zdravotní potíže měla i žena

  19:33aktualizováno  19:33
Laboratorní testy odhalily, že v osadě u Lysé nad Labem někdo klade návnady s karbofuranem. Začátkem ledna tak přiotrávil ženu a dva psy. Mít tuhle látku je stejně nezákonné jako schovávat heroin. Karbofuranem dříve zemědělci ničili škůdce, ale do roku 2008 je v EU zakázaný. Nesmí se ani skladovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: SXC.hu

"Z protokolu o zkoušce provedené ve státním veterinárním ústavu v Praze vyplynulo, že se jednalo o karbofuran. A množství obsažené v nástraze by mohlo způsobit úhyn domácích zvířat, jako je pes nebo kočka," potvrdil mluvčí policie v Nymburce Zuzana Tuzarová.

Rozbor, který policie zadala veterinárnímu ústavu, nehovoří o vlivu karbofuranu na člověka. Ovšem už výpověď majitelky jednoho z přiotrávených psů z osady Řehačka u Lysé nad Labem ukazuje, jak je jed nebezpečný.

Otravy karbofuranem

20. 12. 2011 Kolín
Border kolie se otrávila na letišti při procházce. Díky zásahu veterináře přežila.

2.4.2011 Třebsko
V okrese Příbram pes pozřel malé množství návnady, sádlo s pšeničným šrotem, a zemřel.

10.10. 2010 Miličín (Benešov)
Samice orla mořského. Veterinář potvrdil otravu karbofuranem.

3. a 11. 4. 2010 Dobrovíz
V okrese Praha-západ nalezena mrtvá káňe lesní. Na stejném místě se otrávili dva psi, kuna, sokol.

2. 6. 2008 Svatbín (okr. Kolín)
Dva ptáci druhu moták pochop a dva krkavci velcí nalezeni spolu se dvěma liškami u otrávených vajec.

27. 2. 2008 Vrbno u Mělníka
Fenka se otrávila na procházce, upadla do kómatu a nepřežila.

Zdroj: www.karbofuran.cz

"Když jsem odjížděla od veterináře, tak se mi motala hlava a trnuly čelisti. Bolelo mě na plicích," popsala majitelka. Ta návnadu objevila. Svému psovi maso sebrala a vyhodila - vzala jej do ruky (více čtěte zde).

Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, která otravy zvířat karbofuranem sleduje, upozorňuje, že látka se do těla vstřebává i kůží. Podle něj byla návnada z Řehačky pro lidi nebezpečná.

"Pokud je té látky tolik, že může zabít psa, tak může člověku minimálně způsobit závažné zdravotní problémy. Mechanismus působení je naprosto stejný pro všechny teplokrevné živočichy. Jde jen o velikost dávky. A pokud je látka schopná bez problémů zabít psa vážícího 30 až 40 kilogramů, dospělý člověk toho potřebuje jen dvakrát tolik. A dítě váží stejně jako pes," upozornil Vermouzek.

Jed je zakázaný, dříve ničil škůdce

Jeho dramatické varování má své důvody. Ornitologové od roku 2000 podrobně sledují všechny případy otrav zvířat ve volné přírodě.

A je to v podstatě sledování chemické látky karbofuranu neboli insekticidu Furadanu. Používal se v zemědělství - silně naředěný - k hubení škůdců. Roztokem se stříkala třeba kukuřice, brambory, řepa. Od roku 2008 je v Evropské unii zakázaný. Nesmí se ani skladovat.

"Látka patří mezi jedy, je zakázána, takže ten, kdo ji přechovává, se dopouští trestného činu," potvrdila mluvčí krajské policie Soňa Budská.

Dodala, že zákon stanovuje jako trestné držení látky v množství větším než malém, podobně jako u narkotik.

"Látka se až do roku 2008 používala na ošetření řady plodin, takže přístup k ní nebyl až tak složitý. Sice byl prodej ve větším povolen jen registrovaným zemědělským subjektům a pro nakládání s látkou platily jisté předpisy, ale co se s tím v tom kterém družstvu dělo... Těžko šlo zabránit, aby si někdo odlil malou lahvičku, která stačí na pokládání otrávených návnad na několik desítek let," poznamenal Vermouzek. Podle něj si tenkrát traviči udělali zásoby.

Policie zatím žádný případ neřešila, ornitologové otravy sledují

Krajští policisté tvrdí, že v posledních letech neměli s karbofuranem tu čest.

"Držení takové látky se vyšetřuje velice špatně. Je to jako s drogami. Ve Středočeském kraji jsme v uplynulých dvou letech neměli s tímto jedem žádný případ," uvedla Budská.

Jenže to nejde moc dohromady se záznamy České ornitologické společnosti, která otravy sleduje. Otravy zvířat, při kterých veterinář řekl: Byl to karbofuran, uvádějí od roku 2010 hned tři.

Jestli policie nějakou zkušenost v této věci nemá zcela objektivně, tak je to s vyšetřením takového případu. Za držení karbofuranu podle informací dostupných ornitologům zatím policie nikoho nestíhala.

"Nevím o takovém případu. Stejně jako nevím o tom, že by někdo byl za nějaké trávení v uplynulých šedesáti letech potrestán. Jsou to věci, které se dějí, ale doposud jim nebyla věnována adekvátní pozornost," doplnil Vernouzek.

Šedesát let je doba, kdy je u nás pokládání otrávených návnad nelegální.

Ornitologové, kteří začali trávení zvířat zapisovat na stránky www.karbofuran.cz kvůli neustálým nálezům mrtvých ptáků, podezřívají z pokládání otrávených návnad myslivce. Takové, kteří se chtějí v revíru zbavit lišek a jiných zvířat, která by jim ubírala úlovek.

Otráví se tak ale často orli, krkavci nebo i domácí psi, kteří návnadu najdou. A pak jsou případy, jako ten u Lysé, kdy se agresor snaží odstranit přímo psa. Lidé z osady Řehačka mají obavu, zda si k nim nějaký zloděj nepřipravuje cestu.

Otrávené návnady rozmisťuje někdo také v Mydlovarech na Českobudějovicku. Od počátku roku tam jeden pes zemřel a dva se přiotrávili.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu a stavbu nového

Na pražský Libeňský most se vrátila doprava (3. března 2018).

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, který musel být kvůli špatnému stavu nedávno na několik týdnů...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

Najdete na iDNES.cz