Půjčovna věcí se otevřela pro veřejnost teprve minulý týden, k dispozici je...

Půjčovna věcí se otevřela pro veřejnost teprve minulý týden, k dispozici je sedmdesátka věcí. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Knihovna nabízí věci od pily po fén. Nová půjčovna je proti plýtvání

  • 5
V Kampusu Hybernská v Praze 1 nabízí neobvyklá „knihovna“ sedmdesátku praktických věcí k zapůjčení. V nabídce je například motorová pila, fén na vlasy nebo digitální kamera. V budoucnu chtějí zakladatelé pořádat také workshopy ohledně udržitelného způsobu života.

V hlavním městě bydlí teprve krátce a nemají zde žádné zázemí, anebo zde žijí dlouhodobě, ale jen nechtějí vyhazovat peníze za věci, které příliš často nevyužívají. Přesně pro takové obyvatele Prahy byla minulý týden otevřena půjčovna věcí.

Co se dá v Praze sdílet?

  • Kola: projekt růžových kol Rekola funguje v hlavním městě od roku 2014. Aktuálně službu využívá kolem pěti tisíc lidí.
  • Auta: nabízí je několik soukromých společností, například Autonapůl nebo CAR4WAY. Magistrát plánuje uživatelům sdílených aut nabídnout stání v parkovacích zónách téměř zdarma.
  • Knihy: takzvané knihobudky jsou pro zájemce o četbu rozmístěny na více než desítce míst v centru i na okraji města. Možné je také nepotřebnou knihu věnovat.
  • Jídlo: do takzvaných veřejných lednic mohou dobrovolníci věnovat jídlo pro potřebné. Najdou je například na některých vysokoškolských kolejích.
  • Oblečení: komu doma kus oblečení přebývá, může ho věnovat do veřejné šatní skříně, a naopak kdo má nedostatek, vybere si.
  • Kanceláře: na drahém nájmu kanceláří mohou podnikatelé i malé firmy ušetřit, pokud využijí coworkingová centra. Po Praze jich už fungují desítky.
  • Osivo: zájemci, kteří chtějí pěstovat bylinky nebo zeleninu, mohou využít služeb Semínkovny.
  • Kvásek: web PečemPecen.cz nabízí kváskovou mapu, kde dostanete kvásek na pečení chleba.

Navazuje na celosvětový koncept Library of Things (Knihovna věcí), který se postupně rozšiřuje po světě a aktuálně už úspěšně funguje například v metropolích Německa, Velké Británe, USA nebo Kanady. Nápad otevřít „knihovnu“ podle stejného vzoru také v Praze se zrodil teprve letos v lednu, Petr Žabka jej se svými přáteli dokázal uvést v život během pouhého půl roku.

„Tímto projektem reagujeme na potřebu, kterou jsme sami dříve měli. Také se nám ale nelíbí zbytečná nadprodukce, a proto se chceme zaměřit na ty, kteří to vidí stejně,“ říká Petr Žabka s tím, že v poslední době zaznamenává o podobné služby rostoucí zájem.

Lidé si mohou prozatím vybírat ze sedmdesátky předmětů připravených k vypůjčení, nabídka se však postupně rozšiřuje. V ní je například motorová pila, řezačka na plovoucí podlahy, fén na vlasy, nebo dokonce digitální kamera. Dále různé hudební nástroje, cestovní kufry nebo sportovní potřeby, například trekingové hole či koloběžka. Půjčovna nabízí i několik druhů společenských her nebo sadu nářadí.

S výjimkou malého cestovního vařiče, který pro potřeby půjčovny Žabka s přáteli koupil, všechny ostatní předměty dostali od dárců, kteří je už nepotřebovali, ale místo prodeje v bazaru je raději věnovali k dalšímu využití.

„Užitečné věci stále přijímáme, kapacitu na rozšiřování ještě máme,“ hlásí Žabka, ale dodává, že skladovat stovky předmětů donekonečna nechce.

Zázemí ve studentském domě

Vlastní půjčování funguje tak, že si zájemci vyberou z aktuální nabídky v katalogu na webových stránkách libraryofthings.cz a předmět si zde zarezervují. Vyzvednout si jej mohou jen osobně, a to za dobrovolný poplatek. Kromě toho je nutné zaplatit i vratnou zálohu, která se liší kus od kusu, pohybuje se mezi 300 a 1 500 korunami.

Nevýhodou je však omezená provozní doba, půjčovna má otevřeno prozatím jen tři dny v týdnu v odpoledních hodinách. Standardní doba výpůjčky je týden. Podobně jako v knihovnách je možné požádat o prodloužení, pokud už někdo jiný nemá věc rezervovanou.

Půjčovna věcí se otevřela pro veřejnost teprve minulý týden, k dispozici je...

Spolek pěti přátel, který za iniciativou stojí, našel zázemí v prostoru Kampusu Hybernská v samém centru Prahy. Jedná se o objekt v majetku města, který má teprve od letošního dubna ve správě Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Jejím cílem je vytvořit živý studentský dům, který nabídne kulturní i společenské akce, koncerty nebo přednášky. A půjčovna věcí má podle proděkana Filozofické fakulty Pavla Sitka k dalšímu rozvoji kampusu přispět.

„Dělají srozumitelnou věc, která je inovativní a dokáže přispět k vytváření komunity. Kampus je velký projekt, v jeho první fázi jde o oživení jednotlivých částí celého komplexu a to se i díky tomuto projektu daří velmi dobře,“ říká proděkan.

V rámci půjčovny chtějí její zakladatelé začít pravidelně jednou měsíčně pořádat také workshopy, které budou zaměřené na udržitelný způsob života. Lidé se zde například dozvědí, jak si vlastnoručně vyrobit boty, a nebude chybět ani téma život bez odpadu.

Podobná služba, jako nyní vzniká v Hybernské, není pro Prahu úplnou novinkou. Vůbec první půjčovna věcí byla otevřena letos v květnu v Goetheho institutu na Masarykově nábřeží. I tam je v nabídce široký sortiment od zmrzlinovače přes mikroskop až po skateboard. Při jedné návštěvě je možné si půjčit maximálně tři věci, půlroční průkaz stojí sto korun.