Ochranáři našli na pastvině v Milovicích dvě nastražená oka. Na snímku německý dokumentarista  Robert Marc Lehmann (10.10.2016). | foto: Miloslav Jirků

Divocí koně a zubři v ohrožení. Ochranáři našli v Milovicích pytlácká oka

  • 43
Na pastvině v Milovicích našli ochranáři v neděli večer dvě nastražená oka. Pytláci tím ohrozili návrat divokých koní i zubrů do bývalého vojenského prostoru. Případem se zabývá policie.

Ochranáři našli nastražená oka na stezce, kterou vytvořili kopytníci v hustém porostu. Objevili je, když doprovázeli německý štáb, jenž v rezervaci natáčel dokument. Jedna ze smyček byla nastražená na zemi a cílila na končetiny. Druhá byla umístěna přibližně ve výšce hlavy.

V jednom z ok byla srst zvířete, nejspíš divokého koně.

„Zvířata jsme dnes prohlédli, naštěstí ani na jednom není viditelné poranění, jednalo se jen o trochu srsti. Mohlo to ale skončit mnohem hůř,“ sdělil v pondělí pro iDNES.cz ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Podle ochranářů je to vůbec první případ pokusu o upytlačení zubrů nebo divokých koňů ve střední i západní Evropě.

„Například zubři se stali terčem pytláků pouze v oblasti východní Evropy. Počátkem devadesátých let byli nelegálně loveni na Ukrajině a v kavkazských republikách poté, co došlo k rozpadu Sovětského svazu a celá oblast se propadla do naprostého chaosu,“ říká Dostál.

O trofej podle ochranářů pytlákům nejde

Podle ochranářů přitom pytlákům šlo pouze o zabití zvířat nebo jejich zmrzačení. Koně i zubři totiž váží několik stovek kilogramů a bylo by nemožné si takovou „trofej“ po úzké stezce odnést.

„Vnímáme to jako snahu ohrozit plánované rozšíření rezervace. O získání pozemků v bývalém vojenském prostoru usilují i různí mafiáni, kmotři a spekulanti. V minulosti jsme čelili opakovaným pokusům o výpalné i nepřímým výhrůžkám,“ upozornil Dostál.

Pozemky o rozloze desítek hektarů jsou nyní součástí Evropsky významné lokality, a proto je nelze komerčně využívat. Někteří spekulanti však počítali s tím, že by plochy bez potřebné péče tak dlouho degradovaly, až by z nich většina ohrožených druhů vymizela, hranice Evropsky významné lokality by bylo možné posunout a pozemky pak komerčně zužitkovat.

Záchrana ohrožených druhů rostlin a živočichů s pomocí pastvy velkých kopytníků však tyto záměry znemožnila.

Dostál věří, že policie co nejrychleji tento případ vyšetří. „Určitě bychom nechtěli, aby se Česká republika zařadila mezi banánové republiky, kde pytláci beztrestně ohrožují chráněné druhy zvířat,“ dodal.

Už dříve někdo zapálil suchou trávu

O návratu kopytníků do bývalého vojenského prostoru informovala opakovaně světová média jako New York Times, Washington Post, BBC nebo magazín Science.

V ohrožení života se kopytníci ocitli už potřetí. Pár dní po jejich příjezdu někdo úmyslně zapálil step plnou suché trávy, když byla zvířata zavřená v aklimatizační ohradě. Hasiči uhasili plameny jen několik metrů od nich.

Loni na podzim pak ohrozili zvířata návštěvníci, kteří je krmili pečivem, což je zakázané. Tehdy téměř uhynula klisna Sgurr a její několik dní staré hříbě.

Na plochu 40 hektarů volné přírody bylo vypuštěno 14 divokých koní (video z března 2015):