Budova Středočeského krajského úřadu

Budova Středočeského krajského úřadu | foto: Středočeský kraj

Audit hospodaření středočeské správy silnic dělí koalici, je moc levný

  • 0
Ve vedení Středočeského kraje vznikl spor kvůli auditu u silničářů, věc by měli zástupci ANO, ODS, STAN a Nezávislých Středočechů řešit v pátek na koaličním jednání. Předmětem sporu se stala soutěž na firmu, která má zkontrolovat účetnictví krajské správy a údržby silnic. Podle některých názorů by tendr mohla vyhrát společnost s příliš nízkou nabídkovou cenou a je otázkou, nakolik by takový audit byl podrobný a zda by odhalil všechny případné nesrovnalosti.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) pochybnosti odmítla a mluví o možném porušování koaliční smlouvy. Únik informací z výběrového řízení dá prověřit. Podle koaličních partnerů je její chování ovlivněno blížícími se volbami.

„Doufám, že to bude kulatý stůl a bude nás tam dost zástupců za jednotlivé strany a že si ty věci řekneme otevřeně a zrevidujeme, zda všichni dodržujeme koaliční smlouvu a programové prohlášení,“ řekla hejtmanka novinářům. Podle ní existuje několik indicií, že smlouva a programové prohlášení jsou porušovány a je ohrožován chod kraje.

O soutěži na audit se začalo mluvit poté, co se o něj začala zajímat MF DNES a krajská rada jej narychlo stáhla z jednání. Vítězná firma, jež nabídla s velkým náskokem nejnižší cenu, má prý doplnit další informace.

Původně se do tendru přihlásilo šest firem. MF DNES z několika důvěryhodných zdrojů zjistila, že komise, která posuzovala jejich nabídky, doporučila krajské radě ke schválení společnost BDO Advisory.

„Firma BDO se přihlásila s nabídkovou cenou kolem 450 000 korun,“ řekl předseda finančního výboru zastupitelstva Michael Pánek (ODS). A to je podle něho nezvykle malá částka. Je otázkou, zda by za tyto peníze bylo možné provést podrobný audit organizace, která hospodaří s ročním rozpočtem dvě miliardy korun, každoročně zadává stovky různých zakázek a vede rozsáhlé účetnictví.

Jen 24 procent

Hejtmanství v zakázce odhadovalo nákladovou cenu na zhruba dva miliony korun, nabídka BDO se tedy pohybuje na úrovni 24 procent očekávané částky. Je to výrazně méně, než činí druhá nejnižší nabídka. Tu podala auditorská firma Ernst & Young a byla kolem 1,2 milionu.

Radní pro dopravu František Petrtýl (ANO) nevidí v nízké vítězné nabídce nic zvláštního. „Jsem stoprocentně přesvědčen, že to za ty peníze udělají. Naše poptávková cena byla jen velmi hrubý odhad,“ vysvětlil Petrtýl. „To není jako u nějaké silnice, kde se dá odhadnout množství materiálu na danou délku vozovky. Toto je administrativní činnost, těžko se to specifikuje. Uvidíme, povedeme o tom diskusi,“ dodal Petrtýl.

Nutno také dodat, že BDO funguje na českém trhu už od roku 1992 a díky profesionálně poskytovaným službám se rychle rozrůstala. V současné době v pražské kanceláři BDO Advisory pracuje více než 90 zaměstnanců, kteří působí v oblasti auditorské činnosti, účetního poradenství a činnosti ekonomických a organizačních poradců.

Předseda finančního výboru Pánek ale považuje celý tendr za blamáž a vidí v něm záměr, jak zamést hospodaření KSÚS pod koberec. „Nedělá se forenzní audit, který jsem navrhoval a který je schopný odhalit případné nepravosti,“ říká Pánek. Daleko více mu však vadí právě komisí doporučovaná vítězná firma. „Doporučil jsem do tendru velkou čtyřku osvědčených auditorů – KPMG, Deloitte, Ernst & Young a PricewaterhouseCoopers (PwC). Kromě nich tam přibyla také firma Nexia AP a ANO si k tomu ještě dodalo firmu BDO,“ popisuje zastupitel.

Audit bude zvonit jako zvon

Sám prý před odevzdáním nabídek vyslovil domněnku, že soutěž vyhraje právě doplněná firma s nejnižší nabídkou. „A to se také stalo. Myslím, že ten audit nyní bude zvonit jako zvon. Potvrdí, že je vše v pořádku,“ řekl Pánek. Sami úředníci v komisi se podle něho nad nabídkou podivovali jako nad podezřele nízkou, přesto ji následně doporučili jako vítěze. Komise si vyžádala doplňující stanovisko, v němž firma garantovala provedení kvalitního auditu za nabízenou cenu.

Petrtýl obvinění jednoznačně odmítá. „V žádném případě jsem do toho já nebo kdokoli jiný, co se týče firem, nezasahovali. Rada kraje před výběrovým řízením jednomyslně schválila, že všechny zúčastněné firmy jsou dostatečně fundované a schopné audit zvládnout. Zapracovány byly také připomínky a materiály pana Pánka. Že se mu výběr nelíbí, to je jeho názor,“ řekl Petrtýl a dodal: „Když je někde něco levnějšího, tak nemusí jít hned o podvod. Takové nehorázné kalkulace už snad odmítám komentovat.“

V komisi, která hodnotila nabídky, je i radní pro oblast krajských investic Martin Macháček (STAN). Podle něho byla hlavním kritériem právě nabízená cena. „Komise ale vyzvala vítězného uchazeče, aby doplnil další informace. Z rady kraje to proto bylo staženo a bude to projednáváno za týden,“ vysvětlil Macháček.

Podle Marka Zelenky, právníka organizace Oživení, která bojuje za transparentnost politiky a proti korupci, je rozšířeným mýtem, že veřejnou zakázku je třeba hodnotit pouze podle ceny. „Poptávka po auditorovi je službou, která, byť by stála klidně o několik milionů víc, může přinést společnosti nakládající s miliardovým rozpočtem zásadní úspory či vyřešit nedostatky. Náklady na audit se tak násobně vyplatí,“ řekl Zelenka. Podle něj je na zvážení, zda nešlo o mimořádně nízkou cenu, za kterou bylo možné nabídku ze soutěže vyřadit. „Byť jsem si jist, že vítězná společnost bude postupovat podle všech auditních standardů, pochybuji, že se bude například fyzicky zabývat kontrolami již provedených stavebních zakázek. Právě u těch se přitom nejsnáze šidí, kupříkladu pomocí fiktivních faktur za zemní práce,“ dodal Zelenka.

,