Pražská kulturní památka Palác Svět.

Pražská kulturní památka Palác Svět. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Radnice bude promítat film ke 110. výročí připojení Libně k Praze

  • 0
Pražská Libeň si letos připomíná 110 let od okamžiku, kdy byla připojena k Praze a stala se jednou z jejích částí. Jednou z oslav bude také promítání filmu o historii Libně. Šedesátiminutový dokument Pábitelé z Libně se v září začne promítat v kině Ládví. Název dokumentu inspiroval Bohumil Hrabal.

Snímek je určen v první řadě školákům a vypráví příběhy památek i slavných osobností. Za necelé čtyři týdny, přesně 12. září to bude sto deset let, kdy se Libeň připojila k hlavnímu městu a stala se jeho čtvrtí. Po loňské výstavě zaměřené na historii přišla radnice s nápadem natočit dokument.

"Domníváme se, že si Libeň zaslouží zdokumentování nejvýznamnějších míst formou filmu a prostřednictvím vzpomínek libeňských rodáků či lidí, kteří mají svůj život s Libní jakkoliv spojený," komentuje nápad Martin Roubíček, který na radnici zodpovídá za oblast školství.

Film začal režisér Oliver Malina natáčet letos v únoru. Nápad přišel poté, co se s úspěchem u školáků setkal jiný dokument, Zatemněná demokracie, který se zaměřoval na neonacismus a islámský extremismus.

Pražská kulturní památka Palác Svět.
Pražská kulturní památka Palác Svět.
Velká tramvajová hvězda Dolní Palmovka

"Libeň je pro mě milovaným místem na zeměkouli i v Praze, i když jsem se tady nenarodil stejně jako Bohumil Hrabal. Podle jeho pábitelských myšlenek jsem nakonec pojmenoval i nově připravovaný film, tedy Pábitelé z Libně," řekl Malina.

Dokument uvidí nejdříve děti v základních školách

Na pomoc při psaní scénáře dokumentu si vzal knihu Libeňskou minulostí, práci spisovatele a historika Josefa Tomeše.

Bohumil Hrabal.

"K dalšímu přispěla kniha Zmizelý Svět i s výstavou od Jana Jungmanna. Položil jsem si například základní otázku: Po kom se jmenují libeňské ulice, náměstíčka a parky? Třeba ulice Vosmíkových. Mnozí lidé věděli, že to byli nějací odbojáři popravení za heydrichiády, ale nic víc. Nebo to nevěděli vůbec. A právě s Pábiteli jsme si dali tento vzdělávací počin jako meritum filmu," uvedl Malina.

Film je o dobrodružném zkoumání historických i současných okolností libeňských památek, domů, ulic a parků. "Také ale o významných osobnostech, rodácích nebo i náhodných respondentech, kteří k tomu místu mají osobní vztah," uzavřel popis snímku Malina.

Prvními diváky filmu budou žáci základních škol v osmé městské části a promítání je naplánováno už na září.

Mezi moderní libeňské stavby patří O2 Arena.

"Film ale ještě není definitivně hotový, přesné datum promítání se bude pochopitelně od tohoto dokončení odvíjet. Film pomůže i propagaci Prahy 8, bude mít totiž anglické titulky," dodává Roubíček.

Film by měl mít podle režiséra Olivera Maliny dvě délky. Pro potřeby základních škol v současné době stříhá šedesátiminutový dokument. Širší veřejnost bude moci vidět snímek o celých dvacet minut delší. "Pokud by měli být ve filmu všichni zajímaví lidé, tak bych potřeboval tak 2,5 hodiny, což je samozřejmě nemožné," říká Malina.