Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kladenská radnice tají informace, propadla v soutěži otevřenosti úřadů

  18:02aktualizováno  18:02
A neřekneme a neřekneme. Radnice Kladna propadla v soutěži, v níž desetičlenná porota hodnotila, kdo a jak ochotně poskytuje informace občanům. Naopak jiné středočeské úřady - v Psárech a Benešově slaví - dostaly se do první desítky nejotevřenějších radnic.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vedení Kladna totiž šestkrát po sobě odmítlo sdělit, kolik peněz posílá na plat a odměny ředitelce městské společnosti Divadlo Kladno Blance Bendlové a ředitelům městské teplárenské společnosti TEPO Ivanu Černému a Miroslavu Vackovi.

Soutěž "vstřícnosti"

Vyhlašování nejvíce a nejméně vstřícných radnic pořádá už jedenáct let sdružení Otevřená společnost. To nejdříve vyzve veřejnost, aby posílala nominace, které jsou potom zveřejněny na internetu.

Nakonec zasedne desetičlenná porota, ve které je například právnička Hana Marvanová, končící náměstek ministra spravedlnosti František Korbel či soudní znalec Vladimír Smejkal.

V tomto týdnu porota oznámila výsledky, nejhůř dopadl pražský magistrát, naopak první místo získalo Nové Město na Moravě. Výsledky jsou na webu otevrete.cz.

Radnice mlčí i přesto, že nadřízení úředníci ze Středočeského kraje pokaždé vrátili Kladnu toto rozhodnutí s tím, aby je znovu projednalo.

Kvůli této "vytrvalosti" tak Kladno získalo nelichotivé druhé místo v soutěži Otevřeno x Zavřeno, která jako jediná svého druhu v republice mapuje vstřícnost politiků a úředníků vůči občanům.

"Počet opakování a zatvrzelého odporu proti nadřízenému orgánu dosahuje úrovně trestného činu," komentovali organizátoři soutěže ze sdružení Otevřená společnost chování představitelů Kladna.

Co na to Kladno? Mluvčí radnice Vilém Frček byl tímto umístěním radnice zaskočený. "Snažíme se být k občanům maximálně otevření, poskytujeme co nejvíce informací," tvrdí.

Poskytují vám radnice dostatek informací?

Pište nám na e-mail na redcech@mfdnes.cz

Pokud je však město takto otevřené, proč neposkytne informace, které od něj vytrvale žádá mluvčí sdružení Lepší Kladno Milan Hamerský?

"Podle nás převažuje právo na ochranu osobnosti a soukromí nad právem na informace. Pokud bychom tyto informace zveřejnili, hrozila by nám pětimilionová pokuta," sdělil MF DNES mluvčí Frček.

Peníze z městské pokladny se tajit nemají

Jinak to vidí Hamerský i vyhlašovatelé soutěže.

"Tvrzení o takto vysoké pokutě považuji za nesmysl. Jsem přesvědčený, že veřejnost má právo vědět, jaké peníze radní posílají z městské kasy lidem z městských společností. Ať občané vědí, jak hospodárně nebo nehospodárně si město počíná a koho za co platí," argumentuje Hamerský, podle kterého přístup radnice zapadá do jejího celkové stylu chování.

Výběr z výsledků

Otevřeno

1. Nové Město na Moravě
...
4. Psáry (za pravidelné zveřejňování faktur nad 20 tisíc korun)
...
8. Benešov (za poskytování informací o platech a odměnách)
...

10. Psáry (za zveřejňování podkladů pro jednání zastupitelstva na webu)

Zavřeno

1. Magistrát hl. m. Prahy

2. Magistrát města Kladna (za utajování odměn politicky nominovaných osob v čele městem zřizovaných firem Teplárny Kladno a Divadla Kladno)

"Vedení se dlouhodobě snaží, aby lidé do rozhodování radnice moc neviděli," dodává Hamerský.

Také Jana Mravcová z Otevřené společnosti tvrdí, že Kladno by nemělo požadované informace tajit. "Pokud by šlo o polostátní společnosti, dalo by se o zveřejnění platů diskutovat. Ale Divadlo Kladno a TEPO jsou městské společnosti, město je zřídilo, jde tedy o veřejné peníze města," konstatuje Mravcová.

Psáry a Benešov v první desítce

Zatímco Kladno sklízí kritiku, jiná středočeská města dopadla mnohem lépe. Například Benešov se dostal do první desítky nejlepších za to, že informace o platech a odměnách poskytuje.

"Ze začátku to bylo komplikované, ale postupně jsme se dobrali k současnému stavu," řekl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Největší radost zavládla v Psárech, které získaly čtvrté a desáté místo v kategorii nejvstřícnějších radnic a první místo v kategorii Otevřeno - otevřená data. "Mám nesmírnou radost, jsem za tento úspěch neuvěřitelně rád," prohlásil starosta Psár Milan Vácha.

Jeho radnice totiž zveřejňuje celou řadu věcí, které lidé jinde stěží najdou. Například Psáry dávají na web všechny faktury nad dvacet tisíc korun a stejně tak podklady pro jednání zastupitelstva, detaily výběrových řízení nebo například videozáznamy ze zasedání zastupitelstva.

Mimochodem, jak by starosta Psár zareagoval, kdyby dostal stejnou žádost jako vedení Kladna? "Určitě bych informace o platech a odměnách sdělil, není důvod něco tajit. Naši občané dostávají skutečně absolutně všechny informace, které se týkají radnice," dodal Vácha.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Další z rubriky

Dálnici D10 uzavře demolice mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy

Do mostu na dálnici D8 u Zdib se zakousla těžká technika. Do několika dní má...

O víkendu začne rekonstrukce mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Práce odstartují bouráním mostu a vyžádají si...

Úhyn ryb v rybníce na Kladensku šetří policie, na vině může být čistička

Mrtvé ryby u elektrárny na Labi

Na hladině rybníka v Žižicích na Kladensku se objevují mrtvé ryby. Majitel Tomáš Jelen jich zde při kontrole nalezl...

VIDEO: Bagry zbouraly půlku mostu u Brandýsa nad Labem, D10 už opět jezdí

Bourání mostu na dálnici D1 u obce Psáře (17. srpna 2013).

V noci na neděli museli řidiči objíždět část dálnice D10 u Brandýsa nad Labem, kde dělníci bourali polovinu mostu. Vše...

Najdete na iDNES.cz