Kladenská radnice tají informace, propadla v soutěži otevřenosti úřadů

  18:02aktualizováno  18:02
A neřekneme a neřekneme. Radnice Kladna propadla v soutěži, v níž desetičlenná porota hodnotila, kdo a jak ochotně poskytuje informace občanům. Naopak jiné středočeské úřady - v Psárech a Benešově slaví - dostaly se do první desítky nejotevřenějších radnic.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vedení Kladna totiž šestkrát po sobě odmítlo sdělit, kolik peněz posílá na plat a odměny ředitelce městské společnosti Divadlo Kladno Blance Bendlové a ředitelům městské teplárenské společnosti TEPO Ivanu Černému a Miroslavu Vackovi.

Soutěž "vstřícnosti"

Vyhlašování nejvíce a nejméně vstřícných radnic pořádá už jedenáct let sdružení Otevřená společnost. To nejdříve vyzve veřejnost, aby posílala nominace, které jsou potom zveřejněny na internetu.

Nakonec zasedne desetičlenná porota, ve které je například právnička Hana Marvanová, končící náměstek ministra spravedlnosti František Korbel či soudní znalec Vladimír Smejkal.

V tomto týdnu porota oznámila výsledky, nejhůř dopadl pražský magistrát, naopak první místo získalo Nové Město na Moravě. Výsledky jsou na webu otevrete.cz.

Radnice mlčí i přesto, že nadřízení úředníci ze Středočeského kraje pokaždé vrátili Kladnu toto rozhodnutí s tím, aby je znovu projednalo.

Kvůli této "vytrvalosti" tak Kladno získalo nelichotivé druhé místo v soutěži Otevřeno x Zavřeno, která jako jediná svého druhu v republice mapuje vstřícnost politiků a úředníků vůči občanům.

"Počet opakování a zatvrzelého odporu proti nadřízenému orgánu dosahuje úrovně trestného činu," komentovali organizátoři soutěže ze sdružení Otevřená společnost chování představitelů Kladna.

Co na to Kladno? Mluvčí radnice Vilém Frček byl tímto umístěním radnice zaskočený. "Snažíme se být k občanům maximálně otevření, poskytujeme co nejvíce informací," tvrdí.

Poskytují vám radnice dostatek informací?

Pište nám na e-mail na redcech@mfdnes.cz

Pokud je však město takto otevřené, proč neposkytne informace, které od něj vytrvale žádá mluvčí sdružení Lepší Kladno Milan Hamerský?

"Podle nás převažuje právo na ochranu osobnosti a soukromí nad právem na informace. Pokud bychom tyto informace zveřejnili, hrozila by nám pětimilionová pokuta," sdělil MF DNES mluvčí Frček.

Peníze z městské pokladny se tajit nemají

Jinak to vidí Hamerský i vyhlašovatelé soutěže.

"Tvrzení o takto vysoké pokutě považuji za nesmysl. Jsem přesvědčený, že veřejnost má právo vědět, jaké peníze radní posílají z městské kasy lidem z městských společností. Ať občané vědí, jak hospodárně nebo nehospodárně si město počíná a koho za co platí," argumentuje Hamerský, podle kterého přístup radnice zapadá do jejího celkové stylu chování.

Výběr z výsledků

Otevřeno

1. Nové Město na Moravě
...
4. Psáry (za pravidelné zveřejňování faktur nad 20 tisíc korun)
...
8. Benešov (za poskytování informací o platech a odměnách)
...

10. Psáry (za zveřejňování podkladů pro jednání zastupitelstva na webu)

Zavřeno

1. Magistrát hl. m. Prahy

2. Magistrát města Kladna (za utajování odměn politicky nominovaných osob v čele městem zřizovaných firem Teplárny Kladno a Divadla Kladno)

"Vedení se dlouhodobě snaží, aby lidé do rozhodování radnice moc neviděli," dodává Hamerský.

Také Jana Mravcová z Otevřené společnosti tvrdí, že Kladno by nemělo požadované informace tajit. "Pokud by šlo o polostátní společnosti, dalo by se o zveřejnění platů diskutovat. Ale Divadlo Kladno a TEPO jsou městské společnosti, město je zřídilo, jde tedy o veřejné peníze města," konstatuje Mravcová.

Psáry a Benešov v první desítce

Zatímco Kladno sklízí kritiku, jiná středočeská města dopadla mnohem lépe. Například Benešov se dostal do první desítky nejlepších za to, že informace o platech a odměnách poskytuje.

"Ze začátku to bylo komplikované, ale postupně jsme se dobrali k současnému stavu," řekl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Největší radost zavládla v Psárech, které získaly čtvrté a desáté místo v kategorii nejvstřícnějších radnic a první místo v kategorii Otevřeno - otevřená data. "Mám nesmírnou radost, jsem za tento úspěch neuvěřitelně rád," prohlásil starosta Psár Milan Vácha.

Jeho radnice totiž zveřejňuje celou řadu věcí, které lidé jinde stěží najdou. Například Psáry dávají na web všechny faktury nad dvacet tisíc korun a stejně tak podklady pro jednání zastupitelstva, detaily výběrových řízení nebo například videozáznamy ze zasedání zastupitelstva.

Mimochodem, jak by starosta Psár zareagoval, kdyby dostal stejnou žádost jako vedení Kladna? "Určitě bych informace o platech a odměnách sdělil, není důvod něco tajit. Naši občané dostávají skutečně absolutně všechny informace, které se týkají radnice," dodal Vácha.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Vrah čerpadlářky měl netypický batoh, policie zveřejnila další stopu

Jeden z podezřelých v případu vraždy čerpadlářky na Mělnicku měl při činu...

Kriminalisté zveřejnili další informace z vyšetřování loupežné vraždy čerpadlářky u Nelahozevsi na Mělnicku. Podle...

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Lokvenc o Spartě: Pořád dokola, další zpackaný rok. Dočkala bych nebral

Vratislav Lokvenc (10. dubna 2012)

Dlouhodobý problém, který před rokem přiživily nákupy předražených cizinců. „Vůbec se mi nelíbí, co se momentálně ve...

Další z rubriky

Řidič na Žižkově srazil chodkyni a ujel, rozbité auto policie našla nedaleko

Nehoda v Koněvově ulici. (13.12.2018)

Vážné zranění utrpěla žena, kterou srazilo auto na pražském Žižkově. Řidič jí nepomohl a ujel. Policie ale jeho auto s...

Vedení Kladna se nedomluvilo na opravě zimního stadionu, pohlídají ho čidla

kladenský hokejový stadion po rekonstrukci střechy

Vedení Kladna kritizuje své předchůdce, že střechu stadionu, která je v havarijním stavu, nezvládlo opravit. Podle...

Psy z množírny koupily od obviněných žen desítky lidí, policie hledá další

Podvedených majitelů psů přibylo

Pražské policii se ozvaly desítky lidí, kteří koupili psy od dvou žen obviněných z přeprodávání zvířat ve špatném stavu...

Najdete na iDNES.cz