Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kladenská radnice tají informace, propadla v soutěži otevřenosti úřadů

  18:02aktualizováno  18:02
A neřekneme a neřekneme. Radnice Kladna propadla v soutěži, v níž desetičlenná porota hodnotila, kdo a jak ochotně poskytuje informace občanům. Naopak jiné středočeské úřady - v Psárech a Benešově slaví - dostaly se do první desítky nejotevřenějších radnic.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vedení Kladna totiž šestkrát po sobě odmítlo sdělit, kolik peněz posílá na plat a odměny ředitelce městské společnosti Divadlo Kladno Blance Bendlové a ředitelům městské teplárenské společnosti TEPO Ivanu Černému a Miroslavu Vackovi.

Soutěž "vstřícnosti"

Vyhlašování nejvíce a nejméně vstřícných radnic pořádá už jedenáct let sdružení Otevřená společnost. To nejdříve vyzve veřejnost, aby posílala nominace, které jsou potom zveřejněny na internetu.

Nakonec zasedne desetičlenná porota, ve které je například právnička Hana Marvanová, končící náměstek ministra spravedlnosti František Korbel či soudní znalec Vladimír Smejkal.

V tomto týdnu porota oznámila výsledky, nejhůř dopadl pražský magistrát, naopak první místo získalo Nové Město na Moravě. Výsledky jsou na webu otevrete.cz.

Radnice mlčí i přesto, že nadřízení úředníci ze Středočeského kraje pokaždé vrátili Kladnu toto rozhodnutí s tím, aby je znovu projednalo.

Kvůli této "vytrvalosti" tak Kladno získalo nelichotivé druhé místo v soutěži Otevřeno x Zavřeno, která jako jediná svého druhu v republice mapuje vstřícnost politiků a úředníků vůči občanům.

"Počet opakování a zatvrzelého odporu proti nadřízenému orgánu dosahuje úrovně trestného činu," komentovali organizátoři soutěže ze sdružení Otevřená společnost chování představitelů Kladna.

Co na to Kladno? Mluvčí radnice Vilém Frček byl tímto umístěním radnice zaskočený. "Snažíme se být k občanům maximálně otevření, poskytujeme co nejvíce informací," tvrdí.

Poskytují vám radnice dostatek informací?

Pište nám na e-mail na redcech@mfdnes.cz

Pokud je však město takto otevřené, proč neposkytne informace, které od něj vytrvale žádá mluvčí sdružení Lepší Kladno Milan Hamerský?

"Podle nás převažuje právo na ochranu osobnosti a soukromí nad právem na informace. Pokud bychom tyto informace zveřejnili, hrozila by nám pětimilionová pokuta," sdělil MF DNES mluvčí Frček.

Peníze z městské pokladny se tajit nemají

Jinak to vidí Hamerský i vyhlašovatelé soutěže.

"Tvrzení o takto vysoké pokutě považuji za nesmysl. Jsem přesvědčený, že veřejnost má právo vědět, jaké peníze radní posílají z městské kasy lidem z městských společností. Ať občané vědí, jak hospodárně nebo nehospodárně si město počíná a koho za co platí," argumentuje Hamerský, podle kterého přístup radnice zapadá do jejího celkové stylu chování.

Výběr z výsledků

Otevřeno

1. Nové Město na Moravě
...
4. Psáry (za pravidelné zveřejňování faktur nad 20 tisíc korun)
...
8. Benešov (za poskytování informací o platech a odměnách)
...

10. Psáry (za zveřejňování podkladů pro jednání zastupitelstva na webu)

Zavřeno

1. Magistrát hl. m. Prahy

2. Magistrát města Kladna (za utajování odměn politicky nominovaných osob v čele městem zřizovaných firem Teplárny Kladno a Divadla Kladno)

"Vedení se dlouhodobě snaží, aby lidé do rozhodování radnice moc neviděli," dodává Hamerský.

Také Jana Mravcová z Otevřené společnosti tvrdí, že Kladno by nemělo požadované informace tajit. "Pokud by šlo o polostátní společnosti, dalo by se o zveřejnění platů diskutovat. Ale Divadlo Kladno a TEPO jsou městské společnosti, město je zřídilo, jde tedy o veřejné peníze města," konstatuje Mravcová.

Psáry a Benešov v první desítce

Zatímco Kladno sklízí kritiku, jiná středočeská města dopadla mnohem lépe. Například Benešov se dostal do první desítky nejlepších za to, že informace o platech a odměnách poskytuje.

"Ze začátku to bylo komplikované, ale postupně jsme se dobrali k současnému stavu," řekl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Největší radost zavládla v Psárech, které získaly čtvrté a desáté místo v kategorii nejvstřícnějších radnic a první místo v kategorii Otevřeno - otevřená data. "Mám nesmírnou radost, jsem za tento úspěch neuvěřitelně rád," prohlásil starosta Psár Milan Vácha.

Jeho radnice totiž zveřejňuje celou řadu věcí, které lidé jinde stěží najdou. Například Psáry dávají na web všechny faktury nad dvacet tisíc korun a stejně tak podklady pro jednání zastupitelstva, detaily výběrových řízení nebo například videozáznamy ze zasedání zastupitelstva.

Mimochodem, jak by starosta Psár zareagoval, kdyby dostal stejnou žádost jako vedení Kladna? "Určitě bych informace o platech a odměnách sdělil, není důvod něco tajit. Naši občané dostávají skutečně absolutně všechny informace, které se týkají radnice," dodal Vácha.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

VIDEO: Páskou i vizitkou. Takto řidiči na letišti mění SPZ, parkují zdarma

Řidiči někdy zakrývají celé číslo, například vizitkou. (16.8.2018)

Někteří řidiči používají nelegální způsob, jak ušetřit za parkování na Letišti Václava Havla. Aby se vyhnuli placení...

VIDEO: Co čumíš, řekl muž cestujícímu v metru. Pak ho zbil pěstmi

Napadení v metru na Náměstí Míru

Pražská policie vyšetřuje konflikt, který se odehrál před týdnem v metru linky A ve stanici Jiřího z Poděbrad. Muž s...

Kvůli smrti muže, kterého zavalila zeď domu, policie obvinila osm lidí

V ulici Na Neklance spadla zeď a zavalila nejméně jednoho muže (7. dubna 2018).

Kvůli zřícení stěny domu, která letos v dubnu zasypala a usmrtila muže v pražských Radlicích, stíhá policie osm lidí.

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz