Radnice Prahy 4 chce začít zklidňovat magistrálu již v příštím roce

  7:20aktualizováno  7:20
Radnice Prahy 4 chce začít jednat o magistrále a chce, aby se začala zklidňovat už příští rok. Městské části, přes něž vede, se roky nejsou schopny domluvit, co s ní, a magistrát ji chce předělat až po dokončení okruhu. "Čtyřka" chce nyní společně sepsat konkrétní kroky ke zklidnění magistrály.

Studie humanizace pražské magistrály - Vizualizace úprav ulice 5. května, střídavý jízdní pruh | foto: Atelier K2

Severojižní magistrála je pro někoho jediná možná cesta do práce, pro druhé nekončící prokletí. Prakticky celý den se po ní vlní had desetitisíců aut. Hluk, prach, smog - tři jevy, které nemají s pohodlným životem ve městě nic společného.

Odborníci, politici i obyčejní lidé vědí, že to takhle dál nejde, ale stále se o možných změnách celé roky jenom mluví. S tím se za pár dní pokusí zatočit radnice Prahy 4.

Jak by měla vypadat

"Pražská" varianta
Zúžené jízdní pruhy v obou směrech. Uprostřed travnatý pás se stromy. Funguje vně centra.

"Zámořská" varianta
Zúžené dva jízdní pruhy v obou směrech, uprostřed cyklopruhy a stromy oddělený jízdní pruh, jehož průjezdnost se mění podle dopravy. Funguje v zámoří.

"Pařížská" varianta
Zúžené dva jízdní pruhy v obou směrech, uprostřed pěší zóna, živé ploty, stromy a lavičky.

Na středu 23. listopadu sezvala architekty, dopravní experty, politiky z dotčených radnic i magistrátu a další instituce, které mají k tématu magistrála co říct.

"Očekávaným výsledkem setkání je sjednocení a sepsání kroků, které následně předáme radě hlavního města," slíbil starosta Prahy 4 Pavel Horálek.

Jedna radnice něco udělá, druhá to odnese

Starosta tak naráží na dlouholetou neschopnost jednotlivých městských částí se mezi sebou domluvit a vymyslet komplexní přeměnu celé téměř osmikilometrové "dálnice".

Právě na michelské části magistrály se totiž často negativně projevují rozhodnutí Prahy 2, která řeší dílčí problémy v Legerově ulici.

Tím se potíže s obrovským dopravním vytížením magistrály pouze posouvají dál od centra. "Nyní se třeba uvažuje o tom, že by se před Nuselský most ve směru do centra umístil semafor. To možná pomůže Praze 2, ale u nás se ulice rázem zaplní a auta se ´vylijí´ do okolí," popsal neduhy různých snah o řešení mluvčí nuselské radnice Michal Sochor.

Tyto sólo pokusy tak působí podle radnice nesystémově a svým způsobem sobecky. Právě to má plánovaný workshop změnit.

Co můžeš udělat hned...

Podle starosty Horálka je také jedním z hlavních cílů středečního setkání vyvinout tlak na magistrát, aby již na příští rok vyčlenil peníze na projektovou přípravu a zahájení základních prací na magistrále. A jak by měla důležitá dopravní tepna vypadat? Praha 4 má již rok odvážnou vizi (zamýšlenou podobu magistrály si prohlédněte zde).

Ulici 5. května chce rozdělit středovým pásem s alejí stromů. Uprostřed by vznikla buď pěší zóna s lavičkami, travnatý pás, nebo jeden jízdní pruh. Po něm by jezdila auta jedním nebo druhým směrem podle intenzity dopravy. Řidiči mohou potvrdit, že ráno stojí kolona aut mířících do centra, večer je to naopak. Díky bezpečnému střednímu pásu by pak bylo možné magistrálu protkat přechody pro chodce. "Do ulice by se tak vrátil život," řekl Horálek.

Politici ze čtvrté městské části i někteří odborníci jsou přesvědčeni, že je nesmysl s přestavbou magistrály otálet. Ohrazují se tak proti častému argumentu, že je nutné počkat, až bude hotov městský okruh, který má většinu aut stáhnout. Ten však bude otevřen nejdříve za 7 let. Zastánci této varianty se pak děsí, co nastane ve chvíli, kdy se magistrála upraví dříve. Ta auta, co tam dnes jezdí, nikam nezmizí, říkají.

Autoři:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...V Praze se už jedná o vládě bez ANO, magistrát je bez komunistů a ČSSD

V Praze se ještě v noci začalo jednat o nové koalici pro pražský magistrát. Šéf...

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostane ČSSD a KSČM. Sociální demokraté měli po minulých volbách...

Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Vítěze a poraženého v Praze dělí dvě křesla, v opozici mohou skončit oba

Rozdělení křesel na pražském magistrátu po komunálních volbách 2018

Rozdělení 65členného pražského zastupitelstva naznačuje pestrost i křehkost, jako může mít budoucí magistrátní koalice....

Další z rubriky

Prahu 7 povede Praha Sobě s koalicí Pirátů a Zelených

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

V Praze 7 se na spolupráci domluvily Praha Sobě a koalice Pirátů a Zelených. Dnes to sdělili starosta Jan Čižinský z...

Venkov v Praze. Z kopce nad Vltavou je nádherný výhled na hlavní město

Denisa Hejlová, vedoucí katedry marketingové komunikace a PR na FSV UK, na...

„Když někomu řeknu, že jsem z Děvína, představí si Bratislavský hrad. Stejnojmennou čtvrť zná málokdo, přitom tvoří...

VIDEO: Řidičů MHD je nedostatek. V Praze řídí autobus už i Srb

Autobus pražské MHD řídí už i Srb Vladan Martinovič.

Dopravci se potýkají s nedostatkem řidičů. V kampaních už se snaží cílit i na ženy, které jsme dříve vídali za volantem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz