V Příbrami herny zakazují, i povolují. (Ilustrační snímek)

V Příbrami herny zakazují, i povolují. (Ilustrační snímek) | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Radnice v Příbrami ruší herny a vzápětí hned povoluje vznik nových

  • 1
Vedení příbramské radnice chce zrušit jedenáct heren ve městě. Jenže v jiné části Příbrami hned čtyři nové provozovny povoluje. Místa budou ubývat i přibývat, připouští vedení města. Opoziční zastupitelé chtějí, aby z města zmizely všechny hrací automaty.

Příbramští zastupitelé doplnili vyhlášku, která určuje, kde smějí být provozovány výherní hrací přístroje. "Už při prvním přijetí vyhlášky omezující umístění VHP zastupitelé jasně deklarovali, že seznam míst se bude v dalších letech měnit. A to jak směrem dolů, tak i nahoru," vysvětluje příbramský mluvčí Jiří Kubík.

Příbram byla jedním z prvních velkých měst v kraji, které začalo výskyt heren regulovat. Vyhlášku tu schválili koncem roku 2008, kdy ve městě bylo asi osmdesát míst s výherními automaty. Dnes jich je skoro o dvě třetiny méně, šestadvacet.

Automatů se však město úplně vzdát nechce, v prosinci projednávali zastupitelé třináct žádostí na umístění nových automatů, povolilo čtyři. V Příbrami vládne velká koalice ČSSD a ODS, mají dohromady sedmnáct zastupitelů z pětadvaceti.

Města a automaty

Mělník
Vyhláška omezuje VHP od ledna 2012, ve městě mají 26 provozoven s automaty.

Nymburk
Vyhláška od ledna 2012 nereguluje již povolené automaty, týká se pouze zařízení, na která bude úřad vydávat povolení. VHP je ve městě 135.

Kutná Hora
Vyhláška od roku 2012 fixuje zachování stávajícího stavu VHP. Další budou povolovány jen tam, kde byly povoleny do října 2011. Míst s automaty je 26.

Mladá Boleslav
Rada města má do 31. března připravit aktualizaci stávající vyhlášky. Heren je 39.

Benešov
Vyhláška, která omezuje automaty, v soukromých objektech není, ty nesmějí být v prostorách města.

Pozn.: jde o výběr.

Opoziční zastupitelé byli proti vyhovění žádostem. "Ptal jsem se, proč některé zrušit a jiné nové povolit, ale nikdo mi to nevysvětlil," říká zastupitel Petr Kareš z Příbramáci pro Příbram.

Podle Kubíka se výskyt automatů omezuje v případě, že jsou blízko škol, v místě se zvýšenou kriminalitou nebo v historickém centru.

Ovšem znovu povoleným místem, kde mohou být, je i herna v ulici Legionářů, nedaleko gymnázia. Radnice ani vedení školy v tom však problém nevidí, gymnazisté do ní prý nechodí.

"Pokud vyhodnotíme, že herna představuje riziko z hlediska ohrožení mládeže či může znamenat nárůst kriminality, mohou ji zastupitelé při příští změně vyhlášky ze seznamu zase vyřadit," dodává Kubík.

Kladno omezuje také VLT

Stejný postoj jako Kareš mají i opoziční zastupitelé za KSČM a TOP 09, kterým se nelíbí, že vedení města nevysvětlilo, podle jakého klíče nové herny vybírá, a kteří by automaty ve městě nejraději zrušili úplně všude.

"Když to jde v jiných městech, tak si říkáme, proč by to nemohlo jít i v Příbrami, kde je trestná činnost dost vysoká," říká zastupitelka Jarmila Potůčková.

Tímto směrem se zatím vydalo jen málo měst, například Rakovník nebo Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku. Ta využila možnosti, kterou jim dala novela loterijního zákona, do tří let zakázat herny úplně. V Kladně mají od roku 2008 vyhlášku regulující výskyt VHP a od roku 2010 i výherních loterijních terminálů (VLT), které povoluje ministerstvo financí.

"Kladno je v boji s hazardem jedním ze tří měst, vedle Františkových Lázní a Chrastavy, které se rozhodlo omezovat vyhláškou i VLT. Navíc již od půlky února na hernách nesvítí a neblikají jackpoty a jackpotové displeje. Z názvu nebo loga provozovny, které slouží jako reklama, nesmí být zřejmé, že jde o hernu," řekl mluvčí Kladna Vilém Frček.

,