Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U pražského Radotína bude jen jedno jezero, ekologové jsou i tak proti

  20:34aktualizováno  20:34
V Radotíně u soutoku Berounky s Vltavou má v následujících letech vzniknout nový sportovně-rekreační areál. Jeho dominantou má být obrovské jezero. Odpůrci projektu tvrdí, že jde o záminku a pravým důvodem vzniku vodní plochy je těžba štěrkopísku, která může trvat i dvacet let.

Původní vizualizace lagun v Radotíně. | foto: URM

Podle materiálu, který na návrh městské části Praha 16 schválili pražští radní, se má prostor u Pražského okruhu změnit v turisticky vyhledávanou oblast. Té bude dominovat obrovské jezero doplněné cyklostezkou a parkem.

"Zatím nejde o změnu územního plánu, ale o změnu projektu, který počítá s vybudováním pouze jednoho namísto dvou jezer. Jde o úpravu předchozího návrhu," upřesnil rozhodnutí radních z minulého týdne zástupce starosty Prahy 16 Milan Bouzek.

Jezero by tak mělo vzniknout na Berounce směrem ke Strakonické ulici, nové plány už tedy nepočítají s druhou vodní plochou blíže k Radotínu. O tom, že projekt takzvaných Radotínských jezer bude oživením celé oblasti, je přesvědčen i pražský radní Tomáš Hudeček. "V budoucnu toto obnovené území přispěje ke zlepšení celé oblasti," říká Hudeček.

Projekt počítá i s umělým kanálem pro vodní slalom, malým přístavem pro vodní sporty, vybudováním menší vodní elektrárny nebo několika plochami pro míčové hry.

Podle místostarosty Bouzka by rekreační areál pro pozemní aktivity mohl být postaven do pěti až sedmi let od vyřízení úředních formalit a jeho cena se odhaduje na 50 milionů korun.

Jezero bude možná až za dvacet let

Vybudování jezera by pak podle Bouzkova tipu mohlo stát až šestkrát tolik a bude trvat podstatně déle. Důvodem je předpokládaná těžba štěrkopísku. "A to může trvat i dvacet let," připouští Bouzek.

"I kvůli tomu jsme z projektu vyškrtli druhé jezero mezi okruhem a Radotínem. Kdyby zde denně jezdila spousta nákladních aut s pískem, trpělo by okolí a lidé, kteří v místě bydlí. Byl by tam hluk a množství prachu," podotkl.

Proti výraznému zásahu do oblasti je například občanské sdružení Arnika. "My nejsme proti vybudování rekreačního areálu. Ale bojíme se, že až se za 20 let vytěží štěrkopísek, zůstane tam prázdná jáma," říká Martin Skalský ze sdružení. "Těžba navíc může ohrozit podzemní vody, které mohou v případě nutnosti zásobovat Prahu pitnou vodou," dodává.

Podobně mluví i ekolog Jiří Fencl. Domnívá se, že oblast ztratí své typické vlastnosti. "Myslím, že výstavba areálu je jen záminka a prioritou je těžba. Tou navíc dojde k nevratné ztrátě vodohospodářských funkcí území. Navíc zmizí téměř 200 hektarů nejúrodnější půdy," zmínil Fencl.

Plány na vytvoření Radotínských jezer vznikly již v roce 2008. Tehdy se však počítalo s větším areálem než dnes. Podle současného stavu by měl areál vzniknout na ploše asi 47 hektarů.

Prostor u Pražského okruhu v Radotíně se má změnit v rekreační oblast

Prostor u Pražského okruhu v Radotíně se má změnit v rekreační oblast

Autor:Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

OBRAZEM: Pražští hasiči slaví 165. výročí svého vzniku

Historické fotky jednotky pražských hasičů, kteří 23. března 2018 oslavili 165...

Pražský magistrát se přesně před 165 lety, 23. března 1853, rozhodl, že vyřeší zvyšující se rizika vzniku požáru a...

Dálnici D10 u Brandýsa nad Labem opět čeká uzavírka kvůli demolici mostu

Do mostu na dálnici D8 u Zdib se zakousla těžká technika. Do několika dní má...

Tento víkend bude pokračovat rekonstrukce nadjezdu nad dálnicí D10 mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Obousměrná uzavírka...

Najdete na iDNES.cz