Bývalé židovské ghetto v Rakovníku bude opraveno. Ilustrační snímek

Bývalé židovské ghetto v Rakovníku bude opraveno. Ilustrační snímek | foto: AP

Rakovník letos opraví bývalé židovské ghetto. Peníze na opravu dá i EU

  • 0
Do podoby ze 17. století by se mělo vrátit bývalé židovské ghetto v Rakovníku. Vedení města jej plánuje opravit ještě letos. Kromě opravy ghetta se ještě letos chystá radnice vybudovat cyklostezku z Rakovníka do Kněževsi. Oprava ghetta vyjde na více než 24 milionů korun.

Obnova začala již minulý rok rekonstrukcí inženýrských sítí v ulicích Grillova, Vysoká, U Hluboké studny a V Brance. "Letos bude pokračovat druhá etapa obnovou ulic Kamenná, Masná a Martinovského. V obou etapách by také měly být práce konečně vidět," uvádí rakovnický mluvčí Jan Polák.

Historie ghetta v Rakovníku

Židovské ghetto bývalo v uličkách pod Vysokou bránou. Čtvrť byla založena v roce 1678. Z původní staré zástavby se dochovaly jen některé domy, z nichž nejzajímavější je Samsonův dům, jehož průčelí zdobí sgrafita - vzácně zachovalá renesanční stavba. Za zmínku stojí také barokní synagoga postavená v roce 1764. Ta dnes slouží jako koncertní sál. Zachovala se také židovská škola a rabinát, ve kterém je Rabasova galerie.

Během tohoto roku by se tak do ulic měla vrátit kamenná dlažba. Přibudou také lavičky, historický kamenný patník nebo lampy. "Asi nebude vše zcela přesné, jako to bývalo v dobách našich praprapředků, nicméně při tvorbě projektu se vycházelo z dobových fotografií a dostupných dokumentů," říká Jan Polák.

Město myslelo i na zeleň. "Na konci ulic Masná a Kamenná v jimi vymezeném trojúhelníku vznikne také jakýsi zelený parčík s lavičkami," popisuje změny Polák.

Peníze dala také Evropská unie

Na druhou etapu obnovy získalo město dotaci ve výši 18 milionů korun. Asi 6 milionů doplatí ze svého. "Všechny ulice budeme opravovat po částech, tak abychom co nejméně omezili zde žijící obyvatele, podnikatele a provoz," dodává Polák.

Na práce budou dohlížet také archeologové. "Bude se kopat v místě historických navážek," upozorňuje archeoložka Jana Lomecká. Před několika lety totiž byla v těchto místech nalezena pec ze 16. století.

Podle Lomecké je proto možné, že se v ghettu najdou středověké zlomky keramiky a další cenné nálezy. Při první etapě rekonstrukce se ovšem nenašly, alespoň prozatím. Dokončení obnovy bývalého ghetta je plánováno na duben příštího roku.

Další evropskou dotaci 7 milionů získal Rakovník na vybudování cyklostezky z Rakovníka do Olešné a dále do Kněževsi. Trasa pomůže také zahrádkářům a některým obyvatelům rodinných domů. Bude totiž sloužit také jako přístupová komunikace pro jižní svahy zahrádek i vznikající zástavby rodinných domů.