Hejtman David Rath přijel do firmy, která mu vyrobila nábytek do kanceláře.

Hejtman David Rath přijel do firmy, která mu vyrobila nábytek do kanceláře. | foto: Středočeský kraj

Rath zajel na „inspekci“ firmy, která mu dodala nábytek za miliony

  • 5
Hejtman David Rath objíždí středočeské radnice, domovy seniorů nebo školy. V pátek 4. března udělal výjimku a podíval se do soukromé firmy Triant, která vyrábí nábytek. Její "kousky" má Rath vybavenu svou kancelář. Za nábytek a opravu kanceláře a dalších prostor zaplatil kraj čtyři miliony korun.

Hejtman návštěvu považuje za běžnou věc. "Navštěvuji různé firmy v kraji a Triant patří mezi unikátní podniky," vysvětlil David Rath.

Naopak opozice to považuje za neobvyklé. "Pan hejtman tím jenom dokazuje, jak má s touto firmou nadstandardní vztahy," reagovala šéfka kontrolního výboru krajského zastupitelstva Dagmar Nohýnková (ODS). Dodala, že logičtější by to bylo naopak. Kdyby Triant přijel za zákazníkem.

"Před zakázkou by mě někdo zase obviňoval, že je protežuji," reagoval Rath.

Vedení firmy Triant potvrdilo, že Ratha pozvali sami. "Nepatřím mezi kamarády pana hejtmana ani mezi jeho známé. Byl u nás poprvé, prohlédl si provoz, pohovořil s lidmi. Nic víc, nic míň," prohlásil jednatel firmy Miloš Horák.

Nicméně nějaký důvod, proč si Rath vybral zrovna Triant a dal této firmě přednost před velkými podniky, jako jsou v regionu Foxconn nebo Philip Morris, být musí. Posledně jmenovaná firma se k tomu odmítla vyjádřit s tím, že jí to nepřísluší.

Zasedací místnost radních Středočeského kraje.
Zasedací místnost radních Středočeského kraje.

Tápe i kutnohorský starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou horu), který se s Rathem setkal bezprostředně poté. "Nevím, buď to přijel pochválit, nebo reklamovat nábytek. Anebo se mu zalíbil natolik, že se chce podívat, jak se vyrábí," dodal starosta.

Kutnohorské firmy nabízejí ještě jiné vysvětlení. "Tím, že se tam ukáže, tak v lidech posílí povědomí o té firmě," míní Miroslav Kudrna, majitel dlouholeté kutnohorské firmy Autoskla Kudrna. Může to tak vlastně fungovat jako bezplatná skrytá reklama.

Vybavení kanceláře glosoval i ministr dopravy

Vybavení Rathovy kanceláře nedávno kritizovali někteří politici kvůli rozmařilosti, s jakou je v ní plýtváno penězi daňových poplatníků. "V té vaší čtyřmilionové pracovně budu odpovídat na vaše otázky klidně až do rána," rýpl si vloni ministr dopravy Vít Bárta (VV).

Rath reagoval v podobném duchu. "Já bych taky s jistou nadsázkou mohl říkat, že on si koupil maserati, koupil si kufry Louis Vuitton, koupil si krásný byt, a on mně bude vyčítat, že já jsem si koupil do pracovny stůl," opáčil Rath.

Hejtman David Rath ve své luxusně zařízené kanceláři.

Že byly kanceláře drahé, to vyčítali Rathovi i někteří středočeští zastupitelé. Nejdražší položkou byl psací stůl za 195 tisíc korun. Celkem stálo vybavení kanceláře hejtmana, jeho sekretariátu, vstupního předpokoje a zasedací místnosti rady téměř 4 miliony korun.

"Drahé to nebylo. To není žádná Ikea. Je v tom částečně ruční práce, je to pracnější, protože jde o stylový nábytek," uvedl včera jednatel firmy. Podle starosty Šance je Triant na Kutnohorsku známou firmou, lidé vědí, že se orientuje na repliky historického nábytku, většina jde do ciziny.

Rath firmu zachránil?

Rath krajskou zakázku vysvětloval tím, že jde o protikrizové opatření, vždyť dal práci středočeské firmě. To zopakoval i včera. "Při včerejší návštěvě nám ředitel potvrdil, že jim krajská zakázka v době krize pomohla, klesaly jim významné zakázky a museli i propouštět," sdělil hejtman.

Tím, že hejtmanství zakázku rozdělilo na několik menších, nemuselo vypisovat klasické výběrové řízení. Stačilo, že oslovilo několik firem. Firma Triant má s reprezentativními interiéry zkušenosti. Vybavila například kancelář bývalého pražského primátora Pavla Béma, Senát a české velvyslanectví ve Washingtonu.