Kuchařky už si maso nebudou moci brát od svého řezníka. (Ilustrační snímek)

Kuchařky už si maso nebudou moci brát od svého řezníka. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Rathův kraj chce nakupovat maso pro školáky, kuchařky mluví o plýtvání

  • 230
Vedení Středočeského kraje se chystá vypsat výběrové řízení na dodavatele masa a uzenin do školních jídelen. Ty už by si tak neobjednávaly maso samy. Podle vedoucích jídelen to ale skončí plýtváním a sníží se i kvalita. Kraj ale naopak tvrdí, že ušetří miliony korun.

Od zřízení centrálního dodavatele si kraj slibuje úsporu v řádu statisíců až několika milionů korun. Na kvalitu masa a obědů to prý nebude mít vliv. Výběrové řízení by chtěl kraj vypsat do konce března.

"Nepředpokládáme, že dojde k poklesu kvality stravy a k úbytku strávníků, pokud budou dodrženy všechny podmínky zadávací dokumentace," uvedla Markéta Vítková z tiskového odboru Středočeského kraje.

Dodávané maso musí být podle kraje kuchyňsky upravené. "To znamená zbavené vysokého tukového pokrytí a opracované do pravidelných tvarů a výhradně české. Požadujeme také dodání katalogu zboží a výrobků," uvedla Vítková.

Jenže podle oslovených vedoucích školních jídelen není centralizování dodávek masa dobrý nápad.

"Jsem z toho hodně rozladěná. Teď si mohu vybrat jaké maso potřebuji, od koho a v jaké kvalitě. Takhle mi jen nějaké přivezou a já nebudu mít šanci ovlivnit jeho kvalitu a cenu. Centrální plánování jsme tu už kdysi měli a nebylo to k ničemu," řekla jedna z vedoucích z Mělnicka, která si nepřála zveřejnit jméno.

"Já vlastně maso, které mi přiveze, zpracuji. Když je to množství pohyblivé, musela bych maso zamrazovat, což nevyhovuje ani mně, protože je to složitý způsob, a ani by to nevyhovovalo hygieně," řekla další z kuchařek Radiožurnálu, který na tendr upozornil.

Vedoucí: Sníží se vliv na to, co dětem uvaříme

"Centrální" distribuce masa podle všech oslovených kuchařek a vedoucích jídelen způsobí dvě věci. "Může to způsobit plýtvání masem nebo penězi, navíc to zkomplikuje a znechutí práci. Nebudu si moci například s dětmi udělat anketu a naplánovat, které zahraniční speciality by další týden chtěly a tak dále," řekla vedoucí z Mělnicka.

Kraj ale tvrdí, že jednou z podmínek bude, aby dodavatel dovezl do kterékoliv jídelny potřebné množství masa. Stejně tak neklesne ani kvalita dodávaného masa.

"Nepředpokládáme, že dojde k poklesu kvality stravy a k úbytku strávníků, pokud budou dodrženy všechny podmínky zadávací dokumentace. Dodávky zboží budou probíhat v intervalu 3 až 5 krát týdně, a to dle konkrétních požadavků jednotlivých příspěvkových organizací kraje, tedy flexibilita objednávek je zaručena," tvrdí Vítková.

V současné době školní jídelny využívají služeb drobných podnikatelů a řezníků. "Teď beru maso od ´našeho´ řezníka, o kterém vím, že je dobrý a dodá kvalitní maso. Tahle změnu odnese i on," řekla další vedoucí jídelny z Příbramska.