Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Markéta Bušková, MF DNES

Rathův kraj nestíhá proplácet žákovské jízdné, školáci čekají i rok

  • 74
Na proplacení žákovského jízdného čekají někteří školáci ve středních Čechách už skoro rok. Žádost o vrácení peněz podali na krajský úřad už vloni, jejich vyplacení nabralo ale několikaměsíční skluz. Každou žádost musí totiž schválit radní. Papírování je časově náročné i pro úředníky.

Středočeští radní schválili v polovině září řadu žádostí o proplacení žákovského jízdného, další budou řešit 3. října. Chtějí napravit roční skluz, které posílání peněz žákům a studentům nabralo.

Středočeský kraj se totiž zuby nehty drží svého volebního slibu z roku 2008. Nyní, rok před krajskými volbami, ho nechce zrušit, aby ho to nepoškodilo v očích voličů.

Díky administrativní náročnosti celého způsobu schvalování došlo k tomu, že na proplacení peněz čekají tisíce žáků řadu měsíců, v některých případech i rok. To je přibližně stejná doba, jakou čekají fandové luxusních aut na nejnovější modely Ferrari.

Sociální demokracie přitom chtěla tímto způsobem pomoci zejména dětem ze sociálně slabších rodin. "Ten skluz mě mrzí, ale žákovské jízdné je určitě dobrý nápad, svědčí o tom ten obrovský zájem studentů," prohlásil David Rath.

Na kraji se během letošního roku nakupily tisíce žádostí. Děti nemají možnost si zjistit, kdy peníze obdrží. Na webových stránkách kraje tyto informace k dispozici nejsou.

"Kdy peníze dostaneme, nevím. Pan hejtman se oháněl sliby, ale ani za první pololetí žádné peníze nepřišly. Když jsem volala na kraj, bylo mi řečeno, že radní postupně schvalují všechny žádosti," uvedla Andrea Chlíbcová ze středních Čech.

Administrativa kolem proplácení jízdného je značně náročná

Hejtman David Rath přitom ještě vloni v létě tvrdil, že všechno půjde hladce. To když vysvětloval, že kraj od loňského září kvůli zneužívání jízdného zdarma změní pravidla a přiměje žáky posílat žádosti o zpětné proplacení. Za každé pololetí zvlášť (více čtěte zde).

Jenže se ukázalo, že pro úředníky to žádná rutina není. Musí oskenovat žádost i formulář, kam škola potvrdila docházku s přesným počtem dní. Pak musí určit počet kilometrů mezi místem žákova bydliště a sídlem školy, vyčíslit cenu za kilometr a vynásobit to počtem dní školní docházky.

"Ten systém je administrativně extrémně náročný. Doufáme, že jízdné za druhé pololetí budeme schopni vyřizovat rychleji," sdělil náměstek hejtmana Robin Povšík.

Kraj má na žákovské jízdné letos vyčleněno 100 milionů korun. Od začátku roku však vyplatil jen necelých 9 milionů.