Kongresové centrum na pražském Vyšehradě

Kongresové centrum na pražském Vyšehradě | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Kongresové centrum se chce zbavit socialismu v interiéru. Investuje miliony

  • 10
Kongresové centrum chce přitáhnout největší světové kongresy. Chystá se proto co nejdříve zbavit socialistické patiny. Komise vyhlásila soutěž a vybrala ateliér, který redesign interiéru navrhl. Po Novém roce tak začne rekonstrukce za 160 milionů korun.

Není to tak dlouho, co Kongresovému centru Praha hrozil krach kvůli obřím dluhům z dob zasedání Mezinárodního měnového fondu. Od úplného zániku tuto městskou firmu vloni zachránil stát, když jí poslal na pomoc dvě miliardy korun. Výměnou za to získal ve společnosti většinový podíl.

Kdysi zadlužené KCP má teď na účtě zhruba 800 milionů korun a jeho nové vedení plánuje, co s penězi udělá. Jako první se promění interiér bývalé komunistické chlouby, počítá se i s novou halou v těsném sousedství.

„S rekonstrukcí interiérů chceme začít už na začátku příštího roku,“ říká místopředsedkyně představenstva kongresového centra Ivana Romanovská. Jak uvedla, v posledních týdnech komise vybírala ateliér, který by se měl proměny zhostil.

Ve finále komise volila ze čtyř uchazečů, mezi nimi byla například známá kancelář Cigler-Marani Architects či architekta Eva Jiřičná. Vítězným se ale nakonec stal návrh architektů z ateliéru D Plus.

Dřevo půjde pryč, kámen zůstane

„Do našeho rozhodnutí se promítala řada faktorů. Kromě estetiky to byla i proveditelnost. Vítěz měl všechna řešení prokonzultována s výrobci materiálů, navíc toto řešení umožňuje sáhnout po několika variantách,“ říká další člen představenstva KCP, Daniel Štěpán.

Podle Romanovské by měla první fáze rekonstrukce stát 160 milionů korun. Na kompletní obnovu vnitřku budovy je vedení kongresového centra připraveno uvolnit ještě jednu takovou částku.

„Podstatou redesignu je nahrazení některých materiálů, které už svoji funkci zcela neplní, ale s důrazem a citem na ty, které svoji kvalitu mají a ještě dlouho mít budou,“ říká Tomáš Štajnc, který zastupuje tým architektů z D Plus.

Například kvalitní kamenné obklady a podlahy by měly zůstat, naproti tomu z interiéru zmizí třeba dřevěné prvky, které nahradí černé sklo. Klíčové pro novou podobu bude osvětlení, o které se mají postarat LED diody v podobě světelných křivek probíhajících celým prostorem, a to včetně stropů, stěn a nosných sloupů.

Celková rekonstrukce útrob Kongresového centra včetně výměny technologií zabere zhruba čtyři roky. Hlavní část prací má být ale hotova do srpna 2017. Proč? Na podzim tohoto roku by se měl v Praze konat kongres Mezinárodní kongresové asociace ICCA. Jeho případný úspěch může do hlavního města přivést největší světové kongresy. Je nasnadě, že by si to Praha přála. Průměrný kongresový turista totiž utratí 1 250 eur, a takových by město mohlo přivítat až 150 tisíc ročně.

Vědecký Disneyland

Pomoci by tomu mohla i výstavní hala, která by měla stát na uvolněných pozemcích ve směru na Pankrác. Do konce roku by měla být vypsána mezinárodní architektonická soutěž na její podobu. „Půjde vlastně o zástavbu celého Pankráckého náměstí, proto si myslím, že je mezinárodní architektonická soutěž namístě,“ uvedla Ivana Romanovská.

Původně se mluvilo o tom, že hala by měla stát dvě stě milionů korun, přičemž by zabírala plochu pěti tisíc metrů čtverečních. Je otázkou, zda se ještě nezvětší. V části stavby by mohlo vzniknout zábavní vědecké centrum tak, jako je například v Liberci nebo Plzni.

„Jsem pro, aby takové science-centrum v areálu KCP vzniklo. Z hlediska dostupnosti je to ideální místo přímo na metru,“ říká například radní pro školství Irena Ropková. Podle svých slov nápad podporuje i proto, že by mohl přivést více dětí ke studiu technických oborů. Jak ale upozorňuje, projekt je teprve v zárodku a teď se prověřuje jeho finanční proveditelnost. Podle zmiňovaného Daniela Štěpána by odhadem mohl přijít na 200 milionů korun.