Museum Kampa se letos opět ocitlo pod vodou. Nedaleká socha se pak stala jedním ze symbolů letošních záplav v Praze | foto: Michal Růžička, MAFRA

Ředitel vytopeného Musea Kampa chce změnu protipovodňového plánu

  • 2
Budou protipovodňové zábrany napříště chránit i muzeum na Kampě? Jeho ředitel chce bojovat za změnu pražského protipovodňového plánu. Magistrát, který se chystá plán upravit, debatu na toto téma neodmítá.

Škody za 20 milionů v roce 2002, stejné se odhadují i po letošních červnových záplavách. Jakmile přijde do centra metropole velká voda, Museum Kampa, sídlící v budově Sovových mlýnů na břehu Vltavy, dostává přímý zásah.

Má totiž smůlu. Mobilní povodňové zábrany chránící přilehlý park jsou vždy instalovány až dva metry za objektem muzea směrem od řeky.

"Muzeum není vůbec chráněno. Přitom zde máme sbírky za stamiliony," říká Jiří Lammel, ředitel Nadace Jana a Medy Mládkových, která Museum Kampa provozuje.

Aby se škody pro příští případnou velkou vodu minimalizovaly, hodlá Lammel iniciovat na magistrátu změnu povodňového plánu.

"Budeme chtít jeho revizi. Už máme s povodněmi jistou zkušenost. Chtěli bychom, aby se sešli hydrologové a stavební inženýři a společně se pokusili dát dohromady efektivní ochranu muzea. Takovou, abychom už nebyli obětováni jako první," přemítá.

Magistrát debatu na toto téma neodmítá. "Budou zváženy možné varianty řešení, o kterých se bude jednat. Více nyní nemůžeme říci," uvedla Tereza Králová z tiskového odboru.

Povodně 2002 napravovali rok, letos otevřou do tří měsíců

Před jedenácti lety povodně oddálily samotné otevření muzea o jeden rok. Rekonstrukce prostor po červnových záplavách nebude trvat tak dlouho.

"Počítáme, že asi jen tři měsíce. Už víme, jak na to," uvedl Lammel.

Voda zaplavila suterén a dostala se až do prostoru přízemních výstavních expozic. Vystavené exponáty byly naštěstí včas přesunuty do depozitářů hlavní budovy či jejích vyšších pater. Ta ostatně návštěvníky přivítala znovu už 28. června novou výstavou děl Gustava Klimta, Františka Kupky a Alfonse Muchy.

Omezené podmínky i pohyb v areálu návštěvníkům nevadí. Situaci chápou. Jsou však překvapeni, kam až voda v červnu dosáhla. Povodně tu v přízemních prostorech připomínají otlučené omítky a všudypřítomný chlad.

"Metr a půl vody? To je opravdu hodně," říká starší muž a opisuje si číslo účtu, kam se chystá přispět. Na speciální konto pro obnovu muzea už lidé poslali více než 250 tisíc korun.

Vysoušeče a odvlhčovače tu běží prakticky nonstop. Přes den naštěstí pomáhá i teplé počasí a pálící slunce. Dělníci už vyklidili suterény objektu, kde je technické zázemí a rozvodny. Stejně tak budovu restaurace a Konírny, tedy prostoru pro krátkodobé expozice.

"Část místnosti už vyschla, proto sem začínáme navážet stavební materiál. A začneme s důkladnou rekonstrukcí. Zatím to jde dobře," hlásí jeden z dělníků.

Voda se podepsala také na technologiích vytvářejících vystaveným sbírkám typické muzejní prostředí, tedy optimální teplotu či vlhkost vzduchu.

"To jsou asi největší problémy. Už kvůli nesmírně drahým zápůjčkám z Národní a Moravské galerie," dodal Lammel.

Budova muzea, na které se škoda odhaduje na dvacet milionů korun, patří městu a je pojištěna. "Škody na našem majetku, jako například na uplavaném schodišti či ztrátě na vstupném, jsme vyčíslili jen na několik set tisíc korun," uzavřel Lammel.

Povodně v červnu 2013 způsobily miliardové škody: