Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když utečou šelmy, je to průšvih, říká šéf pražské zoo o povodni v Gruzii

  17:09aktualizováno  17:09
Silný déšť a záplavy postihly v noci na neděli gruzínské Tbilisi. Katastrofa má zatím 12 obětí a spláchla i místní zoologickou zahradu. Z té uteklo asi 30 zvířat, mezi nimi i šelmy. Šéf pražské zoo Miroslav Bobek na místo posílá tým ošetřovatelů.

Ze zoo v Tbilisi při povodních prchl i tento hroch (14. června 2015) | foto: Reuters

V zoologické zahradě v gruzínském Tbilisi byly nalezeny tři oběti. Situace na místě je stále kritická, některá zvířata stále nebyla odchycena (více čtěte zde). Ošetřovatelé už museli zastřelit minimálně pět lvů a tygrů a osud dalších je nejasný. Není zřejmé, kde najdou dočasně nový domov. Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek se proto v neděli rozhodl, že Tbilisi pomůže.

Jak bude konkrétně vypadat pomoc z Prahy?
Když jsme se o situaci dozvěděli, začali jsme řešit, že i na základě našich zkušeností se jim musí hodit každá ruka. Nabídli jsme, že bychom tam mohli vyslat naše chovatele, což velice uvítali. V současné chvíli sestavujeme tým, který tam zítra večer nebo odpoledne vyšleme. Bude to asi pět chovatelů a asi dva z jiných zahrad - ze Zlína a Ústí. Všichni mají zkušenosti s povodněmi u nás.

Fotogalerie

S ředitelem tamní zoologické zahrady jste mluvil. Jaká tam je nyní situace? Podařilo se už všechna zvířata odchytit?
Nejdřív musím říct, že situace tam je mnohem horší, než by byla u nás, jelikož spousta zvířat, která utekla, je nebezpečná. Jinak ale současnou situaci neznám. Z toho, co vím naposledy, bylo zastřeleno v součtu pět lvů a tygrů a o ostatních zvířatech ředitel nevěděl, kde se nachází. Situace je velice nebezpečná. Ve chvíli, kdy utečou takováto zvířata, tak to je ohromný průšvih.

Říkáte, že pět šelem již bylo zastřeleno. Kdy se zvíře může uspat, a kdy se musí zastřelit?
Ve chvíli, kdy vám desítky nebezpečných zvířat běhají po městě a jsou vystresovaná, jejich uspávání by bylo enormně složité. Vím, že i tam se snaží je uspávat, ale je jich moc. Jde o to se k nim připlížit a o to, jak velká dávka na ně zabere. Když je zvíře stresované, je velmi odolné vůči uspávacím prostředkům.

Nabídnete zvířatům z Gruzie dočasné přístřeší?
Když jsme uvažovali o tom, jak můžeme pomoct, tato možnost se nabízela. Ale uvědomte si, že Gruzie není v EU, takže než bychom vyřešili veterinární a další předpisy, zvířata už by našla jiný domov. Bylo by to zkrátka velmi složité.

Žádná krotká zvířátka

Uniklá zvířata údajně zabila tři lidi. Není to tak, že zvířata, která jsou zvyklá na lidi ze zoo, jsou krotší?
Ne, chov není takový, že by zvířátka byla ochočená. Jsou to nekontaktní chovy, je to přesně naopak. Nemají z lidí respekt, jaký by měla v přírodě. Najednou jsou v prostředí, ze kterého jsou vyděšená poté, co prošla povodní. Myslím, že ta zvířata musí být úplně mimo.

Dá se takové tragédii nějak předejít?
V Tbilisi byla zoo podfinancovaná, zchátralá, na špatném místě. Bylo by lepší ji přesunout. Z naší spodní části areálu, kterou zasáhly povodně, jsme většinu nebezpečných zvířat přesunuli jinam. Máme povodňové plány a jsme schopni je evakuovat a čelit tomu.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Protipovodňové plány jste si bohužel mohli naostro vyzkoušet při povodních v roce 2013. Tenkrát se vám podařilo zachránit všechna zvířata?
Předloni jsme měli náskok díky dílčí evakuaci, zvládli jsme odstěhovat všechna zvířata a zachránit i věci, které šlo odmontovat. Škody byly menší, než jsme očekávali. Spodní část areálu máme vybudovanou takovým způsobem, aby škody byly co nejmenší.

Je to jiné než povodně v Praze

Když si vzpomenu na rok 2002 a na povodně v Praze, nemohu se ubránit srovnání s tím, co se nyní stalo v Gruzii...
Sice se to nabízí, ale je to jiné, co se týče podmínek, terénu, vody... Jsou to dvě různé situace. Podle všeho to tam byla jednorázová katastrofa bez varování. V Praze díky tomu, že máme Vltavu, varování dostaneme a jsme schopni situaci čelit. Naši zoo lze před většinou povodní ochránit, samozřejmě ne před tisíciletou vodou, ale jinak ano.

A kdyby teď přišla tisíciletá voda, dopadlo by to lépe než před třinácti lety?
Naše organizační opatření jsou lepší. Také jsme z dolní části areálu odstěhovali slony, chceme vybudovat pavilon goril v jiné části zoo. Jsme schopni tomu čelit daleko lépe. Zdůrazňuji ale nutnost zlepšit protipovodňovou ochranu.

Musíme se smířit s následky roku 2002, ale padesátiletá voda nás vůbec spláchnout nemusí. Po povodni 2013 někdo začal říkat, že spodní areál má být záplavové území, což je nesmysl. To se může rovnou místo Pražského hradu udělat rezervace pro vlky. Nerad bych, aby si lidé mysleli, že se má zoo Praha vyklidit, protože je u Vltavy. To je nesmysl.

Povodně v Gruzii

Velká voda v Tbilisi zabila nejméně 12 lidí. Ze zoo prchli lvi i hroši

Ze zoo v Tbilisi při povodních prchl i tento hroch (14. června 2015)

Vraťme se zpět do Tbilisi. Co se stane se zvířaty, která se podaří zachránit?
Proto tam jedou naši lidi. Ta, které se podaří odchytit, budou umístěna do jiných zoologických zahrad. Nejde ale o to je jen chytit, také je musíme pomoct umístit. Naši ošetřovatelé budou také tlumit jejich stres a pečovat o ně.

Zřizujete také sbírku na pomoc Tbilisi. Už máte nějaký účet, kam se mohou peníze posílat?
Sbírku jsem zorganizoval z pozice prezidenta Unie českých a slovenských zoo. Je to složité, protože peníze jdou do zahraničí. Chceme to udělat v rámci unie, ale bude to trvat dlouho. V současné chvíli je hlavně důležité, aby zájemci vydrželi, neměli zájem jen dnes nebo zítra.
Nejčtenější

PŘÍMÝ PŘENOS: Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

V povolování staveb jsme pomalí jako Kongo, říká pražský architekt

Architekt Pavel Hnilička se věnuje návrhy a realizací staveb a také urbanismu a...

Hlavní město má v současné době problémy s nedostatkem volných bytů a části Pražanů vadí i to, že se v metropoli málo...

Praha rozdělí radnicím miliony. Peníze půjdou na školy, zámek i ostrov

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Praha rozdělí radnicím městských částí z rozpočtových rezerv tři čtvrtě miliardy na veřejně prospěšné projekty. Nejvíce...

Na Černém Mostě vznikne další P+R, pozemek bude stát 49 milionů

(Ilustrační snímek)

Pražský magistrát koupí na Černém Mostě pozemky na záchytné parkoviště. Za parcely podél ulice Chlumecká zaplatí 49,3...

Najdete na iDNES.cz