Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Referenda o hazardu v Praze zkrachovala. O víkendu se uskuteční jediné

  • 3
Ještě v srpnu to vypadalo, že o víkendu spojeném s komunálními volbami budou o regulaci hazardu hlasovat obyvatelé čtyř pražských částí. Jenže organizátoři těchto referend narazili na postup místních radnic. Referendum se tak uskuteční pouze jediné - v Praze 8.

Referenda se měla původně konat společně s komunálními volbami nejen v Praze 8, ale také v Praze 1, 9 a 10.

Realita těsně před volbami je však úplně jiná. V pátek a v sobotu rozhodnou o hazardu pouze obyvatelé osmé městské části a ani tady se to neobešlo bez obstrukcí.

Ve zbylých městských částech buď radnice různými machinacemi referenda odsunuly, nebo se organizátorům peticí nepodařilo nasbírat dostatek hlasů, aby mohlo být hlasování vypsáno.

„Referendum se tu stalo nástrojem k politikaření. Jako tajná zbraň opozice, kterou radnice blokují,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Úspěšné tažení v Praze 8?

Bojovníkům za vypsání referenda v Praze 8 se to podařilo. I když ani tady není nic vyhráno. Zastupitelstvo osmé městské části sice referendum na volební víkend vypsalo, ale „zapomnělo“ o něm veřejně informovat.

Referenda tuto sobotu

Praha 3
zachování parku Parukářka

Praha 8
zákaz hazardu

Praha 10
privatizace bytů, kamerový systém, oprava ulic, parkovací domy

Aby bylo referendum platné, musí přijít volit 35 procent voličů.

Polovina se musí vyslovit pro, tato polovina musí zároveň tvořit 25 procent oprávněných voličů žijících v dané obci.

„Když se tu referendum konalo v dubnu, radnice zařídila veškerou propagaci. Nyní lavičky zdobí z velké části modrá místostarostka Ludková, webové stránky a facebookový profil referenda mají poslední příspěvek z dubna,“ říká organizátorka petice za vypsání referenda Hana Matoušová (SZ).

Vedení městské části se však hájí: Kampaň by měl vést ten, kdo referendum vyvolal. „V dubnu probíhalo referendum po odsouhlasení zastupitelstvem, nyní na základě petice. Náklady na kampaň nese právě přípravný výbor,“ tvrdí mluvčí radnice Helena Šmídová. Podle organizátorů petice nyní většina místních lidí o konání referenda neví.

Tři další příběhy o vyvolání hlasování mají spíše smutný konec. V Praze 10 radnice rozdělila hlasování o důležitých tématech do tří termínů.

Dvě referenda už proběhla, a to v době doplňujících senátních voleb. To, které se týkalo regulace hazardu, přišlo na řadu hned na začátku. Odehrálo se před čtrnácti dny a volilo v něm pouze jedenáct procent lidí. I když si hrstka hlasujících konec heren přála, výsledek je neplatný.

Před týdnem se ve Vršovicích hlasovalo o výstavbě nové radnice a opravách Ďolíčku. Výsledek byl ještě horší, přišlo osm procent lidí. O volebním víkendu se tu voliči vyjádří naposled. Tentokrát k otázkám, které se týkají privatizace bytů, kamerového systému, oprav ulic a vybudování parkovacích domů.

Jak (ne)vypsat referendum

Asi nejbizarnější cestu, jak (ne)vypsat referendum v době komunálních voleb, našel starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Jakmile totiž místní organizátoři referenda 4. srpna oznámili, že sehnali dost podpisů, změnil starosta Lomecký termín zasedání zastupitelstva. To se sešlo až 16. září, čímž Lomecký „propásl“ poslední termín, kdy bylo možné referendum na den voleb vyhlásit.

Vedení Prahy 1 pak rozhodlo, že se tady o hazardu bude hlasovat až 7. listopadu. „Očekáváme bídnou účast, bude po volbách a lidé toho budou mít dost,“ říká organizátor petice Ondřej Černoš.

A nepříliš nadějně vidí výsledek místního referenda i politolog Jan Kubáček. „Lidé budou po svátku zemřelých dohánět cesty po celé republice, velkou roli bude hrát i únava voličů z komunálních voleb,“ vysvětlil.

Podle aktivistů bojujících s hazardem, se městské části snaží vyhlášení referenda úmyslně komplikovat, hlasování se zpravidla snaží odsunout na jiný termín, než je ten volební, protože tím zvyšují naději, že přijde méně voličů a organizátoři referenda neuspějí.

„Asi každý si klade otázku, proč mají politikové takovou potřebu hájit hazard. Na tohle chování musí odpovědět voliči ve volbách,“ říká Martin Svoboda, šéf iniciativy Občané proti hazardu.

Zákon o referendu tak využívají ve svůj prospěch nejen voliči, ale i radnice. „V minulosti se lidé ptali především na to, v jakých věcech lze referendum konat a jak má znít otázka. Letos mířily dotazy spíše k postupu zastupitelů, kteří referendu nebyli nakloněni,“ říká právnička Eva Pavlorková z organizace Frank Bold, která se místním referendům věnuje.