Referendum v Praze 7 je kvůli nízké účasti neplatné (ilustrační snímek).

Referendum v Praze 7 je kvůli nízké účasti neplatné (ilustrační snímek). | foto: Karel Pešek, MAFRA

Referendum o hazardu v Praze 7 je neplatné, přišlo málo voličů

  • 5
Referendum o hazardu v Praze 7 je neplatné. K hlasování o omezení nebo zákazu heren totiž dorazilo jen 25,2 procenta lidí, nutné minimum je 35 procent. Referendum se konalo společně se sobotními volbami do Evropského parlamentu. Neplatný je i plebiscit ve Velké Chuchli o železničním přejezdu.

O neplatnosti referenda informoval mluvčí městské části Martin Vokuš. Předpokládá ale, že radnice a zastupitelé budou s údaji z referenda i tak "dál pracovat", například analyzovat, jak hlasovali lidé v jednotlivých okrscích.

Lidé odpovídali na dvě otázky. První směřovala k omezení počtu heren ze současných 26 na nejvíce 20, druhá k plošnému zákazu hazardu. Pokud by účast na referendu přesáhla potřebných 35 procent, musela by být splněna ještě další podmínka k tomu, aby bylo hlasování pro radnici závazné. Pro danou odpověď by se musela vyslovit nadpoloviční většina hlasujících, která by současně musela tvořit aspoň čtvrtinu všech voličů v Praze 7 (7636 obyvatel).

Pro snížení počtu heren podle Vokuše hlasovalo 3 330 lidí, což je 10,9 procenta ze všech oprávněných voličů v Praze 7. Pro nulovou toleranci hazardu bylo 6 666 hlasujících, to je 21,8 procenta všech potenciálních voličů.

Konečné rozhodnutí o hernách je na magistrátu. Městská část totiž může omezení hazardu pouze navrhnout. V předchozích případech ale magistrát žádosti radnice vyhověl. V rámci nové magistrátní vyhlášky o regulaci hazardu tak herny zakázala Praha 2, 6 a 12. "Radnice Prahy 7 vloni této možnosti zbavit se heren nevyužila," tvrdí opoziční zastupitel Ondřej Mirovský.

Referendum se na začátku roku uskutečnilo v Praze 8. Tamní obyvatelé se sice vyslovili pro nulovou toleranci, kvůli nízké účasti ale není ani tam hlasování závazné.

V dalších městech a pražských městských částech by se referenda měla uskutečnit na podzim společně s komunálními volbami. Organizátoři doufají, že díky souběhu s volbami přijde k urnám víc lidí.

Referendum ve Velké Chuchli je neplatné jen těsně

Neplatné je kvůli malé účasti i místní referendum ve Velké Chuchle, kde se obyvatelé vyjadřovali k budoucnosti tamního železničního přejezdu ve Starochuchelské ulici. Nehlasovalo v něm totiž dost lidí.

K urnám přišlo 32,2 procenta lidí. Odevzdali celkem 536 platných hlasů, přičemž 417 z nich bylo pro tunel. "Mrzí mě přístup lidí. Věřil jsem, že se jich k tomuto ožehavému letitému problému přijde vyjádřit víc," řekl chuchelský starosta Martin Melichar.

Chuchelští obyvatelé se mohli vyjádřit k tomu, zda chtějí zachovat stávající železniční přejezd, nebo zda má zastupitelstvo podporovat variantu tunelu pod železniční tratí, případně zda se má zahájit příprava jiné varianty mimoúrovňového křížení.

Téma železničního přejezdu se ve Velké Chuchli řeší již několik let. Bývalé vedení městské části rozhodlo o vybudování nadjezdu, což se podle Melichara setkalo s kritikou části místních obyvatel. Nové vedení radnice se rozhodlo hledat jiné řešení.

Projektová kancelář radnici navrhla tři možné varianty, a to vybudování podjezdu, nadjezdu nebo tunelu pro automobily. Podle Melichara je pouze varianta tunelu v souladu s územním plánem. Záměr již v únoru přijalo zastupitelstvo. Starosta dnes doplnil, že variantu tunelu budou zastupitelé podporovat i dál.

,