Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MF DNES

Nařiďte referendum na den voleb, žádají soud bojovníci proti hazardu

  • 30
Aktivisté z uskupení Praha 1 bez hazardu se v úterý obrátili na soud. Doufají, že konání referenda o hazardu nařídí na stejný den, v němž lidé půjdou k urnám kvůli komunálním volbám. Je to pro ně poslední šance, jak přemoci starostu Oldřicha Lomeckého, který tomu chtěl zabránit.

O tom, že starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) přesunul termín zářijové schůze zastupitelů tak, aby se o den „nestihla“ zákonem stanovená lhůta pro vypsání referenda o hazardu, psala MF DNES nedávno (čtěte zde). Komunální volby se přitom uskuteční  10. a 11. října.

„Radnice už s hazardem bojovat nechce. Referendum proto nyní může vypsat jedině Správní soud. V minulosti se to podařilo třeba v Praze 7, když se tam rozhodovalo o předražené radnici. Soud tehdy vypsal referendum na termín prezidentských voleb. Doufáme, že se to stane i teď,“ říká jeden z organizátorů petice proti hazardu Ondřej Černoš.

Pro místní bojovníky proti hazardu, kteří za půl roku nasbírali téměř dva a půl tisíce podpisů obyvatel Prahy 1, to byla od Lomeckého rána pod pás.

„Na radnici dobře vědí, že pokud se nebude referendum konat s komunálními volbami, nepřijde dostatek lidí,“ dodává Černoš. Podle jeho slov by pak kvůli nízké účasti výsledek hlasování nebyl pro městskou část platný či závazný.

Lomecký: Je to politický tah

Starosta Lomecký podle svých slov nechce, aby se hazard stal hlavním tématem začínající předvolební kampaně v centru města. „Považuji to za politický tah. Petenti chtějí, aby byly celé komunální volby jen o jednom tématu,“ oponuje starosta.

Pražanům prý ale nehodlá v hlasování o budoucnosti hazardu bránit. „Referendum bude vypsáno v souladu se zákonem, předpokládám, že někdy v příštích třech měsících,“ dodává.

První městská část už loni hazard regulovala. Klasické herny nyní z centra mizí a zůstat by měla jen asi dvacítka kasin.

„Další zákazy hazardu již považuji za kontraproduktivní. Režim v kasinech je mnohem přísnější než v hernách, kasina tudíž nepředstavují bezpečnostní ani sociální problém,“ uvedl nedávno Lomecký.

Podle Černoše zůstávají klasické herny v Praze 1 nadále, jen se přejmenovaly na kasino. „Příkladem jsou podobné podniky na Uhelném trhu či Masarykově nádraží,“ oponuje aktivista.