Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Pražany nelákalo zakázat hazard, sousedy v autech ale odmítli

  • 37
Výsledek tří ze čtyř referend, která se konala v pražských městských částech, nebude pro tamní radnice závazný. Už podruhé nebude platit v Praze 8 hlasování o zákazu hazardu, v Praze 10 se dokonce potřetí přišlo málo lidí vyjádřit třeba k bytům. Platit naopak bude referendum v Klánovicích.

O zákazu hazardu v Praze 8 hlasovalo přesně celkem 22,86 procenta voličů, pro zákaz se vyjádřilo 94,66 procenta z nich. Proti zrušení hazardu hlasovalo celkem 763 lidí, pro 17 048 hlasujících.

Předchozí referendum o zákazu hazardu v této městské části se přitom uskutečnilo už v dubnu, tehdy byla účast ještě o necelých deset procent nižší.

Pokud by přišel dostatečný počet hlasujících a hazard odmítl, radnice by musela návrh vyhlášky zakazující hazard předložit magistrátu ke schválení. Takto není výsledek závazný.

Říjnové volby ve fotografiích

Bohuslav Sobotka sleduje předběžné volební výsledky ve štábu ČSSD v Praze. (11....
Pražský primátor Tomáš Hudeček, senátor Jaromír Štětina a předseda TOP 09 Karel...
Volební komisaři v Aši začínají sčítat odevzdané hlasy v komunálních volbách....
Adriana Krnáčová přichází do volebního štábu hnutí ANO v Praze. (11. října 2014)

„Jsem pochopitelně zklamaná z nedosažení potřebných 35 procent. I přesto jsem přesvědčena, že vůle občanů je z výsledku jasná a nově zvolené zastupitelstvo by mělo na referendum adekvátně reagovat. Chápu to tak, že třetí kolo pokusu o zrušení heren na Praze 8 přijde v příštím týdnu při formování koalice a programového prohlášení, “ řekla Hana Matoušová, zmocněnkyně petice za vypsání referenda.

Podle Vlaďky Vojtíškové z přípravného výboru pro vypsání referenda je chybou vedení městské části, protože řada lidí o referendu nevěděla.

„Mnoho lidí o referendu nevědělo, protože radnice o něm informovala jen minimálně,“ řekla Vojtíšková. Radnice podle ní také věnovala propagaci referenda jen minimum prostředků.

Hlasovací místnosti navíc byly často v patře a daleko od volebních místností, což mělo odradit mnohé seniory a rodiče s kočárky. Směrové cedule prý byly malé a volební komise údajně nesměly o referendu příchozí voliče informovat.

Radnice s výtkami nesouhlasí. „Je otázka, co jaká škola vůbec pojme a co nabídne k dispozici. Nejde všechno vměstnat do přízemí,“ odmítla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová například to, že by místnosti byly úmyslně daleko.

Podle Vojtíškové sdružení 8 bez hazardu nyní neuvažuje o tom, že by iniciovalo další petici za vypsání referenda.

V Praze 10 není platné ani třetí letošní referendum

V Praze 10 není platné ani třetí letošní referendum. Voliči odpovídali na pět otázek o privatizaci bytů, budování kamerového systému, opravě silnic a stavbě dvou parkovacích domů. Hlasovat jich přišlo jen 15,5 procenta z oprávněných voličů.

Pro pokračování privatizace městských bytů se vyslovilo více než 79 procent z nich, stejně jako pro zajištění bezpečnosti ve školách, školkách i na ulicích pomocí kamerového systému.

Těsnější byly výsledky dalších tří otázek. Více než 56 procent hlasujících chce, aby Praha 10 přispívala hlavnímu městu na opravu a údržby komunikací. Pro stavbu parkovacího domu ve Vršovické ulici bylo 48 procent hlasujících. Odpůrců bylo méně, více než 800 lidí totiž neoznačilo ani jednu možnost.

Proti stavbě parkovacího domu ve Francouzské ulici bylo téměř 50 procent hlasujících, pro 43 procent, ostatní se nerozhodli.

V předchozích dvou neplatných referendech - v termínu prvního a druhého kola doplňovacích senátních voleb - se lidé se vyjadřovali k vybudování nové radnice, opravám stadionu Ďolíček, hazardu a stavbě hospice.

Zástavbu Parukářky hlasování nezastaví

Třetí mezi neplatnými referendy je to o okolí žižkovského kopce Parukářka. Hlasování se zúčastnilo 24,53 procenta lidí, sdělil mluvčí městské části Stanislav Kněnický.

Hlasování mělo upřesnit budoucí využití lokality Parukářka a stanovit hranice, v nichž nadále nebude přípustná developerská zástavba. Ti, kteří se vyjádřit přišli, se jednoznačně vyslovili proti zástavbě kopce.

V minulosti vedle parku za podivných okolností vyrostl komplex výškových domů. Někteří žižkovští politici z minulého koaličního uskupení ODS a TOP 09 usilovali o změnu územního plánu, která by developerovi umožnila pokračovat ve výstavbě luxusní bytové čtvrti. Místní obyvatelé proti tomu protestovali. Sepsali i petici. Radnice nakonec záměr zastavila.

Klánovice: Nechceme připojení nových domů na místní silnice

Naopak úspěšné bylo referendum v Praze-Klánovicích, kde přišly téměř tři pětiny (59,76 procenta) oprávněných voličů.

Ti rozhodli, že nechtějí připojení nových domů na území Horních Počernic na místní silnice. Proti připojení bylo více než 94 procent z nich. Řekl to starosta Klánovic Petr Soukup.

Městské části vadí, že stovka nových domů, které vzniknou těsně u hranice obou katastrů, by měla být připojena k silnicím, které takový nápor neunesou.

V Klánovicích už jedno referendum uspořádali v listopadu 2009. Obyvatelé tehdy výraznou většinou odmítli výstavbu golfového hřiště.

,