Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

V pražském registru jsou tisíce odstavených aut. Majitelům hrozí pokuty

  • 2
V takzvaném depozitu jsou v Praze uložené registrační značky pětadvaceti tisíc aut. Majitelé vozů mají poslední dny na to, aby úřadu nahlásili, k čemu odhlášený vůz slouží a kde se nachází. Většina lidí to nechala na poslední chvíli a na úřadech se proto tvoří fronty. Praha opozdilcům otevře „rychlejší“ přepážku.

Když majitel odloží značky vozu do depozitu, nemusí za něj platit povinné ručení. Využívají to například vlastníci veteránů před renovací, ale i nepoctivci, kteří se chtějí vyhnout ekologické likvidaci vozu.

Mnoho lidí si nechalo povinnost až na poslední chvíli, na úřadech se proto teď tvoří fronty. Nejvíce zatížené je pracoviště registru vozidel v Praze 10.

„Město je připraveno přizpůsobit se náporu i tím, že přijme méně naléhavé žádosti teď a vypořádá se s nimi až později,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Otevře proto speciální přepážky, kde mohou zájemci podávat své žádosti s tím, že nebudou vyřizovány na počkání, ale v pořadí, v jakém byly přijaty.

Dvojí metr na majitele

Podle ministerstva dopravy většina vozidel, kterých se současná situace dotýká, již ani reálně neexistuje. Tímto opatřením chce v registru udělat pořádek.

„Podobně jako u takzvaných polopřevodů bylo i dočasné vyřazení vozidla často prostředkem, jak se vyhnout ekologické likvidaci a zbavit se auta. Papírově zůstalo v registru, ale nikdo už neměl přehled, co se s ním skutečně stalo,“ vysvětlil ministr dopravy Dan Ťok.

Lidem, kteří nestihnou do konce roku úřadu oznámit, kde se jejich auto nachází, hrozí pokuta nebo vymazání vozidla z registru. Rozhodující je, jak dlouhou dobu byly značky v depozitu uloženy.

„Majitelům vozidel vyřazených z provozu mezi 30. červnem 2013 a 1. lednem 2015 hrozí v případě promeškání termínu pokuta až padesát tisíc korun. Těm, kteří je mají odstavená ještě delší dobu, auta úředně zaniknou,“ vysvětlil ředitel odboru komunikace ministerstva dopravy Jakub Stadler.

,