Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na jízdenkách pražské MHD s novým designem by se mohla objevit reklama

  20:33aktualizováno  20:33
Jednorázové papírové jízdenky na pražskou MHD s novým designem jsou již v prodeji. Mají lepší bezpečnostní prvky, které mají zabránit jejich padělání či recyklaci. Kromě toho tiskne dopravce na jejich zadní stranu informace pro cestující. Nahradit by je ale do budoucna mohla reklama.

Nové papírové jízdenky mají nový design i nové ochranné prvky. (Ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Cestující v Praze jsou zvyklí na reklamu v tramvajích, autobusech i na nich. Dopravní podnik prodává také plochy ve vozech a stanicích metra. Zřejmě posledním místem, kde se ještě inzerce neobjevila, jsou jízdenky. I na nich ale možná bude Dopravní podnik vydělávat.

Na nových typech jízdenek je vyhrazená plocha, která zatím slouží pro informace Dopravního podniku. "Reklama na papírových jízdenkách je technicky jednoduchá, ale samozřejmě závisí na zájmu o takovou reklamu," řekl primátor Bohuslav Svoboda. Podle něj je to další možnost, jak jednoduše vydělat nějaké peníze navíc.

České dráhy již podobnou zkušenost mají. "O tuto reklamu u nás většinou moc velký zájem nebyl. Nicméně v Praze může být situace podstatně jiná. My jízdenky distribuujeme do celé republiky, je jich ohromné množství a nemůžeme garantovat, kdy se lístky s reklamou k cestujícímu dostanou. Někde dojdou zásoby a musíme je nahradit jinými. V Praze je ale stálá cílová skupina," uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Pro reklamu by se mohly využít i nové technologie

Bývalý ekonomický ředitel Dopravního podniku Ivo Štika, který se reklamou na jízdenkách také zabýval, je jiného názoru. Reklamu se podle něj vyplatí dávat pod nový prvek – takzvaný QR kód, tedy jakýsi nosič informace. "Velký náklad, který se tiskne pro Dopravní podnik dvakrát ročně, není pro zadavatele reklamy atraktivní. Ale QR kód z jízdenkového automatu je flexibilní," míní Štika.

QR kódy se na nových jízdenkách přitom už objevují. Mají zajistit větší bezpečnost lístků. Někteří odborníci ale o tomto opatření pochybují (více čtěte zde). Podle mluvčí dopravce Moniky Lojínové je na nových lístcích, které tiskne Státní tiskárna cenin, ochranných prvků víc. "Na jízdenkách je nově také hologram, průsek či speciální chemické barvy," popsala.

Lépe zabezpečit jízdenky se podnik rozhodl kvůli objevujícím se padělkům. "To snižovalo naše příjmy. Nové bezpečnostní prvky odpovídají evropským standardům. Navíc jsme oproti předchozímu dodavateli snížili cenu dodávky jízdenek o třetinu," řekla vedoucí ekonomického úseku dopravce Magdalena Češková.

Lístky či Opencard může nahradit čip nebo mobil

Nové jízdenky dostaly také nový design. Za více než sto let už takových změn bylo podle odhadů desítky. Kolika se jich ještě pražské lístky dočkají, se odhadnout nedá. Možná už za pár let budou nahrazeny novými médii. Například čipovými kartami.

VÝVOJ JÍZDENEK: 1876 Jen na pět stanic,1927 Šlo s ní přestoupit, 1972 Trhací,

1876: jen na pět stanic - 1927: šlo s ní přestupovat - 1972: trhací - 1974: označil ji strojek - 1997: moderní - 2012: "nepadělatelná" - Budoucnost: čipová

Jednou už k takovým jízdním dokladům chyběla jen politická vůle a peníze. Dopravní podnik totiž prosazoval uzavření metra turnikety (podrobnosti najdete zde) – to by znamenalo změnu odbavovacího systému a navíc i nové jízdenky, které podle projektu podniku měly být takzvané ultralighty.

"Ty se používají místo jednorázových jízdenek například v Lisabonu. Jsou to takové karty z tvrdého papíru s čipem. Měst, kde se využívají, je ještě poměrně málo," řekl Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která pražskou dopravu organizuje.

Jízdenky by v budoucnu mohly nahradit také mobilní telefony. Nejednalo by se však o službu SMS jízdenky, jakou známe dnes. Například v Plzni se už vyzkoušela platba jízdného pouhým přiložením telefonu ke čtečkám v městských tramvajích, autobusech a trolejbusech.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

VIDEO: Mladík ujížděl strážníkům centrem Prahy, pak z auta vyskočil

Mladík bez řidičského průkazu ujížděl strážníkům v centru Prahy

Strážníci v Praze 1 chtěli zastavit auto kvůli dopravnímu přestupku, řidič se však rozhodl, že jim ujede. Několik minut...

Ve dvě zavírat, nařizuje návrh vyhlášky restauracím v centru Prahy

Noční ruch v pražské Dlouhé ulici na Starém městě a okolí.

Pražští radní schválili návrh vyhlášky omezující provozní dobu restaurací. Nyní začne připomínkové řízení, kdy se k...

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Najdete na iDNES.cz