Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sv. Barboru v Kutné Hoře čeká už jen oprava interiéru, firma se stále hledá

  13:11aktualizováno  13:11
Římskokatolická farnost chce do dvou let opravit vnitřní prostory chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Návštěvníkům potom zpřístupní i nové prostory. Na projekt získala dotaci ve výši téměř 154 milionů korun. Zatím se jí však nedaří vybrat firmu, která významnou památku opraví.

Kutná Hora - chrám sv. Barbory | foto: MF DNES

Lešení už mělo v tuto chvíli obklopovat jednu z vnitřních stěn chrámu. Jenže jedna z neúspěšných firem výběrového řízení podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten řízení zrušil a farnost musí vypsat nové výběrové řízení. Kvůli tomu se opravy zase o něco protáhnou.

"Už od loňského roku víme, že jsme uspěli v žádosti o dotaci, která byla vypsaná na památky UNESCO. Jenže se nám nepodařilo ještě ani začít," řekl arciděkan Jan Uhlíř. ÚOHS farnosti vytkl, že měli nepřiměřené požadavky, když chtěli prokázat technické kvalifikační předpoklady uchazečů.

Fotogalerie

"Aby byla oprava co nejkvalitnější, chceme firmu, která má zkušenosti s opravou národní kulturní památky, proto jsme požadovali, aby firmy doložily, že už na podobné památce pracovaly. Úřad nám to vytkl, protože legislativně není vymezený rozdíl mezi obnovou kulturní a národní památky," vysvětlil Uhlíř.

Zatímco mezi národní kulturní památky se řadí přes dvě stě nejhodnotnějších a nejvýznamnějších staveb, "jen" kulturních je po Česku na 40 tisíc. Rozdíl je tedy patrný.

Restaurátory vybírala farnost loni ze šesti přihlášených firem. "Máme radost, že jsme získali dotaci, ale problém je, že nedokážeme vysoutěžit firmu. Odvolala se ta, kterou komise vyřadila kvůli nesplnění asi čtyř podmínek. Zaráží mě, že nemůžeme chtít vědět, jestli má firma zkušenosti," doplnila vedoucí realizačního týmu Dagmar Fundová.

Podle Martina Kameníka z programu Bez korupce občanského sdružení Oživení je těžké rozsoudit, zda církev soutěž omezuje, když požadovala zkušenosti. "Je to specifické. Může to vypadat, že zadavatel omezuje soutěž, šije zakázku firmám na míru. Je otázka, kolik takových firem na trhu je," podotkl.

Restaurátor Jan Fedorčák, který před šesti lety pracoval v týmu na opravě chrámového pláště sv. Barbory, v tom ale vidí především snahu dostat k obnově někoho, kdo má zkušenost s opravou tak velkých objektů a zároveň honosných památek v zemi.

Chrám nabídne po opravách i novou expozici

Farnost vypíše co nejdříve nové výběrové řízení, aby se dalším odvoláním nezdržovali. Projekt nazvaný Kámen a světlo musí být hotový do října 2014. Po dokončení bude chrám ve stavu jako před sto lety, kdy se naposledy opravoval. Zachránit potřebují například fresky pod kaplí, odhalit by se měly i dnes ukryté malby.

"Počítáme s kompletní obnovou gotického interiéru. Ta zahrnuje restaurování kamenných částí, omítek, fresek, obnovu podlah, statické zajištění kleneb lodi, restaurování mobiliáře, ale i novou elektřinu, takže chrám dostane i lepší osvětlení," vyjmenoval Uhlíř.

Pokud příští rok na jaře rekonstrukce začne, chrám zůstane pro veřejnost otevřený. "Chod chrámu opravy sice naruší, ale budeme dělat vše postupně a památku určitě úplně neuzavřeme," upozornil Uhlíř.

Podle něj bude do budoucna chrám ještě atraktivnější. Nejde totiž jen o záchranu interiéru. Turistům se po dokončení oprav zpřístupní nové prostory - empory. Kromě toho se chrám stane také místem pro kulturu a vzdělávání. K projektu patří i doprovodné programy jako přenos ukázek restaurátorských prací na obrazovce či výstavy.

Farnost zahájila generální opravu chrámu sv. Barbory v roce 1995, když odborníci zjistili, že je velmi poškozený a má statické problémy. Plášť opravovali několik let. Poslední etapa skončila až letos.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Tisícům Pražanů ve středu kvůli odstávce nepoteče pitná voda

Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám.

Kvůli rekonstrukci přivaděče budou od středy do čtvrtka tisíce lidí v Praze a některých okolních obcích bez tekoucí...

Najdete na iDNES.cz