Přivezeme Egypt do Prahy, slibuje ředitel Národního muzea

  • 3
Rekonstrukce historické budovy Národního muzea nabírá na tempu. Ředitel Národního muzea Michal Lukeš věří, že termín dokončení, připadající na rok 2018, se podaří stihnout. „V létě 2019 by tu už měla být egyptská výstava, kterou plánujeme s Univerzitou Karlovou,“ říká Lukeš.

Co už se všechno stihlo udělat?
Ačkoliv chvíli trvalo, než se stavba rozjela a než se stavbaři zorientovali, odvedli už velký kus práce. Začali jsme s restaurátorskými pracemi jak na fasádě, tak uvnitř budovy. Souběžně se zachraňují části výzdoby, které byly nějakým způsobem poničené. Skončily těžké stavební práce.

V jaké fázi je budování spojovací chodby mezi historickou a novou budovou?
Během roku jsme udělali veškeré přeložky, stavíme ji ve složité podzemní situaci, jsou tam dvě stanice metra, které jsou spojeny ochrannou zónou. Momentálně začala stavba směrem z nádvoří historické budovy, musí se zpevnit stěny.

Na co se nejvíce těšíte?
Těším se, až bude všechno hotovo! My totiž zároveň dokončujeme architektonickou soutěž na hlavního architekta expozic. Takže bude nový vnitřní design, průvodcovský systém a tak dále. Ale to ještě pár let předbíhám.

Stíháte dokončit rekonstrukci v termínu, tedy v říjnu 2018?
Pevně v to doufám, zhotovitele do toho tlačíme. Nestihneme asi všechny expozice, ale aspoň zčásti. Otevřít výstavu ke stému výročí založení první republiky a dvěma stům letům muzea je pro nás důležité. Pevně doufám, že v říjnu za dva roky bude budova otevřena. Možná jsem velký optimista, ale budeme pro to dělat všechno.

Rozpočet na rekonstrukci činí 1,6 miliardy. Vejdete se do něj, nebo se objevily nějaké neočekávané náklady?
Zatím žádné nebyly, předpokládáme ale, že nějaké práce navíc budou. U takto složitých staveb nikdy nevíte, co se objeví. Zároveň se snažíme bránit pracem, které by cenu navyšovaly. Od začátku jsme říkali, že když se zakázka soutěžila, cena spadla docela nízko a musíme být obezřetní, aby nešla nahoru.

Budovu jste uzavřeli už v roce 2011, tedy tři roky před zahájením rekonstrukce. Proč tak brzy?
Ze dvou základních důvodů. Prvním byla bezpečnost – budova už byla požárně nezpůsobilá, nebylo bezpečné do ní pouštět návštěvníky. Dalším důvodem bylo stěhování – než jsme předali budovu stavebníkům, museli jsme rozebrat expozice a přestěhovat spoustu věcí.

V únoru budovu muzea zachvátil požár, už víte, co bylo jeho příčinou?
Konkrétní příčinu neznáme, ale průběžně se ptáme hasičů i policie. Víme jen, že byla porucha na elektroinstalaci. Úmyslné zapálení ale vyloučili.

Záchrana lunetového obrazu

V Panteonu historické budovy Národního muzea momentálně probíhají práce na restaurování části lunetového obrazu od českého akademického malíře Václava Brožíka zvaného Jan Amos Komenský předkládá r. 1657 městské radě v Amsterodamu svá didaktická díla. Vzácná nástěnná malba z roku 1898 byla poškozena dlouhodobým zatékáním, které bylo odhaleno právě při rekonstrukci. Kvůli zatékání je omítka pod malbou uvolněná, čímž se vyváří „kapsy“ a nedrží na zdi. Restaurátoři proto postižená místa přelepili, nyní je rozřezávají na díly a šetrně je snímají ze zdi. Následně bude vytvořena nová podkladová vrstva vápenné omítky. Sundané části malby se očistí, z rubové strany, pak budou vráceny zpět na zeď. Restaurovány budou také další tři lunety, které se v Panteonu nachází - dva od Václava Brožíka, dva od Františka Ženíška.

V únoru byla škoda vyčíslena na 10 milionů. Jde o konečnou částku?
Je konečná, stoupat už nebude. Nic tak hrozného se naštěstí nestalo. A to i díky několika šťastným okolnostem. Hasiči tu byli rychle, v části, kde hořelo, mohli nechat vozy, jinak je tu jejich parkování docela složité kvůli metru. Hrozí, že by se auta mohla propadnout. Bylo postaveno lešení, takže po něm mohli hasiči vylézt. Kdyby byl požár u kopule, mohlo to být tragické, naštěstí to dopadlo dobře.

Neovlivnil požár termín dokončení rekonstrukce?
Vnitřní harmonogram musíme sice posouvat, nemá to ale dopad na termín dokončení oprav, který je 16. října 2018. Zhotovitel se sice pokouší o termínech debatovat, ale my to nepřipouštíme.

Minulý týden jste podepsal memorandum o spolupráci s Univerzitou Karlovou. Co muzeu přinese?
Spolupracujeme už dlouho, memorandem jsme spolupráci stvrdili. Vyřešili jsme vzájemné půjčování prostor zdarma pro různé účely, potvrdilo se, že chceme spolupracovat při vzdělávání. Doktorandi k nám budou chodit na stáže. Pokud mám jmenovat něco konkrétního, nějaký konkrétní výstup, je to společné plánování egyptské výstavy, která už byla jednou zrušena. Teď se podařilo dosáhnout bezúplatné zápůjčky exponátů z egyptské strany. Výstavu plánujeme na léto 2019, proběhnout by měla v historické budově jako první veliká zahraniční expozice.

Jaké další výstavy v současné době plánujete?
V červnu zahajujeme velkou výstavu Retro, která bude nejen o minulosti, ale i o současnosti. Bude o módě a designu. Ukáže, co je dnes všechno retro, aniž si to uvědomujeme. Bude ale také nostalgická, lidé si tam mohou zavzpomínat na své mládí, dětství. Mohou přivést své děti a ukázat jim věci, které už dnes neexistují, jako byla například podvojná linka.

Co to je?
Museli jste deset let čekat na to, až vám zavedou telefon, a pak když jste hovořili a telefon zvedl někdo jiný, váš telefon oněměl a obráceně. To fakt fungovalo. Takových věcí ale byla spousta.

Kvůli rekonstrukci musely ze střechy historické budovy zmizet sochy (21.4.2016):