Výzdobu gotického chrámu v Sedlci u Kutné Hory tvoří 40 tisíc lidských kostí

Výzdobu gotického chrámu v Sedlci u Kutné Hory tvoří 40 tisíc lidských kostí | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Ostatky čtyřiceti tisíc lidí zmizí, známou kostnici čeká rekonstrukce

  • 3
Známou středočeskou památku, kostnici v Sedlci u Kutné Hory, čeká od léta dlouhá rekonstrukce. Kvůli ní budou muset řemeslníci postupně rozebrat výzdobu chrámu, kterou tvoří kosti na 40 tisíc zesnulých.

Jdeme do velké neznámé, nevíme, co nás čeká. Slova Petra Jakeše ze sedlecké farnosti vystihují, jak náročná bude oprava hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí, který leží u Kutné Hory.

Výzdobu chrámu tvoří ostatky bezmála čtyřiceti tisíc zesnulých. Většina z nich podlehla moru, další tisíce zahynuly během husitských válek. Pyramidy z lidských kostí i jedinečnou gotickou památku čeká od léta rekonstrukce.

Experti budou muset postupně u čtyř hlavních pilířů pyramidy rozebrat. A to může být problém, protože není vůbec jasné, jak jsou jednotlivé vrstvy kostí provázány a upevněny.

"Demontáž každé vrstvy bude pečlivě zdokumentována, jednotlivé části ošetřeny. Nevíme, jak pyramida vlastně drží pohromadě," přiznává ředitel organizační složky farnosti Jakeš.

Poté odborníci umístí ostatky zpět. Oprava každého ze čtyř pilířů potrvá odhadem rok.

Není ani zcela zřejmé, kdy a do jaké míry se do unikátní náplně kostela zasahovalo naposledy. Nápis na zdi kaple připomíná českoskalického řezbáře Josefa Rinta, který na objednávku tehdejších držitelů Sedlce, Schwarzenbergů, interiér kostela upravoval kolem roku 1870.

Pro veřejnost otevřeno. Ale pozor na řemeslníky

Zásah do okolí pilířů představuje jen jednu z dlouhodobě plánovaných etap obnovy kostela.

V červenci řemeslníci začnou pracovat na střeše lodi hlavní kaple. Stávající zastřešení obnaží až na krov. Obnova plochých střech zpřístupní lidem další prohlídková místa.

Tato první fáze potrvá přibližně šestnáct měsíců. V dalších etapách se odborníci postarají mimo jiné o posílení statiky stavby a odvětrávání chrámu. Chtějí také zamezit vzlínání vlhkosti. "První fáze opravy bude stát miliony. V případě kompletní opravy památky půjde o desítky milionů korun," konstatoval Petr Jakeš.

Kostnice zůstane veřejnosti po dobu oprav otevřena. Návštěvníci se pouze nedostanou do míst, kde se budou činit řemeslníci.

Farnost nechala také vyrobit nový krov pro kostel sv. Anny

Hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí představuje jednu z největších turistických atrakcí, ale sedlecké farnosti přináší i největší příjem.

"Z návštěvnosti památek získá farnost miliony korun ročně. Nejvíc peněz máme právě z návštěv kostnice. Před dvěma lety tam přišlo za rok asi 250 tisíc lidí, loni už 300 tisíc. Takto získané finance do památek zase vracíme," poznamenal Jakeš.

Sedlecká farnost se může pochlubit mimořádným množstvím jedinečných památek. Například v Nových Dvorech pečuje o barokní kostel sv. Anny z konce 17. století. Už druhým rokem tam dělají nový krov, protože stávající byl značně poškozený.

Řemeslníci museli pod odborným dozorem nejdříve všechny prvky vytvořit a opracovat a následně celý krov smontovali v obrovské hale za Jihlavou. Pak jej rozebrali, převezli na místo a znovu sestavili.

U novodvorského chrámu sv. Anny experti také zajistili statiku budovy, opravili okna, schodiště a spojovací koridor, který dříve vedl do sousedního dominikánského kláštera.

Opravy se dočká také jedinečný románský kostel sv. Jakuba z druhé poloviny 12. století v Jakubu. Vymění tam stávající dlažbu.

,