(ilustrační snímek) | foto: Václav Králíček

Rekonstrukce Palachova náměstí začnou za dva roky, práce brzdil výdech

  • 11
Pražské náměstí Jana Palacha před Rudolfinem by se brzy mohlo dočkat renovace. Začátek prací dlouho komplikovala domluva s majitelem podzemního parkoviště, ke kterému patří betonový výdech uprostřed prostranství.

„Výdechy se posunou a v kultivované podobě se zabudují do nové podoby náměstí,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Umístěny mají být u vozovky blíže budově filozofické fakulty a kromě toho, že budou menší, zamaskuje je zeleň a lavičky.

Po úterku je pak plán celkové obnovy ještě o krok dál. Radní totiž schválili, aby se autor studie proměny náměstí architekt Václav Králíček ujal i vypracování složité projektové dokumentace. Ta je nezbytná pro získání všech povolení ke stavbě. Za tyto práce mu město zaplatí 33,5 milionu korun.

Právě tento bod úterního jednání radních ale znovu poukázal na neshody uvnitř vládnoucí koalice. Materiál ke schválení totiž předložila primátorka, nikoliv její náměstkyně Petra Kolínská (Trojkoalice/Zelení), která má tuto problematiku na starosti. Nestandardní krok, na který má však nejvyšší představitel města nárok, zdůvodnila primátorka tím, že dokument ležel u její kolegyně „v šuplíku“ příliš dlouho.

„Tisk jsem na radu musela předložit já, protože by to paní náměstkyně neudělala,“ tvrdila Krnáčová.

Obvinění z přílišného otálení Kolínská striktně odmítla. „Paní primátorka lže, materiál bych samozřejmě předložila,“ brání se Kolínská. Přiznává, že ke zpoždění v přípravách došlo, bylo však podle ní pouze dvoutýdenní.

Práce začnou až za dva roky

V každém případě je už nyní jasné, že práce zhruba za 150 milionů korun by měly začít až v půlce roku 2020. Oprava bude přitom rozdělena do tří etap, které na sebe nemusí bezprostředně navazovat. Nejprve bude upraven prostor před Rudolfinem, poté se dočká obnovy přilehlé Alšovo nábřeží a v poslední fázi se dostane i na úpravu navazujících ulic Křižovnická, 17. listopadu, Široká, Valentinská a Kaprova.

Původní návrh nové podoby vypracoval už před šestnácti lety architekt Václav Králíček, v roce 2016 jej pak na žádost města aktualizoval. Díky přesunu výdechu se například uvolní střed náměstí, který bude sloužit pro kulturní a společenské akce. Zmizí i živý plot či často bahnité mlatové cesty, které nahradí nová dlažba a případně několik stromů.

„Důležité je, že také vzniknou přípojky na vodu a elektřinu, aby zde bylo možné důstojně pořádat různé akce,“ dodává náměstkyně Kolínská. Přesunout by se dále měl pomník skladatele Antonína Dvořáka a projekt také počítá s novým mobiliářem i osvětlením.

V současnosti se chodci mohou pohybovat jen po úzkých chodníčcích, zbytek rozlehlého prostoru je nepřístupný, nebo jej zabírají auta.

Stožár na náměstí nebude

Podle primátorky se však ve finální verzi ještě objevily některé úpravy. 

„Došlo k nim nejen kvůli požadavkům města, ale i institucí sídlících na náměstí,“ říká Krnáčová.

Oproti původním předpokladům tak například nepostaví obří stožár, který měl být dominantou náměstí. Místo něj zde budou umístěny vodní prvky. Vůbec nejsložitější však bude najít vhodné dopravní řešení na náměstí i v přilehlých ulicích. Tato poslední fáze úprav lokality začne nejdříve v roce 2021, se zásadním omezením automobilů však Praha nepočítá.

A nedojde ani k původně zvažovanému stěhování tramvajových kolejí. Přesto se komunikace zúží ve prospěch chodníků. Bezpečnější pak budou i tramvajové zastávky, jejichž úzké nástupní ostrůvky nyní návalu cestujících už nedostačují. Kdy by mohly být veškeré úpravy hotové, to zatím není jasné.

Na náměstí Jana Palacha dnes sídlí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Vysoká škola umělecko-průmyslová a v budově Rudolfina funguje Česká filharmonie i uznávaná galerie. U řeky je pak od roku 2016 také umístěn Palachův pomník, který je dílem amerického sochaře českého původu Johna Hejduka.