Rekonstrukce Písecké brány v Praze (srpen 2014)

Rekonstrukce Písecké brány v Praze (srpen 2014) | foto: www.piseckabrana.cz

Rekonstrukce Písecké brány odhalila neznámou chodbu z 18. století

  • 0
Neznámou chodbu z 18. století, ale i padesát let staré mince našli stavaři při rekonstrukci objektu Písecké brány poblíž Pražského hradu. Rekonstrukce objektu, do něhož zatékalo, začala o letních prázdninách a hotová bude začátkem listopadu.

Chodbu vysokou zhruba 120 centimetrů objevili v Písecké bráně stavaři poté, co odkryli svrchní část objektu. Ten nechal v roce 1721 postavit Karel VI., otec pozdější císařovny Marie Terezie.

„Vedle jedné stávající chodby se na severním rohu stavby objevila souběžná nízká chodba, která nebyla v plánech a o níž se domníváme, že je z 18. století. Šlo o tajnou únikovou chodbu pro vojáky, jejíž ústí bylo schované v křovinách. Jak byla ta chodba úzká, dala se dobře bránit,“ řekl iDNES.cz provozovatel Písecké brány Petr Mändl.

Chodba měla sloužila k nečekanému napadení nepřítele z boku a rychlému návratu do brány. Úzký tunel se dal v případě napadení snadno bránit či zatarasit.

Mändl se však domnívá, že se o chodbě minimálně v nedávné minulosti vědělo.

„Našlo se zde víno z roku 1977 a také střepy od lahve,“ pokračoval.

Chodbu stavaři prohlédli, zaizolovali a zase ji zakonzervují. „Bude zasypána a zatravněna,“ upřesnil provozovatel.

Rekonstrukce barokního objektu probíhá od začátku prázdnin, hotová měla původně být koncem září. Vinou počasí a nutných technologických přestávek se ale o měsíc zpozdí.

Rekonstrukce vyjde na 20 milionů

Prahu 6 vyjde rekonstrukce na celkem 20 milionů korun. Prioritou je izolace a rekonstrukce zdiva. Tak, aby sem už nikdy nezatékalo.

„Naposledy se brána rekonstruovala v roce 2002. Jenže následně začalo do objektu zatékat a objevila se plíseň. Proto byla současná rekonstrukce nevyhnutelná. Počítáme s tím, že nyní budou práce udělána tak, aby byl celý objekt uchráněn,“ uvedl mluvčí radnice Adam Halmoši.

Rekonstrukce objektu probíhá za pečlivého dohledu památkářů a archeologů. Celkem se odtěžilo a zase sem bude navráceno 4 tisíce kubíků zeminy, tedy asi 600 nákladních vozů. „Celou dobu tudy chodil archeolog s hledačkou kovových předmětů,“ usmíval se Mändl.

Výsledek? „Našel spoustu kovaných starých hřebíků, střepy staré keramiky, ale také drobné mince z roku 1956,“ upřesnil Mändl. „Ale žádné překvapení jako například v případě nedávného odhalení starého objektu na Vyšehradě jsme nečekali.“

Kromě vysušení a zaizolování budou v objektu vyměněna rovněž dubová špalíková dlažba a vnitřní omítky, které také částečně podlehly hnilobě a silné vlhkosti.

Objekt Písecké brány využívá Praha 6 jako kulturní centrum, kde se pořádají multižánrové festivaly. Konají se zde také oslavy vánočních a velikonočních svátků, ale také vítání občánků, koncerty a výstavy nebo klubová setkávání seniorů. Vyhledávaná je snoubenci pro konání svatebních obřadů.

Pravidelně se zde nachází také jedno z volebních míst. A i přes pokračující rekonstrukci zde občané Prahy 6 najdou svou volební místnost i v říjnu při komunálních a senátních volbách.

Naplno by se pak zrekonstruovaná Písecká brána měla znovu otevřít veřejnosti počátkem listopadu.