Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kladenská radnice opraví dělnickou čtvrť Podprůhon za sto milionů

  17:59aktualizováno  17:59
Nejstarší kladenskou čtvrť Podprůhon čeká dvouletá rekonstrukce. Dělnické domky z 19. století jsou v zoufalém stavu a nutně potřebují opravit. Rekonstrukce historické části města vyjde kladenskou radnici na více než 100 milionů korun.

Kladenský Betlém | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Obyvatelé rázovitých dělnických domků se tak konečně dočkají nejen rekonstrukce rozbitých silnic či praskajících opěrných zdí, ale také třeba plynofikace. V Podprůhonu totiž lidé dosud topí uhlím. V zimě se tak čtvrť dusí smogem.

Současný havarijní stav čtvrti je způsoben především stářím domků, cest a opěrných zdí nesoucích hmotu svahu. A tím, že sem město roky neinvestovalo.

"Díky tomu zde ale nezmizely některé unikátní prvky jako kamenné detaily, patníky, zídky," upozornil magistrátní architekt a jeden ze současných obyvatel čtvrti František Müller.

Hodnota Podprůhonu je právě v zachované urbanistické struktuře. Čtvrť je do svahu jakoby vrostlá, domky stavěli lidé bez hlubokého plánování a v chudých podmínkách, různě si je na velmi malé ploše přestavovali.

Důvodem stavu silnic je také odlišný způsob života současných lidí. "Podprůhon se rozvíjel hlavně v druhé polovině 19. století, kdy lidé chodili pěšky, používali dvoukoláky či povozy," popsal Müller. Nyní sem však obyvatelé jezdí auty, na která jsou ulice úzké. A problém je i s parkováním.

Čtvrť oddělila od města silnice

Podprůhon se původně jmenoval Podskalí a vznikl dávno před založením hutí, již v polovině 18. století. "Do té doby Kladno bylo jen náměstí, pár domků a stodoly. Benediktini, kteří Kladno vlastnili, povolili stavby omezeně - právě například na severním svahu Kladna, který nebyl úrodný," řekl ředitel kladenského muzea Zdeněk Kuchyňka.

Kladenská čtvrť Podprůhon

Proto se v souvislosti s rozvojem hornictví od poloviny 19. století rozrůstaly především okolní obce, jako byly Kročehlavy či Dubí, které se časem staly součástí Kladna. Horníci se postupně stěhovali i do Podprůhonu, kde si stavěli domky podle velikosti pozemku. Vznikla tak svérázná, malebná čtvrť v prudkém svahu.

Před třiceti lety objevili Podprůhon umělci. Začala třicetiletá tradice Kladenských dvorků. "Zlom pro Podprůhon nastal v 80. letech minulého století, kdy se vybudovala silnice oddělující čtvrť od města. Dříve byl Podprůhon integrální součástí města," řekl Kuchyňka.

Nyní zde žijí staří havíři, umělci či architekti, mladí lidé toužící bydlet netradičně anebo etnické skupiny, které domky nakoupily kdysi velmi levně. "Velkou úlohou magistrátu bude uhlídat, aby při rekonstrukci Podprůhonu neztratila čtvrť genius loci," uvedl architekt Müller.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Vrtulník odvezl žáka základní školy v Příbrami, zranil se pádem z výšky

U školy v Příbrami spadl žák z výšky a poranil se. Letěl pro něj vrtulník....

Vrtulník záchranářů odpoledne přistál před školou v Příbrami. Jeden z žáků si tam poranil páteř, když spadl z výšky.

Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

Velvyslanectví Izraele

Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz