Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj zvažuje, co s Buštěhradem. Chátrající zámek možná zakonzervuje

  18:23aktualizováno  18:23
Osud chátrajícího zámku v Buštěhradě na Kladensku zůstává i nadále nejistý. A to i po návštěvě nového středočeského hejtmana Josefa Řiháka, radních kraje a zástupců města. Zejména hejtman je vůči rekonstrukci památky skeptický. Priority vidí jinde. Radní budou o osudu zámku jednat v nejbližší době.

Hejtman Josef Řihák se přijel podívat na aktuální stav zámku v Buštěhradě. | foto:  Dan Materna, MAFRA

O vyřešení otázky rekonstrukce buštěhradského zámku požádal Josefa Řiháka bývalý hejtman David Rath, který je kvůli podezření ze zmanipulování zakázky na opravu zámku a dalších trestných činů od května ve vazbě. Svému nástupci poslal z vazby dopis s tím, že se jedná o jeho srdeční záležitost.

Podle krajského radního pro kulturu Zdeňka Štefka (KSČM) má vedení kraje zatím čtyři pracovní varianty, jak se zámkem naloží. "Ta nejhorší by byla vrátit ho městu. Také je možné nechat za zhruba 20 milionů korun objekt zakonzervovat. A pak jsou tu dvě varianty dostavby, malá a velká. Ovšem s tím, že ta velká by nestála tolik, kolik bylo původně v plánu," popsal Štefek.

Fotogalerie

Velká rekonstrukce by však mohla proběhnout pouze za předpokladu, že by se kraji podařilo získat evropské dotace prostřednictvím Regionálního operačního programu.

Varianta vrácení dvou křídel zámku zpátky městu je podle vedení kraje i zástupců města cesta k úpadku, protože Buštěhrad na opravu peníze nemá. Poslední možností je jeho zakonzervování do doby, než se podaří prostředky sehnat. Zbourat zámek nebude nejspíš kvůli jeho historické hodnotě možné.

Sám Řihák přitom tuto variantu při své čtvrteční návštěvě zámku zmínil. "Kdyby to bylo jenom na mně, viděl bych jako nejlepší řešení ho odstřelit, zahradu prodloužit a podpořit město, aby dostavilo západní křídlo, kam by se měl na jaře 2013 přesunout městský úřad," řekl hejtman doslova.

On sám prý vidí podle svých slov priority kraje jinde. Zároveň se však ohradil proti tvrzení, že nechce podporovat kulturu. "Ale já tohle nepovažuji za kulturu, za kulturu považuji pěvecké nebo ochotnické soubory," dodal.

Radní budou osud zámku projednávat v nejbližší době. Jednotný názor ale nemají.

Oprava části zámku, kterou vlastní město, je před dokončením

Nejdražší varianta dokončení rekonstrukce zámku dosahuje 120 až 180 milionů korun, z čehož kraj by musel při získání dotace uhradit 15 procent, uvedl radní pro kulturu Zdeněk Štefek.

Nové vedení krajského úřadu se zatím neshodlo ani na případném využití zámku. Uvažuje se o tom, že kromě výstavních a reprezentačních prostor by mohl být objekt blízko pražského letiště komerčně využívaný, například jako hotel či ke stálému bydlení. Z celého projektu kraje jsou opraveny a zkolaudovány jen zahrady pod zámkem.

Křídlo vlastněné městem se zbytkem zámku ostře kontrastuje. Dělníci zde dodělávají nové podlahy, ze zdí ční rozvody inženýrských sítí, v místnostech se topí a v provozu je výtah. Městský úřad Buštěhradu se podle starostky Jitky Leflerové bude do opravených prostor i s neziskovými organizacemi města stěhovat na přelomu dubna a května. Město do oprav zatím investovalo zhruba 45 milionů.

Autoři: , ,Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

O pražském metropolitním plánu v Rozstřelu promluví architekt Koucký

Architekt Roman Koucký

Nový metropolitní plán vypracovaný pražským Institutem plánování a rozvoje má platit od roku 2023. Nově třeba stanoví...

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

O vazbě pro Nizozemce viněné z napadení číšníka soud rozhodne ve čtvrtek

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zastupitelství dnes podalo návrhy na potrestání tří Nizozemců obviněných z výtržnictví po napadení číšníka v...

Najdete na iDNES.cz