Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tramvaje do Nuslí by nemusely jezdit podjezdem, ale přes magistrálu

  18:07aktualizováno  18:07
Tramvaje mezi Nuslemi a Pankrácí v budoucnu možná budou při své jízdě Táborskou ulicí křížit magistrálu. Praha 4 totiž v rámci plánování oprav svých ulic uvažuje o tom, že by zasypala podjezd u náměstí Hrdinů. Právě tudy nyní tramvajová trať vede pod pražskou dopravní tepnou.

Současný a plánovaný vzhled po rekonstrukci Táborské ulice v Praze. | foto: IPR Praha

Od tohoto kroku si radnice slibuje proměnu hlučné dopravní dopravní tepny plné prachu a s nedostatkem zeleně.

„Je to mrtvé a zaprášené místo. Celý prostor je neprůchozí nejen jako veřejný prostor, ale i z hlediska dopravy,“ řekl k ústí Táborské na náměstí Hrdinů starosta městské části Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ).

A dodal, že prostor musí být vyvážen pro všechny, tedy MHD, auta, parkování a zvýšila se bezpečnost pro chodce,“ dodal Štěpánek. Parkování pro rezidenty se nezhorší.

Samotné překonání magistrály je ale až poslední fází rekonstrukce. Nejdříve projde opravou samotná Táborská, v druhé fázi pak prostor u metra Pražského povstání, kde vznikne nová zastávka. První práce začnou podle plánu za dva roky.

Zda bude podchod zasypán, nebo nově využit, zatím není jasné. Stejně tak zatím nebylo rozhodnuto, co s mostem, po kterém magistrála vede. „V tuto chvíli je podstatný cíl, a to, aby vznikly povrchové vazby. Než se dojde k tomu projektu, je třeba to sladit s projektem humanizace magistrály,“ řekla architektka Pavla Melková z magistrátního Institutu plánování a rozvoje. Přechody řidičům problémy nezpůsobí, úsek bude fungovat stejně jako na Vinohradech.

Pokud jde o přestupní uzel Pražského povstání, tam rekonstrukce počítá s jednou sdruženou zastávkou pro tramvaje a autobusy.

„Dnes jsou totiž daleko od sebe, takže cestující čekají na rohu ulice, který spoj pojede dřív, a pak musí běžet přes celou křižovatku,“ popsal ředitel IPR Praha Petr Hlaváček.

V navazující ulici Na Veselí pak přibudou stromy (stejně tak tomu bude i nad historickou Nuselskou radnicí) a místa pro podélné parkování.

Jak se změní ulice ukáže výstava

  • S budoucí podobou Prahy 4 seznámí veřejnost expozice, která je od 14. března do 1. dubna umístěna na panelech v ulicích, kterých se rekonstrukce týká.
  • Svoje připomínky k plánovaným změnám mohou lidé posílat během trvání výstavy prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.iprpraha.cz/taborska.
  • Ve dnech 16. března a 30. března pak návrhy rekonstrukce mohou lidé probrat přímo s jejich autory z Institutu plánování a rozvoje, a to v informačním centru na náměstí Hrdinů. Jejich připomínky architekti zohlední ve finálním návrhu rekonstrukce.

Změnou projde rovněž velká křižovatka Táborské s ulicemi Petra Rezka a Na Květnici, která je podle Štěpánka jednou z nejhorších křižovatek v Praze 4.

Jedním z problémů například je, že do světelné křižovatky ústí jedna z ulic, kde semafor není. Složitý je rovněž systém přechodů pro chodce.

Změnami projde ovněž vedení tramvajové linky u pankrácké vozovny.

Tramvaje by nově jezdily před budovou soudu do Táborské a nemusely by objíždět několik bloků ulicemi Soudní a Na Veselí. Přibude zastávka v ulici Na Pankráci naproti budově bývalého Centrotexu.

„Nyní tu jsou zastávky tramvají a autobusů rozmístěny beze smyslu a daleko od sebe,“ popsal Štěpánek. Změněna bude i zastávka u radnice, kde vznikne ostrůvek.

Autor:Nejčtenější

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...

Kradl v památníku Gabčíka či Kubiše. Teď se bojí, že přijde o práci

Michal Sedlmajer kradl v Národním památníku hrdinů heydrichiády

Čtyřiadvacetiletý Michal Sedlmajer, který letos v červenci ukradl peníze z kasičky v Národním památníku hrdinů...Maccabi - Slavia 0:2, výhra z venku po deseti letech, rozhodl Hušbauer

ČERVENOBÍLÁ OSLAVA. Slávisté objímají Josefa Hušbauera, který právě vstřelil...

Po více než deseti letech a po dlouhých dvaceti zápasech vyhrála Slavia v evropských pohárech na hřišti soupeře. V...

Co udělá Sparta v zimě? Spíš bude řešit kádr než změny kolem kouče

Andrea Stramaccioni, trenér Sparty, během derby se Slavií

Ještě dva zápasy, pak zásadní rozhodnutí. Fotbalová Sparta musí už brzy rozseknout, jak dál. Z dění v posledních...

Sparta - Jihlava 1:0, rychlý gól, pak nuda. Vítězové dostihli Slavii

Sparťanští fotbalisté protestují proti rozhodnutí sudího.

Sparťanští fotbalisté se bodově dotáhli na třetí Slavii. V předehrávce 14. kola zdolali Jihlavu 1:0, když jediný gól...Další z rubriky

Muž se dobýval k expřítelkyni, dveře polil benzinem a chtěl je zapálit

Při domovní prohlídce policisté zabavili zapalovače i pevné podpalovače.

Pražské policisty přivolala na pomoc žena, které se dobýval do bytu její bývalý přítel a vyhrožoval, že jí zapálí...

VIDEO: Žena poslala vězni na Pankráci knihu s pervitinem, teď ji hledají

Neznámá žena poslala do věznice spolu s knihou i pervitin

Neobvyklá četba dorazila do pankráckého vězení jednomu z tamních trestanců. Pracovníci věznice odhalili, že se v knize...

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...Najdete na iDNES.cz