Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tramvaje do Nuslí by nemusely jezdit podjezdem, ale přes magistrálu

  18:07aktualizováno  18:07
Tramvaje mezi Nuslemi a Pankrácí v budoucnu možná budou při své jízdě Táborskou ulicí křížit magistrálu. Praha 4 totiž v rámci plánování oprav svých ulic uvažuje o tom, že by zasypala podjezd u náměstí Hrdinů. Právě tudy nyní tramvajová trať vede pod pražskou dopravní tepnou.

Současný a plánovaný vzhled po rekonstrukci Táborské ulice v Praze. | foto: IPR Praha

Od tohoto kroku si radnice slibuje proměnu hlučné dopravní dopravní tepny plné prachu a s nedostatkem zeleně.

„Je to mrtvé a zaprášené místo. Celý prostor je neprůchozí nejen jako veřejný prostor, ale i z hlediska dopravy,“ řekl k ústí Táborské na náměstí Hrdinů starosta městské části Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ).

A dodal, že prostor musí být vyvážen pro všechny, tedy MHD, auta, parkování a zvýšila se bezpečnost pro chodce,“ dodal Štěpánek. Parkování pro rezidenty se nezhorší.

Samotné překonání magistrály je ale až poslední fází rekonstrukce. Nejdříve projde opravou samotná Táborská, v druhé fázi pak prostor u metra Pražského povstání, kde vznikne nová zastávka. První práce začnou podle plánu za dva roky.

Zda bude podchod zasypán, nebo nově využit, zatím není jasné. Stejně tak zatím nebylo rozhodnuto, co s mostem, po kterém magistrála vede. „V tuto chvíli je podstatný cíl, a to, aby vznikly povrchové vazby. Než se dojde k tomu projektu, je třeba to sladit s projektem humanizace magistrály,“ řekla architektka Pavla Melková z magistrátního Institutu plánování a rozvoje. Přechody řidičům problémy nezpůsobí, úsek bude fungovat stejně jako na Vinohradech.

Pokud jde o přestupní uzel Pražského povstání, tam rekonstrukce počítá s jednou sdruženou zastávkou pro tramvaje a autobusy.

„Dnes jsou totiž daleko od sebe, takže cestující čekají na rohu ulice, který spoj pojede dřív, a pak musí běžet přes celou křižovatku,“ popsal ředitel IPR Praha Petr Hlaváček.

V navazující ulici Na Veselí pak přibudou stromy (stejně tak tomu bude i nad historickou Nuselskou radnicí) a místa pro podélné parkování.

Jak se změní ulice ukáže výstava

  • S budoucí podobou Prahy 4 seznámí veřejnost expozice, která je od 14. března do 1. dubna umístěna na panelech v ulicích, kterých se rekonstrukce týká.
  • Svoje připomínky k plánovaným změnám mohou lidé posílat během trvání výstavy prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.iprpraha.cz/taborska.
  • Ve dnech 16. března a 30. března pak návrhy rekonstrukce mohou lidé probrat přímo s jejich autory z Institutu plánování a rozvoje, a to v informačním centru na náměstí Hrdinů. Jejich připomínky architekti zohlední ve finálním návrhu rekonstrukce.

Změnou projde rovněž velká křižovatka Táborské s ulicemi Petra Rezka a Na Květnici, která je podle Štěpánka jednou z nejhorších křižovatek v Praze 4.

Jedním z problémů například je, že do světelné křižovatky ústí jedna z ulic, kde semafor není. Složitý je rovněž systém přechodů pro chodce.

Změnami projde ovněž vedení tramvajové linky u pankrácké vozovny.

Tramvaje by nově jezdily před budovou soudu do Táborské a nemusely by objíždět několik bloků ulicemi Soudní a Na Veselí. Přibude zastávka v ulici Na Pankráci naproti budově bývalého Centrotexu.

„Nyní tu jsou zastávky tramvají a autobusů rozmístěny beze smyslu a daleko od sebe,“ popsal Štěpánek. Změněna bude i zastávka u radnice, kde vznikne ostrůvek.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Práce na Květinovém domě na Václavském náměstí sledují archeologové

Na místě zbouraného domu (uprostřed na snímku ze 17. ledna) na rohu Opletalovy...

Na místě zbouraného domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí začal investor s přípravnými pracemi na stavbu....

Najdete na iDNES.cz