Česká firma vyrobila rentgenovou kameru s nejvyšším rozlišením na světě

  10:48
Skupina českých fyziků, optiků a znalců v oboru jemné mechaniky, která začínala ve sklepě pražského paneláku, tvoří výzkumné a vývojové jádro japonské firmy Rigaku. Češi se pod japonskou značkou zabývají rentgenovými technologiemi.

Ladislav Pina drží kameru XSight, která má v oblasti rentgenového záření nejvyšší rozlišení na světě. | foto:  František Vlček, MAFRA

Český tým působí v Rigaku Innovative Technologies Europe (RITE) a v současnosti vlastní několik patentů.

Jejich rentgenová kamera má největší rozlišení na světě. S její pomocí lze rozpoznat objekty velké asi půl mikrometru (to je polovina tisíciny milimetru -pozn. red). Tato technologie, která se sestavuje v uzavřených superčistých laboratořích, dala vzniknout mimo jiné japonskému mikrotomografu. V České republice byl instalován v Brně, kde Rigaku zřídilo společnou laboratoř s tamním vysokým učením technickým.

Mikrotechnologie z Břežan se používá také k výrobě různých detektorů, přesných měřičů rentgenového záření, v biologii, v nanotechnologiích či farmacii.

„S její pomocí se sleduje například vnitřní obsah pilulek – jestli se látky v nich obsažené nemění v čase a jak je silný povlak, když se pilulka vyrábí,“ ukazuje svět regionální firmy jeden z jejích zakladatelů a ředitel, sedmdesátiletý odborník v oblasti aplikované fyziky, Ladislav Pína.

Několikaletá cesta za úspěchem

Cesta českých vědců pod japonskou vlajku byla dlouhá. V roce 1989 dostal Ladislav Pína dopis z britské Cambridge, aby se podílel na vývoji speciálního typu rentgenové optiky.

Rentgenová kamera XSight z dílny středočesko-japonské firmy s nejvyšším rozlišením na světě

„Mělo to historickou návaznost. V tehdejší Akademii věd byla již téměř třicetiletá historie vývoje rentgenové optiky a kolega z Cambridge si technologické dovednosti českých vědců byl vědom,“ vypráví fyzik.

Spolu s René Hudcem z Astronomického ústavu Akademie věd ČR a Adolfem Innemanem ze Státního výzkumného ústavu materiálů v Běchovicích založili první firmu.

„Skutečně, ve sklepě paneláku jsme pak v letech 1991 až 1995 vyvinuli vzorek optiky pro zdroj rentgenového záření s revolučními vlastnostmi. Dosud používaný zdroj zabíral celou místnost, náš společný výrobek se ale dal postavit na stůl.

Přístroj se používal v makromolekulární biologii a v krystalografii,“ popisuje první úspěch Ladislav Pína. Mikrofokusní rentgenový zdroj vyvinuli ve spolupráci s britskou Medical Research Council. V tomto ústavu objevili pomocí rentgenu strukturu DNA pozdější nositelé Nobelovy ceny James Watson a Francis Crick.

O rok později založili čeští vědci spolu s Angličany v Praze společnost Reflex, navíc převratný přístroj získal cenu britské královny za technologický pokrok. Tak začalo dobrodružství převádění vědeckých poznatků do praxe.

V roce 2007 vypukla světová hospodářská krize, v jejímž důsledku v roce 2008 dosavadní mezinárodní spojenectví dostávalo trhliny. Skupina českých vědců se je nakonec rozhodla ukončit a využila nabídky nadále rozvíjet své dovednosti v nové české pobočce japonské firmy Rigaku vyrábějící rentgenové přístroje.

„Kolektivní české know-how tak zůstalo pohromadě a s týmem je dodnes. Za rok oslavíme desáté výročí existence,“ podotkl fyzik Pína. Kromě toho českého, kde pracuje čtrnáct zaměstnanců, má Rigaku výzkumná centra také v japonském Tokiu či americkém Detroitu.

Získali dotaci od Středočeského inovačního centra

Letos středočeští vědci spolupracovali i se superlaserovým centrem Hilase v Dolních Břežanech, na společný výzkum získali i dotaci v podobě inovačního voucheru od Středočeského inovačního centra (SIC).

Souvislosti

Nové kolo dotací

Středočeské inovační centrum (SIC) spouští nové dotační kolo na podporu výzkumu v malých firmách. Podpora spolupráce výzkumných organizací a malých a středních firem je podle Rut Bízkové, ředitelky SIC, jedním z hlavních důvodů zavedení inovačních voucherů. „Ke zlepšení firmy často potřebují výzkum, který však samy nezvládnou. V tom jim mohou pomoci lidé z jiných odvětví akademické oblasti. Podpora rozvoje spolupráce mezi podnikatelským sektorem a výzkumnou sférou byla hlavním důvodem pro vznik voucherů,“ zdůraznila Rut Bízková. O podporu společného výzkumného projektu budou moci fyzické osoby a malé a střední podniky žádat na SIC již od 13. listopadu. Připraveno je celkem 2,25 milionu korun. V předešlém kole přitom SIC rozdělilo 3,2 milionu pro 25 projektů. Podpora směřuje především do oblasti zemědělství, stavebnictví, strojírenství, dále do potravinářství, life sciences a ICT.

„Společný výzkum praxe a akademické sféry nese oboustranný prospěch. V Hilase je přístrojové vybavení, které nemáme a které jsme mohli díky podpoře z inovačního voucheru využít,“ konstatoval ředitel Rigaku, které spolupracuje i s dalšími vědeckými pracovišti.

V Hilase odborníci z Rigaku zkoumali působení laseru na povrchy různých materiálů, především mědi, s cílem je zušlechtit. „Zkušenosti využijeme při vývoji přístrojů pracujících s rentgenovým zářením, ve kterých můžeme takto zušlechtěné materiály použít,“ vysvětluje Ladislav Pína, který stále přednáší na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

O své živobytí se malá česká pobočka Rigaku musí postarat sama. V evropské grantové oblasti totiž naráží na překážku. Z hlediska grantových kritérií je podle své mateřské japonské společnosti brána za velkou firmu a z řady dotačních a grantových výzev určených pro malé podniky je automaticky diskvalifikována. „Přitom jsme fakticky malá česká firma, která je svými nápady a výrobky úspěšná v celosvětovém měřítku,“ nastínil problém uznávaný fyzik.

Autoři:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Kriminalisté řeší vraždu v Řepích, po napadení v autoservisu tam zemřel muž

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  19.4 13:45

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prahu čeká velká tramvajová výluka. Dvacet linek změní na dva měsíce trasu

24. dubna 2024  16:28

Cestující v Praze čeká od pondělí 29. dubna rozsáhlá výluka tramvají, která bude trvat přibližně...

Sochař Černý se v televizi pohádal s kurátorkou o „motýly“. Padly i vulgarismy

20. dubna 2024  16:24

Boj o moderní umělecká díla si vyžádal na poměry České televize ostrou slovní přestřelku. Stalo se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

Basketbalistky USK zvládly třetí finále bez problémů, titul mají na dosah

26. dubna 2024  19:30,  aktualizováno  21:17

Basketbalistky USK Praha porazily doma ve třetím ligovém finále Žabiny Brno 83:61. V sérii vedou...

Létaly židle, lidé je pohřbívali. Volejbalisté Ústí ale baráž senzačně otočili

26. dubna 2024  20:48

Křepčili, jako by vyhráli titul, poskakovali s fanoušky, v extázi jim nabíhaly na krku žíly....

Posílili jsme opatření, tvrdí pořadatel maratonu. Minule závodníci kolabovali

26. dubna 2024  16:38

Přes osm tisíc běžců, z toho přibližně polovina ze zahraničí, a zhruba 200 milionů zisku pro českou...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...