Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha určila, jak mají vypadat zahrádky u restaurací v centru Prahy

  18:39aktualizováno  18:39
Restaurační zahrádky v historickém centru Prahy dostanou novou podobu, která bude více korespondovat s danou lokalitou. Zmizí plastové židle i různobarevné slunečníky. Magistrát stanovil pravidla, jak mají zahrádky vypadat. Podobná regulace platí i ve městech západní Evropy.

V Praze fungují některé "letní zahrádky" i v zimě. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ačkoliv tomu počasí zatím nenapovídá, co nevidět začne sezona restauračních zahrádek. Po dlouhé zimě to bude příjemné osvěžení. Jenže spolu s nimi se v historické části Prahy objeví i jeden neduh: absolutní nejednotnost zahrádek spojená mnohdy s nevkusnou reklamou a nevábným uspořádáním.

Magistrát proto vytvořil pravidla, jak má taková zahrádka před restaurací v památkové rezervaci vypadat. Zavádí tedy to, na co už dávno přišli zejména v západoevropských městech.

"Restaurační zahrádky jsou významnou součástí uličního interiéru města. Způsob jejich provedení spolu s reklamními prvky provozovny do značné míry spoluurčuje kvalitu prostředí. Estetická kvalita restauračních zahrádek proto musí být na vysoké úrovni," říká ředitel odboru památkové péče Jiří Skalický.

Zmizí restaurační "skleníky" i plastový nábytek

Nová metodika zakazuje celou řadu věcí, které působí ve městě nepatřičně a rušivě. Konec je třeba se slunečníky různých barev potištěných výraznou reklamou. "Markýzy a slunečníky by měly být z textilie a pouze v přírodních světlých odstínech. Reklamní loga na nich mohou být pouze o stupeň tmavší či světlejší," vysvětluje Skalický. Památkáři přitom preferují bílou, světle béžovou či krémovou.

V Praze fungují některé

Zahrádka jako "skleník" u Obecního domu

Ostatně stačí zajet do měst, kde podobná pravidla již platí, a hned je vidět, co mají památkáři na mysli. Například McDonald's či Pilsner Urquell mají dva druhy slunečníků. Jeden s výraznými barvami a druhý v umírněných odstínech. Ty druhé využívají v historických jádrech měst.

Odzvoněno má i typický plastový nábytek a další doplňkový mobiliář, který mnohdy obchodníci umísťují vně své restaurace. Tím je myšlen třeba gril, mobilní výčep, chladicí pulty s nápoji či zmrzlinami.

Restauratéři také nebudou moci pokládat na dlažbu koberce, používat velkoobjemové květináče či robustní zástěny zahrádek. "Rozměrově předimenzované zahrádky s kompaktním zastřešením a ohrazením, umístěné na vysokých podestách, omezují provoz na komunikacích a brání pohledu na historické fasády domů," píše se v čerstvé metodice. Podle té budou památkáři nově udělovat povolení.

Za zahrádky se v Praze platí výrazně víc než ve Vídni

Ovšem ještě jedním se Praha od vyspělejších měst liší. Cenou, již obchodníci platí za prostor, který na chodníku zaberou. "Máme několik sazeb. V těch nejlukrativnějších místech, jako je Karlova ulice, Křižovnické náměstí, Na Příkopech, Pařížská či Staroměstské náměstí, je to 60 korun za čtvereční metr a den," říká mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Jenže podle obchodníků je to příliš. "V jiných městech zahrádky podporují, je to oživení ulice. Vysoký poplatek v Praze nemá obdoby a zvyšuje i cenu prodávaných jídel a nápojů. Pokud má být regulace podoby zahrádek, a já s tím souhlasím, tak vysoký poplatek jen zvýší neochotu obchodníků k jejímu dodržování a jakýmkoliv ústupkům vůbec," říká Jan Adámek, bývalý šéf hotelu Jalta a člen Sdružení Nového Města.

Nová pravidla restauračních zahrádek

- Nepřípustné je použití podesty s výjimkou chodníku se sklonem.
- Nepřípustná je forma ohrazení kompaktní zábranou (např. desky) nebo souvislou řadou velkých nádob na zeleň.
- Nepřípustné jsou masivní velkoformátové markýzy, jejich sestavy a markýzy umístěné v krycích boxech na fasádě.
- U mobilních markýz a slunečníků je nepřípustné vícebarevné provedení textilního potahu a použití výrazných reklam.
- Nepřípustný je typový plastový nábytek a doplňkový mobiliář jako výčepní a chladicí pulty, grily, pokladny, osvětlení, televizní obrazovky, koberce.

Kromě městské části se navíc platí dalších 60 korun za metr čtvereční a den Technické správě komunikací či magistrátu. "Poplatek je tedy dvojnásobný. Jestli prší, sněží, mrzne, to nikoho nezajímá. A to se nezmiňuji o ekonomické situaci návštěvníků Prahy, kupní síle našeho obyvatelstva, o ceně energií, vodného a stočného," vysvětluje provozovatel předzahrádky Petr Bauer.

Radnice Prahy 1 tvrdí, že chce zvyšovat množství předzahrádek na svém území. "Právě díky různým cenám dle lokalit je umožněno, aby se i méně navštěvovaná místa mohla pochlubit nějakou zahrádkou, již je schopen její majitel finančně udržet. Stížností jsme k tomuto tématu moc nezaznamenali," říká Blažková.

Ovšem pohled do Vídně, kde se i Praha chce inspirovat, je celkem jednoznačný. "Letos platí nový model, který rozděluje město na dvě části. Ta dražší zahrnuje vybraná místa v centru a části obchodní třídy Mariahilferstrasse a Favoritenstrasse," popisuje Magdalena Kordová z Kontaktní kanceláře města Vídně. Sem patří i velká zahrádka vyhlášené zmrzlinárny Zanoni nedaleko dómu sv. Štěpána.

Obchodníci zde platí 7,5 eura za čtvereční metr na měsíc, tedy asi 190 korun. Kdežto v nejdražších částech Prahy je to zhruba 1 800 korun měsíčně, které restauratéři platí dané městské části. Plus výše zmíněný poplatek odváděný TSK.

"Předzahrádky přispívají ke specifické atmosféře Vídně. Jsou místem setkávání pro jeho obyvatele, ale i jakýmsi signálem do světa o vysoké životní kvalitě města," říká starosta Vídně Michael Häupl. To si musí uvědomit i české hlavní město.

Autor:Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Při požáru roubenky z pohádky S čerty nejsou žerty zemřel člověk

Požár zachvátil historickou roubenku v obci Střehom, ve které se natáčela...

Hasiči vyráželi o sobotním poledni k požáru historické roubenky v obci Střehom na Mladoboleslavsku, ve kterém se...

Skotští dudáci zahráli Hradní stráži při střídání

Pražský hrad

Polední střídání vojáků Hradní stráže v pátek výjimečně doprovodila skotská vojenská hudba. Na slavnostním střídání...

Při výstavbě metra D má městu pomoci Penta, za nadpoloviční podíl

Vizualizace stanice Písnice v rámci plánované linky metra D.

Praha chce přizvat na pomoc s výstavbou nového metra D společnost patřící Pentě. Část koalice se však bojí, že bude...

Najdete na iDNES.cz