Vnější i vnitřní povrch bronzových částí byl očištěn tlakovou vodou. Ta ho...

Vnější i vnitřní povrch bronzových částí byl očištěn tlakovou vodou. Ta ho zbavila všech nánosů nečistot. | foto: Galerie hlavního města Prahy

Oprava Husova pomníku pokročila. Plášť je čistý, tisíce šroubů vyměněno

  • 3
V listopadu skončí druhá etapa restaurátorských prací na pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Doposud proběhl průzkum interiéru bronzové plastiky a podzemních prostor pod pomníkem. Bronzový plášť byl očištěn tlakovou vodou, která ho zbavila nečistot. Vyměněny byly tisíce spojovacích šroubů.

Po očištění pláště provedli odborníci detailní průzkum stavu povrchu a posoudili všechna mechanická poškození, trhliny a také míru koroze.

"Ze všeho nejdřív bylo třeba sochu umýt, aby se odkryly všechny defekty a mohl být důkladně posouzen stav památky," řekla iDNES.cz kurátorka veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová, která má nad restaurováním odborný dohled.

Hlavní čistění a konzervace povrchu čeká plastiku v příštím roce. "Zároveň budeme muset velice pečlivě hledat ideální míru zachování historické patiny na vnějším plášti. Poté proběhne konzervace napuštěním povrchu, které tu sochu ještě ztmaví, takže i v tomto případě se budeme snažit o maximální zachování esteticky žádoucího vzhledu," dodala Foltýnová.

Podle jejích slov bude v létě nutné obehnat pomník na čas lešením, aby se restaurátoři dostali při opravě pláště i k horním partiím. Nebude to však na celé léto.

Během druhé etapy obnovy pomníku byly také z větší části odstraněny staré zkorodované spojovací šrouby na přibližně 250 dílech bronzového pláště.

"Ty šrouby byly původně železné. Nyní byly nahrazeny nerezovým materiálem. Celkem jich bylo vyměněno přes šest tisíc. Příští rok bude vyměněn zbytek šroubů v méně přístupných místech, kam se dělníci zatím nedostali," vysvětlila kurátorka.

Husův pomník stojí kvůli váze na klenebním podstavci

Restaurátorské práce zahrnovaly také průzkum podzemí, které bylo prohlédnuto, zdokumentováno a kompletně sanováno.

"Celý rozhlehlý pomník stojí totiž na klenebním podstavci. To proto, aby byla stavba co možné nejvíce odlehčena, aby ta obrovská váha podstavce nezatěžovala podloží Staroměstského náměstí," popsala Foltýnová

Složitá podzemí architektura zabezpečuje stabilitu pomníku, vnitřní klima i odvádění vody do kanalizačního systému. Dělníci proto pečlivě vyčistili i odtokové kanály, aby nedocházelo k zadržování podzemní vody a ta se mohla bez problémů vsakovat do půdy.

Základy pomníku jsou vybudovány na mohutné betonové desce o síle 60 centimetrů, která se rozprostírá pod celou plochou pomníku. Prostory pod úrovní terénu jsou vybudovány klenebním systémem ze speciálních nepálených cihel - směsi vápna a strusky. V podzemí tak vznikl prostor o rozloze 250 metrů čtverečních.

Restaurátorské práce by s ohledem na počasí měly pokračovat na jaře příštího roku. "Čeká nás čištění žulových bloků kamenné části podstavce. V žádném případě nechceme vyvolat dojem, že jde o nové dílo, ale chceme odstranit černé krusty, které má na svědomí znečištěné ovzduší a další vlivy," upozornila Foltýnová.

V roce 2014 by měly být ve velké míře dokončeny hlavní restaurátorské práce. Do poloviny roku 2015, kdy bude 600. výročí upálení mistra Jana Husa, by měla být obnova dokončena a zrestaurovaný pomník slavnostně předán zástupcům hlavního města Prahy. Opravy pomníku dosud stály zhruba 7,5 milionu korun bez DPH.