Současný pražský primátor Tomáš Hudeček se rozhodl, že primátorský řetěz

Současný pražský primátor Tomáš Hudeček se rozhodl, že primátorský řetěz nepřevezme. Vysloužil si za to kritiku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Pražský primátorský řetěz existuje přes sto let, teď se ukáže zblízka

  • 1
Symbol úřadu pražského primátora - zlatý primátorský řetěz - bude ode dneška po šest týdnů k vidění v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci. Součástí unikátní výstavy budou také dary, které představitelé hlavního města dostali na zahraničních cestách. Mezi nejkurióznější patří první silonové ponožky z NDR.

Zlatý řetěz pražského primátora byl sice v muzeu už od roku 1918 na tři léta uložen, tehdy ale odpočíval pouze v depozitáři. Veřejnosti se tedy vzácná relikvie představí vůbec poprvé.

"Zatím mohli lidé řetěz spatřit pouze na hrudi pražského primátora," uvedla kurátorka výstavy Pavla Státníková.

O dočasném uložení řetězu do sbírek pražského muzea rozhodl primátor Tomáš Hudeček letos v červnu při svém uvedení do úřadu.

"Řetěz má nesmírnou, především historickou hodnotu. Jsem přesvědčen, že i současná generaci si jej zaslouží vidět na vlastní oči stejně jako třeba korunovační klenoty," uvedl primátor na pondělní vernisáži.

Dodal, že na zapůjčení se dohodl s muzeem už čtyři dny před červnovou volbou, která ho do primátorského křesla dosadila. Hudeček se totiž rozhodl, že tradiční symbol hlavy metropole nepřevezme.

"Primátorský řetěz mi připomíná prsten z trilogie Pán prstenů. Jen tíží," řekl tehdy. Za to si však vysloužil kritiku (více čtěte zde).

Kuriózní dar pro primátora: silonové ponožky

Řetěz byl vytvořen podle návrhu slavného architekta Antonína Balšánka a jeho prvním nositelem byl Jan Podlipný. Je z 18karátového zlata a váží 909,2 gramu, medaile dalších 228 gramů. V roce 1897 jej zhotovil zlatník Karel Ebner. Ten se musel následně zavázat, že již nikdy nic podobného nevyrobí.

Kromě řetězu bude v muzeu vystaveno více než 120 darů a předmětů, které pražští primátoři dostali na svých zahraničních cestách. Nejen z Evropy, ale třeba i z Asie, či Kuby nebo Ekvádoru.

"K nejkurióznějším určitě patří silonové ponožky, které primátor Vacek dostal v roce 1949 od prezidenta NDR. Z toho dárku se tenkrát všichni radovali, protože byli rádi, že tu umělou hmotu už u nás konečně taky máme," uvedla kurátorka Státníková.

Většinu vystavených darů a upomínkových předmětů tvoří ovšem artefakty, které dostali pražští primátoři po roce 1989.

Výstava nazvaná "Primátorský řetěz / Dary primátorům pražským" bude v Muzeu hlavního města Prahy k vidění až do 16. října.